IŞİD saldırısında iki kardeşe farklı tazminat verildi

IŞİD saldırısında iki kardeşe farklı tazminat verildi

Gaziantep'te bir düğüne IŞİD saldırısında ölen 57 kişiden Sinan ve İbrahim Urtekin kardeşlerin ailesi tazminat davası açtı. Aynı koridordaki iki mahkemeden bir kardeşe 175 bin, diğerine 350 bin lira tazminat kararı çıktı. Kararlarda 'sosyal risk' vurgusu yapıldı.

Gaziantep Beybahçe Mahallesi'nde, 20 Ağustos 2016 akşamı bir düğüne IŞİD tarafından canlı bomba saldırısı düzenlenmişti. Saldırıda 40'ı çocuk, 57 kişi hayatını kaybetmişti.

Ölenlerden ikisi 15 yaşındaki İbrahim Urtekin ile 13 yaşındaki kardeşi Sinan'dı. Urtekin ailesi, İçişleri Bakanlığı'na karşı tazminat davası açtı. Sinan Urtekin'in ölümüne ilişkin dava, Gaziantep 1. İdare Mahkemesi'ne düştü.

1. İdare Mahkemesi'nin 9 Şubat 2018'deki kararında, sosyal hukuk devleti ilkesi gereğince sosyal riskin karşılanması gerektiği ifade edilerek, şöyle devam edildi:

"Terör eylemlerinde zarara uğrayan kişiler kendi kusur ve eylemleri sonucu değil, toplumun bireyi olmaları nedeniyle zarar görmektedir. Bu şekilde ortaya çıkan zararların, özel ve olağandışı nitelikleri dikkate alınarak, terör olaylarını önlemekle yükümlü olduğu halde önleyemeyen idarece, sosyal risk ilkesine göre, topluma pay edilmesi suretiyle tazmini hakkâniyet gereği olup sosyal devlet ilkesine de uygun düşecektir."

Kararda, "Sinan Urtekin'in can verdiği saldırıda devlet hizmet kusuru bulunmamasına karşın davacıların uğramış olduğu manevi zararın sosyal risk ilkesi uyarınca karşılanması gerektiği" ifade edildi.

Duyulan acı, üzüntü ve sarsıntının karşılığı olarak anne Mediha ve baba Suphi'ye 100'er bin, kardeşleri Büşra, Emrullah ve Gülistan'a da 50'şer bin TL olmak üzere, 350 bin TL tazminat ödenmesine karar verildi.

Ağabey İbrahim Urtekin ile ilgili dava ise Gaziantep 2. İdare Mahkemesi'nde 22 Mart 2018'de görüldü. Kararda, 'sosyal risk' nedeniyle baba ve anneye 50'şer bin, üç kardeşe 25'şer biner TL olmak üzere, toplam 175 bin TL tazminata hükmedildi. Hâkim Zeynet Bulut ise karşı çıkarak, tazminatın yükseltilmesini istedi.

Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek, tazminat miktarını az buldukları için iki karara da itiraz ettiklerini ve dosyanın Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Dava Dairesi'ne gittiğini belirtti. Dilek, "Mahkemenin takdir yetkisi vardır ama biri yetkisini oldukça düşük kullanmış" diye konuştu.

Baba Suphi Urtekin de "Olay, şehir, isim soy isim farklı olsa, amenna. Biri öyle, biri böyle karar veriyor. Benim mantığım almıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Bursa'da işlenen cinayetin şüphelileri, 2.5 yıl sonra olay yerinde Bursa'da işlenen cinayetin şüphelileri, 2.5 yıl sonra olay yerinde

Bursa'da 8 metrelik su kuyusuna düşen 400 kiloluk inek böyle kurtarıldı Bursa'da 8 metrelik su kuyusuna düşen 400 kiloluk inek böyle kurtarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bursa'nın yeni projelerine tam destek Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bursa'nın yeni projelerine tam destek

Cumhurbaşkanı'nın Bursa mitinginde yerli ve milli koruma çemberi Cumhurbaşkanı'nın Bursa mitinginde yerli ve milli koruma çemberi

PKK'ya ait 25 kilo patlayıcı ile mühimmat ele geçirildi PKK'ya ait 25 kilo patlayıcı ile mühimmat ele geçirildi

Başkan Bozbey'den Bursa'nın dağ ilçelerine destek sözü
Başkan Bozbey'den Bursa'nın dağ ilçelerine destek sözü

Kaşıkçı cinayetinde 'çiğ et' sırrı! Kaşıkçı cinayetinde 'çiğ et' sırrı!

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka CHP'den istifa etti Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka CHP'den istifa etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa Fetih Müzesi'ni ziyaret etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa Fetih Müzesi'ni ziyaret etti

Bursa'da tanzim satışı başladı, ürünler kapışıldı Bursa'da tanzim satışı başladı, ürünler kapışıldı

Annesini döven babasını öldüren 16 yaşındaki S.S. gözaltında Annesini döven babasını öldüren 16 yaşındaki S.S. gözaltında

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'da vatandaşlara seslendi! Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'da vatandaşlara seslendi!

Bursa Ulucami'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgi seli Bursa Ulucami'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgi seli

Bursa'da dozerli kaçak kazıya çifte tutuklama Bursa'da dozerli kaçak kazıya çifte tutuklama

Cinnet getiren damat dehşet saçtı: 3 ölü Cinnet getiren damat dehşet saçtı: 3 ölü