İran İçişleri Bakanı Fazli: ABD güvenilir değil

İran İçişleri Bakanı Fazli: ABD güvenilir değil

ABD Başkanı Trump'ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile önşartsız görüşme talebine karşı İran'dan bu talebi reddeden açıklamalar gelmeyi sürdürüyor. İran İçişleri Bakanı Fazli, ABD'nin görüşmeler konusunda 'güvenilmez' olduğu yorumunu yaparken, İran Meclisi Sözcü Yardımcısı da şu anda yapılacak bir görüşmenin 'aşağılanma' olacağını söyledi.

Yarı resmi haber ajansı Fars'ın aktardığına göre muhafazakar siyasetçi Fazli, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile önşartsız görüşme teklifine ilişkin yaptığı açıklamada "ABD güvenilir değil. (Onlar) Nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilirken bu ülkeye nasıl güvenebiliriz?" ifadelerini kullandı.

'TRUMP'IN ÖNERİSİNİ DĞERSİZ GÖRMEMİZ NORMAL'

Reformcu kanattan olan eski İran Dışişleri Bakanı ve İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi'nin Başkanı Kamal Kharazi de Trump'ın önerisinin 'değersiz' olduğunu ifade etti.

Fars'ın aktardığına göre Kharazi "ABD ile görüşmelerdeki kötü deneyimlere ve ABD'li yetkililerin kendi verdikleri sözleri ihlal etmelerine dayanarak Trump'ın önerisinde bir değer görmememiz normal" dedi.

Kharazi "Trump önce nükleer anlşmadan çıkmasını düzeltmeli ve seleflerinin verdiği sözlere ve uluslararası kanunlara saygı duymalı" ifadelerini kullandı.

'AMERİKALILARLA ŞU ANDA GÖRÜŞMEK BİR AŞAĞILANMA OLUR'

Muhafazakar kanattan olan İran Meclis Sözcüsü Yardımcısı Ali Motahari de ABD ile müzakare etmek için iyi bir zamanda olmadıklarını belitti. 

Resmi haber ajansı IRNA'nın aktardığına göre İranlı parlamenter " Eğer Trump nükleer anlaşmadan çekilmeseydi ve yaptırımlara geri dönmeseydi ABD ile müzakere etmek sorun olmazdı. Ancak Amerikalılarla şu anda görüşmek (İran için) bir aşağılanma olur" ifadelerine yer verdi.

'KIRMIZI HAT KURULSUN'

Diğer taraftan İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahetpişe,  Trump'ın Tahran'la müzakere çağrısına olumlu baktıklarını belirterek, iki ülke arasında 'kırmızı hat' kurulmasını önerdi.

Anadolu Ajansı'nın akatrdığına göre,  "ABD ile İran arasındaki müzakereler tabu haline dönüşmemelidir" diyen Felahetpişe iki ülke arasındaki anlaşmazlıktan üçüncü ülkelerin faydalandığını savunarak "İki taraf arasında kırmızı hat kurulana kadar Tahran ve Washington'ın çıkarları diğerlerinin oyuncağı haline gelecek" diye konuştu.

İlki ülke arasında tarihi güvensizlik nedeniyle diplomasinin işlemediğini hatırlatan Felahetpişe "İlginçtir ki iki güç arasındaki diplomasiye İranlılar veya Amerikalılardan çok bölgedeki gerici rejimler ve siyonistler taş koymuştur" diye konuştu.

ABD'ye resmi ziyarette bulunan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyen Trump, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşebileceğini belirtmişti.

Trump, "İran isterse kesinlikle görüşürüz. Diğer insanlarla konuşmakta bir sorun yok. Özellikle bu kişilerle muhtemel bir savaşa gireceğin, ölümlerin olabileceği durumlarda görüşürsün. Bunda bir sorun yok. Kuzey Kore lideriyle de görüştüm" diyerek, Ruhani ile görüşmesine yönelik ön şartı olmadığını kaydetmişti.

Ruhani'nin danışmanı Hamid Ebuturabi ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İran milletine saygı, düşmanlıkların azaltılması ve ABD'nin nükleer anlaşmaya dönmesi görüşme zeminini oluşturacaktır" yanıtını vermişti.

İtalya'nın Cenova şehrinde köprü çöktü: Onlarca ölü var İtalya'nın Cenova şehrinde köprü çöktü: Onlarca ölü var

Bursa'da Şehreküstü bölgesinde yıkım Bursa'da Şehreküstü bölgesinde yıkım

Bursa'da hırsızlardan sakladığı tüpleri bomba gibi patladı Bursa'da hırsızlardan sakladığı tüpleri bomba gibi patladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: AK Parti'nin tarihi milletimizin tarihi kadar eskidir Cumhurbaşkanı Erdoğan: AK Parti'nin tarihi milletimizin tarihi kadar eskidir

Rahip Brunson'ın avukatından ev hapsinin kaldırılması için başvuru Rahip Brunson'ın avukatından ev hapsinin kaldırılması için başvuru

AKUT: ''17 Ağustos'u asla unutmayacağız!'' AKUT: "17 Ağustos'u asla unutmayacağız!"

Bursa'da ''Aslan Parçası''na 23 bin lira istiyor Bursa'da "Aslan Parçası"na 23 bin lira istiyor

Çocuğa ıssız arazide cinsel istismarda bulunmak isterken yakalandı Çocuğa ıssız arazide cinsel istismarda bulunmak isterken yakalandı

Yönetmen Cankat Ergin, Bursa'da hayatını kaybetti Yönetmen Cankat Ergin, Bursa'da hayatını kaybetti

Bursa'da hamile sürücülerin karıştığı kazalar ucuz atlatıldı Bursa'da hamile sürücülerin karıştığı kazalar ucuz atlatıldı

Bursa'daki HDP mitinginde yasadışı slogan atan 9 kişi gözaltında! Bursa'daki HDP mitinginde yasadışı slogan atan 9 kişi gözaltında!

Otobüs durağında korku dolu anlar! Kanlar içinde kaldı Otobüs durağında korku dolu anlar! Kanlar içinde kaldı

Bursa Orhaneli yolunda bir araç takla attı Bursa Orhaneli yolunda bir araç takla attı

Ölüm yasağı getiren fenomen muhtar: ''Altın elimizde kaldı, talihlisini bekliyoruz'' Ölüm yasağı getiren fenomen muhtar: "Altın elimizde kaldı, talihlisini bekliyoruz"

Google'da ''rüyada dolar görmek'' araması dörde katlandı Google'da "rüyada dolar görmek" araması dörde katlandı

Benzin ve motorine yapılan zam pompaya yansımadı Benzin ve motorine yapılan zam pompaya yansımadı

Deprem uzmanı açıkladı: ''Endişe duyduk'' Deprem uzmanı açıkladı: "Endişe duyduk"

Şişli'de 'insanlık ölmemiş' dedirten olay Şişli'de 'insanlık ölmemiş' dedirten olay