İran İçişleri Bakanı Fazli: ABD güvenilir değil

İran İçişleri Bakanı Fazli: ABD güvenilir değil

ABD Başkanı Trump'ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile önşartsız görüşme talebine karşı İran'dan bu talebi reddeden açıklamalar gelmeyi sürdürüyor. İran İçişleri Bakanı Fazli, ABD'nin görüşmeler konusunda 'güvenilmez' olduğu yorumunu yaparken, İran Meclisi Sözcü Yardımcısı da şu anda yapılacak bir görüşmenin 'aşağılanma' olacağını söyledi.

Yarı resmi haber ajansı Fars'ın aktardığına göre muhafazakar siyasetçi Fazli, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile önşartsız görüşme teklifine ilişkin yaptığı açıklamada "ABD güvenilir değil. (Onlar) Nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilirken bu ülkeye nasıl güvenebiliriz?" ifadelerini kullandı.

'TRUMP'IN ÖNERİSİNİ DĞERSİZ GÖRMEMİZ NORMAL'

Reformcu kanattan olan eski İran Dışişleri Bakanı ve İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi'nin Başkanı Kamal Kharazi de Trump'ın önerisinin 'değersiz' olduğunu ifade etti.

Fars'ın aktardığına göre Kharazi "ABD ile görüşmelerdeki kötü deneyimlere ve ABD'li yetkililerin kendi verdikleri sözleri ihlal etmelerine dayanarak Trump'ın önerisinde bir değer görmememiz normal" dedi.

Kharazi "Trump önce nükleer anlşmadan çıkmasını düzeltmeli ve seleflerinin verdiği sözlere ve uluslararası kanunlara saygı duymalı" ifadelerini kullandı.

'AMERİKALILARLA ŞU ANDA GÖRÜŞMEK BİR AŞAĞILANMA OLUR'

Muhafazakar kanattan olan İran Meclis Sözcüsü Yardımcısı Ali Motahari de ABD ile müzakare etmek için iyi bir zamanda olmadıklarını belitti. 

Resmi haber ajansı IRNA'nın aktardığına göre İranlı parlamenter " Eğer Trump nükleer anlaşmadan çekilmeseydi ve yaptırımlara geri dönmeseydi ABD ile müzakere etmek sorun olmazdı. Ancak Amerikalılarla şu anda görüşmek (İran için) bir aşağılanma olur" ifadelerine yer verdi.

'KIRMIZI HAT KURULSUN'

Diğer taraftan İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahetpişe,  Trump'ın Tahran'la müzakere çağrısına olumlu baktıklarını belirterek, iki ülke arasında 'kırmızı hat' kurulmasını önerdi.

Anadolu Ajansı'nın akatrdığına göre,  "ABD ile İran arasındaki müzakereler tabu haline dönüşmemelidir" diyen Felahetpişe iki ülke arasındaki anlaşmazlıktan üçüncü ülkelerin faydalandığını savunarak "İki taraf arasında kırmızı hat kurulana kadar Tahran ve Washington'ın çıkarları diğerlerinin oyuncağı haline gelecek" diye konuştu.

İlki ülke arasında tarihi güvensizlik nedeniyle diplomasinin işlemediğini hatırlatan Felahetpişe "İlginçtir ki iki güç arasındaki diplomasiye İranlılar veya Amerikalılardan çok bölgedeki gerici rejimler ve siyonistler taş koymuştur" diye konuştu.

ABD'ye resmi ziyarette bulunan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyen Trump, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşebileceğini belirtmişti.

Trump, "İran isterse kesinlikle görüşürüz. Diğer insanlarla konuşmakta bir sorun yok. Özellikle bu kişilerle muhtemel bir savaşa gireceğin, ölümlerin olabileceği durumlarda görüşürsün. Bunda bir sorun yok. Kuzey Kore lideriyle de görüştüm" diyerek, Ruhani ile görüşmesine yönelik ön şartı olmadığını kaydetmişti.

Ruhani'nin danışmanı Hamid Ebuturabi ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İran milletine saygı, düşmanlıkların azaltılması ve ABD'nin nükleer anlaşmaya dönmesi görüşme zeminini oluşturacaktır" yanıtını vermişti.

Ünlü şair Bahaettin Karakoç hayatını kaybetti... Ünlü şair Bahaettin Karakoç hayatını kaybetti...

Venezuela artık 'Dolar' kullanmayacak Venezuela artık 'Dolar' kullanmayacak

Trump: Fed benim için en büyük tehdit Trump: Fed benim için en büyük tehdit

BMMYK: Türkiye'nin mültecilere yaklaşımı örnek olarak gösteriliyor BMMYK: Türkiye'nin mültecilere yaklaşımı örnek olarak gösteriliyor

CNN'den flaş iddia... Türk yetkili korkunç haberi doğruladı CNN'den flaş iddia... Türk yetkili korkunç haberi doğruladı

Kızılırmak'ta dev yayın balığı yakaladı Kızılırmak'ta dev yayın balığı yakaladı

Konsolosluk konutunda dikkat çeken 'DNA' ve 'kuyu' detayı Konsolosluk konutunda dikkat çeken 'DNA' ve 'kuyu' detayı

Tezkere kabul edildi! Türk askerinin Lübnan'daki görev süresi uzatıldı Tezkere kabul edildi! Türk askerinin Lübnan'daki görev süresi uzatıldı

AK Parti'den son dakika 'Cumhur İttifakı' açıklaması AK Parti'den son dakika 'Cumhur İttifakı' açıklaması

CNN International: Cemal Kaşıkçı öldürüldü, cesedi parçalara ayrıldı CNN International: Cemal Kaşıkçı öldürüldü, cesedi parçalara ayrıldı

Şanlıurfa'da başı kesilmiş kedi bulundu Şanlıurfa'da başı kesilmiş kedi bulundu

Bursa'da bu kıraathanede kitap okuyana çay bedava Bursa'da bu kıraathanede kitap okuyana çay bedava

Baro Başkanından centilmenlik mesajı Baro Başkanından centilmenlik mesajı

Diriliş Ertuğrul yapımcısı Mehmet Bozdağ, Taşkent'te Diriliş Ertuğrul yapımcısı Mehmet Bozdağ, Taşkent'te

Cumhurbaşkanı Erdoğan o pankartı açan ODTÜ'lülerle görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan o pankartı açan ODTÜ'lülerle görüştü

Samsun'da şüpheli ölüm Samsun'da şüpheli ölüm

Bursa pazar esnafından yüzde 30'luk indirim Bursa pazar esnafından yüzde 30'luk indirim