İngiliz bakandan 'anlaşmasız Brexit' uyarısı

İngiliz bakandan 'anlaşmasız Brexit' uyarısı

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Avrupa Birliği'nin (AB) tutum değiştirmemesi halinde İngiltere'nin AB'den ayrılması (Brexit) konusunda herkesin kaosa hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Üç günlük Avrupa turu kapsamında bugün Finlandiya'nın başkenti  Helsinki'ye giden Hunt, burada Finlandiyalı mevkidaşı Timo Soini ile bir araya  geldi.

Görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Hunt, "Anlaşmasız bir  Brexit riski son dönemde arttı. Bir anlaşmaya varacağımız konusunda mutlak  garanti yok." dedi.

"AB Komisyonunun yaklaşımında bir değişiklik görmeye ihtiyacımız var."  ifadesini kullanan Hunt, "Herkesin kaotik bir 'anlaşmasız Brexit' ihtimaline  karşı hazırlıklı olması gerekiyor." diye konuştu.

İngiliz hükümetinin anlaşmasız Brexit'ten kaçınmak için elinden geleni  yaptığını belirten Hunt, "Bu hiç kimsenin istediği bir şey değil ve ümit ediyorum  bundan kaçınmanın bir yolunu bulacağız." değerlendirmesini yaptı.

Hunt, Avrupa turu kapsamında Finlandiya'nın ardından Letonya,  Danimarka ve Hollanda'ya geçerek bu ülkelerdeki mevkidaşları ile görüşecek.

BREXİT SÜRECİ

İngiliz hükümeti 6 Temmuz'da açıkladığı yeni müzakere yaklaşımında, AB  ile özel serbest ticaret ve gümrük anlaşmaları yapılmasına kapı aralamıştı. Yeni  yaklaşımın ilanını takip eden günlerde Brexit Bakanı David Davis ve Dışişleri  Bakanı Boris Johnson istifa etmişti. Başbakan Theresa MaySağlık Bakanı Hunt'ı  Dışişleri Bakanlığına atamıştı.

İngiltere, Haziran 2016'da yapılan referandumla yüzde 48'e karşı yüzde  52 oyla AB'den ayrılma kararı almış, 29 Mart 2017'de de Lizbon Anlaşması'nın 50.  maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı.

Haziran 2017'de başlayan müzakerelerde taraflar, geçen yılın sonunda  İngiltere'nin AB bütçesine taahhütlerinden kaynaklanan yüklü bir "ayrılık  ücreti"nin ödenmesi ve vatandaş haklarının da aralarında yer aldığı bir dizi  konuda ön anlaşmaya varmıştı.

Tarafların, gelecekte inşa edecekleri ticari ilişkiler, dış politika,  terör ve uluslararası suçla mücadele, savunma ve güvenlik konularında iş birliği  ile İngiltere'nin parçası Kuzey İrlandave AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti  arasındaki sınıra ilişkin müzakereleri ise devam ediyor.

Nihai anlaşmaya varılamaması halinde İngiltere ile AB arasındaki  ilişkilerin radikal biçimde kopması ihtimali bulunuyor.

Bursa'da yanarak can vermişti! Gelinlikli fotoğrafıyla para dolu 4 cüzdan bulundu Bursa'da yanarak can vermişti! Gelinlikli fotoğrafıyla para dolu 4 cüzdan bulundu

Bursa Cumalıkızık'ta hafta sonu yoğunluğu Bursa Cumalıkızık'ta hafta sonu yoğunluğu

Babasını öldürüp, cesedini kamyonette saklayan şüpheli tutuklandı Babasını öldürüp, cesedini kamyonette saklayan şüpheli tutuklandı

Boşandığı eşini öldüren zanlı tutuklandı Boşandığı eşini öldüren zanlı tutuklandı

Bursa'da Balkan Panayırında kuzu çevirmeye yoğun ilgi Bursa'da Balkan Panayırında kuzu çevirmeye yoğun ilgi

Kars Valisi'nden otopsi açıklaması: Bilgi doğru değil Kars Valisi'nden otopsi açıklaması: Bilgi doğru değil

Bursa'da sahne alan Sinan Akçıl: ''Dolara karşıyım TL ile alışveriş yapıyorum''  Bursa'da sahne alan Sinan Akçıl: "Dolara karşıyım TL ile alışveriş yapıyorum"

Bursa'da uyuşturucuya karşı bilinçlendiler Bursa'da uyuşturucuya karşı bilinçlendiler

İzmir'de feci kaza! Kamyon bu hale geldi İzmir'de feci kaza! Kamyon bu hale geldi

Can pazarı yaşanırken deniz keyfi yaptılar! Can pazarı yaşanırken deniz keyfi yaptılar!

Üç marka neden konkordato ilan etti? Üç marka neden konkordato ilan etti?

Bursa Uludağ'da aç kalan sakat ayı ve yavruları şehre indi Bursa Uludağ'da aç kalan sakat ayı ve yavruları şehre indi

Bursa'da 'nostalji doktoru' gramofon ve eski radyoları tamir ediyor Bursa'da 'nostalji doktoru' gramofon ve eski radyoları tamir ediyor

Tedavi için geldiği hastanede yakalandı Tedavi için geldiği hastanede yakalandı

Bursa Gölyazı'daki altyapı ve üstyapı çalışmaları mart ayında bitecek Bursa Gölyazı'daki altyapı ve üstyapı çalışmaları mart ayında bitecek

Genç kadının etek altı fotoğrafını çekerken flaş patlayınca...
Genç kadının etek altı fotoğrafını çekerken flaş patlayınca...

Bursa Uludağ'da kestane hasadı başladı Bursa Uludağ'da kestane hasadı başladı