Irak Başbakanı İbadi'den 'elektrik' açıklaması

Irak Başbakanı İbadi'den 'elektrik' açıklaması

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ülkesindeki başta elektrik kesintisi olmak üzere uzun süredir devam eden problemlerin en kısa sürede çözüme ulaştırmak için çalıştıklarını söyledi.

Irak'ta yaşanan kamu hizmetlerindeki aksaklık, yolsuzluk, hükümet kurma süreci ve ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlarla ilgili açıklamalarda bulunan İbadi, özellikle ülkenin güneyinde elektrik kesintisi sonrası başlayan protesto gösterilerini yatıştırmak için elektrik sorununa kısa vadede çözüm bulacağını söyledi.

Elektrik sıkıntını çözmek için Almanya merkezli elektrik şirketi Siemens ile anlaşma sağlandığını belirten Irak Başbakanı, elektrik üretiminin 16 bin Megawat'a ulaştığını ve ilerde elektrik kesintilerine son verileceği sözünü verdi. 

Hükümet kurma sürecine de değinen İbadi, vatandaşın ve ülkenin istekleri doğrultusunda çalışacak ve hükümeti kuracak en büyük grubu kurma çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini dedi. ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlar hakkında ise İbadi, İran ile mali işlemlerim hakkında anlaşmak için ABD'ye heyet göndereceklerini bildirdi. 

Irak'ta geçen Temmuz ayında elektrik kesintileri nedeniyle başlayan protesto gösterilerinde Irak İnsan Hakları Komiserliği verilerine göre 14 kişi hayatını kaybederken 700'den fazla kişi de yaralanmıştı. 
 

BDDK Başkanı'ndan çok kritik 'kredi' açıklaması! BDDK Başkanı'ndan çok kritik 'kredi' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Bay Kemal bizim kuyruklarımız yokluk değil, varlık kuyrukları'' Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bay Kemal bizim kuyruklarımız yokluk değil, varlık kuyrukları"

Bursa'da DEAŞ'lı 2 kadın terörist tutuklandı Bursa'da DEAŞ'lı 2 kadın terörist tutuklandı

Çalıştığı inşaatta intihar etti Çalıştığı inşaatta intihar etti

Sosyal medya dolandırıcısı tutuklandı Sosyal medya dolandırıcısı tutuklandı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Kelesli yerinde mutlu ve huzurlu olacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Kelesli yerinde mutlu ve huzurlu olacak

Kadın sürücü dehşet saçtı! Kadın sürücü dehşet saçtı!

Akıl almaz kaza: 1 yaralı Akıl almaz kaza: 1 yaralı

Kurum: Plastik poşet kullanımı yüzde 70 azaldı Kurum: Plastik poşet kullanımı yüzde 70 azaldı

Bursa Valiliği'nden kuvvetli fırtına uyarısı! Bursa Valiliği'nden kuvvetli fırtına uyarısı!

Bursa'da balıkçı kendini bıçakladı Bursa'da balıkçı kendini bıçakladı

Bursa'da Kalaşnikoflu cinayette keşif yapıldı  Bursa'da Kalaşnikoflu cinayette keşif yapıldı