İngiliz bakandan 'anlaşmasız Brexit' uyarısı

İngiliz bakandan 'anlaşmasız Brexit' uyarısı

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Avrupa Birliği'nin (AB) tutum değiştirmemesi halinde İngiltere'nin AB'den ayrılması (Brexit) konusunda herkesin kaosa hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Üç günlük Avrupa turu kapsamında bugün Finlandiya'nın başkenti  Helsinki'ye giden Hunt, burada Finlandiyalı mevkidaşı Timo Soini ile bir araya  geldi.

Görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Hunt, "Anlaşmasız bir  Brexit riski son dönemde arttı. Bir anlaşmaya varacağımız konusunda mutlak  garanti yok." dedi.

"AB Komisyonunun yaklaşımında bir değişiklik görmeye ihtiyacımız var."  ifadesini kullanan Hunt, "Herkesin kaotik bir 'anlaşmasız Brexit' ihtimaline  karşı hazırlıklı olması gerekiyor." diye konuştu.

İngiliz hükümetinin anlaşmasız Brexit'ten kaçınmak için elinden geleni  yaptığını belirten Hunt, "Bu hiç kimsenin istediği bir şey değil ve ümit ediyorum  bundan kaçınmanın bir yolunu bulacağız." değerlendirmesini yaptı.

Hunt, Avrupa turu kapsamında Finlandiya'nın ardından Letonya,  Danimarka ve Hollanda'ya geçerek bu ülkelerdeki mevkidaşları ile görüşecek.

BREXİT SÜRECİ

İngiliz hükümeti 6 Temmuz'da açıkladığı yeni müzakere yaklaşımında, AB  ile özel serbest ticaret ve gümrük anlaşmaları yapılmasına kapı aralamıştı. Yeni  yaklaşımın ilanını takip eden günlerde Brexit Bakanı David Davis ve Dışişleri  Bakanı Boris Johnson istifa etmişti. Başbakan Theresa MaySağlık Bakanı Hunt'ı  Dışişleri Bakanlığına atamıştı.

İngiltere, Haziran 2016'da yapılan referandumla yüzde 48'e karşı yüzde  52 oyla AB'den ayrılma kararı almış, 29 Mart 2017'de de Lizbon Anlaşması'nın 50.  maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı.

Haziran 2017'de başlayan müzakerelerde taraflar, geçen yılın sonunda  İngiltere'nin AB bütçesine taahhütlerinden kaynaklanan yüklü bir "ayrılık  ücreti"nin ödenmesi ve vatandaş haklarının da aralarında yer aldığı bir dizi  konuda ön anlaşmaya varmıştı.

Tarafların, gelecekte inşa edecekleri ticari ilişkiler, dış politika,  terör ve uluslararası suçla mücadele, savunma ve güvenlik konularında iş birliği  ile İngiltere'nin parçası Kuzey İrlandave AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti  arasındaki sınıra ilişkin müzakereleri ise devam ediyor.

Nihai anlaşmaya varılamaması halinde İngiltere ile AB arasındaki  ilişkilerin radikal biçimde kopması ihtimali bulunuyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: İnegöl'e geldim rayları arıyorum Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: İnegöl'e geldim rayları arıyorum

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan esnaf ziyareti Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan esnaf ziyareti

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Özener'den Bursa'da deprem açıklaması Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Özener'den Bursa'da deprem açıklaması

Bursa'da sosyal medyadan terör propagandasında tutuklama kararı Bursa'da sosyal medyadan terör propagandasında tutuklama kararı

İlaçta zamlı tarife başladı İlaçta zamlı tarife başladı

Duyan şaşkına dönüyor! Diziden etkilenen aile soyadını bakın ne yaptı Duyan şaşkına dönüyor! Diziden etkilenen aile soyadını bakın ne yaptı

Bursa'da okul önlerinde 18 bin kişi sorgulandı Bursa'da okul önlerinde 18 bin kişi sorgulandı

 Rahim ağzı kanserinde düzenli kontrol şart Rahim ağzı kanserinde düzenli kontrol şart

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar çarşı esnafı ile buluştu Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar çarşı esnafı ile buluştu

Bursa'da 2018'de  441 metruk bina yıkıldı Bursa'da 2018'de 441 metruk bina yıkıldı

Bursa'da tefecilere büyük darbe! 10 kişiye gözaltı Bursa'da tefecilere büyük darbe! 10 kişiye gözaltı

Bursa'nın en büyük operasyonu Narko Timsah'ın rakamları ortaya çıktı Bursa'nın en büyük operasyonu Narko Timsah'ın rakamları ortaya çıktı

Kaptan Pilot Beril Gebeş'in cenazesi hala bulunamadı Kaptan Pilot Beril Gebeş'in cenazesi hala bulunamadı

Aysın Komitgan; <br /> Ortaya karışık yerel seçimler Aysın Komitgan;
Ortaya karışık yerel seçimler

Bursa Gemlik sahiline ölü yunus vurdu Bursa Gemlik sahiline ölü yunus vurdu