HDP'de kongreye doğru

HDP'de kongreye doğru

HDP'nin 11 Şubat'ta gerçekleştirilecek 3. Olağan Büyük Kongresi öncesinde eş genel başkanlık için aday belirleme çalışmaları devam ediyor.

HDP'nin 11 Şubat'ta gerçekleştirilecek 3. Olağan Büyük Kongresi öncesinde eş genel başkanlık için aday belirleme çalışmaları devam ederken, eş genel başkanlardan birinin erkek, diğerinin kadın ve birinin Türk, diğerinin ise Kürt kökenli olması öngörülüyor.

Eski HDP Milletvekili Hasip Kaplan'ın açıklamalarının ardından parti içerisindeki tartışmalar devam ederken, kongre çalışmaları da sürüyor.

Eş genel başkan adaylarının etnik kökenleri üzerinden konuşulmasından rahatsız olan parti yönetimi bir yandan da çözüm önerilerini tartışıyor.

Edinilen bilgilere göre, konuşulan formüllerden birisi de eş genel başkanlardan birinin erkek, diğerinin kadın ve birinin Türk, diğerinin ise Kürt kökenli olması şeklinde öne çıkıyor.

HDP milletvekilleri, parti içi tartışmalarda bu öneriyi sunarken, HDP'nin kuruluş sürecinde de benzer tartışmalar nedeniyle "Türk ve Kürt kökenli eş genel başkan dengesini" sağlamak için Ertuğrul Kürkçü ile Sebahat Tuncel eş genel başkanlığa seçilmişti.

Öneriye ilişkin HDP TBMM Kadın Grubu ile partinin bileşenlerinde yer alan kadınların önümüzdeki günlerde bir araya gelerek kongrede kadınların adayını belirlemesi bekleniyor.

Eş genel başkanlardan biri milletvekili olacak

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gibi partinin öne çıkacak olan eş genel başkanının Meclis dışından bir isim olması önerisine ise sıcak bakılmıyor. Yapılan tartışmalarda eş genel başkanın milletvekili olmasının, Genel Kuruldaki konuşmalara katılması ve partiyi daha iyi yönetebilmesi açısından önemli olduğu vurgulanırken, kadın eş genel başkanın dışarıdan gelebileceği görüşü ağırlık kazanıyor.

Kimi milletvekilleri ise Demirtaş ve Yüksekdağ örneğinde olduğu gibi eş genel başkanlardan birinin daha fazla öne çıkmasının parti içinde bir hizipleşmeye yol açtığını ifade ederek, bunun yaşanmaması için bu dengeyi iyi koruyacak adayların belirlenmesine ilişkin önerilerini partinin ilgili organlarına iletti.

Öte yandan HDP Genel Merkezinde kongreye ilişkin kurulan komisyon il ve ilçe teşkilatlarından önerilerini almayı sürdürürken, önümüzdeki günlerde bileşenlerin de katılımı ile gerçekleştirilecek konferanslarda isimlerin netleştirilmesi bekleniyor.

Bilgen'in ismi öne çıkıyor

Demirtaş'ın tutuklanmasının ardından bir anda partinin vitrin ismi haline gelen ve yaptığı konuşmalarla parti içerisinde de beğeni toplayan Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen'in ismi son tartışmalarla birlikte daha da öne çıkmaya başladı.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu'na kadın eş genel başkanlık önerisinin götürüldüğü fakat Kerestecioğlu'nun bunu kabul etmediği öğrenildi.

''CHP'nin iki adayı belli oldu'' iddiası "CHP'nin iki adayı belli oldu" iddiası

Çiftlik Bank'ın yazılımcısı Cudi Cumhur Yurdakul yakalandı! Çiftlik Bank'ın yazılımcısı Cudi Cumhur Yurdakul yakalandı!

CHP Bursa Milletvekili İrgil'den dikkat çeken 'Gül' tepkisi CHP Bursa Milletvekili İrgil'den dikkat çeken 'Gül' tepkisi

İYİ Parti, cumhurbaşkanı adayının Akşener olduğunu açıkladı İYİ Parti, cumhurbaşkanı adayının Akşener olduğunu açıkladı

Damadın yanıtı nikahı iptal etmişti! O çifte iyi haber Damadın yanıtı nikahı iptal etmişti! O çifte iyi haber

İYİ Parti'ye geçen Bursa vekili ile AK Partili vekil arasında ilginç diyalog İYİ Parti'ye geçen Bursa vekili ile AK Partili vekil arasında ilginç diyalog

CHP Bursa 23 Nisan'ı kutladı CHP Bursa 23 Nisan'ı kutladı

'Yaşananlar rezalet' dedi, ayrıldı 'Yaşananlar rezalet' dedi, ayrıldı

Kurtarmaya çalışırken oğluyla birlikte can verdi! Kurtarmaya çalışırken oğluyla birlikte can verdi!

Kiliseye benziyor diye bağışı kestiler! Cami durdu... Kiliseye benziyor diye bağışı kestiler! Cami durdu...

Ermenistan'da deprem! Sarkisyan istifa etti Ermenistan'da deprem! Sarkisyan istifa etti

Hamile kadına akılalmaz saldırı! Hamile kadına akılalmaz saldırı!

Türk şirketi üretti, dünya peşine düştü! Türk şirketi üretti, dünya peşine düştü!

Market devi iflastan saatlerle kurtuldu! Market devi iflastan saatlerle kurtuldu!

Linç tanığı konuşacaktı, yüzünü parçaladılar Linç tanığı konuşacaktı, yüzünü parçaladılar

Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin ardından Meclis'te tansiyon yükseldi! Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin ardından Meclis'te tansiyon yükseldi!

CHP'den flaş Meral Akşener açıklaması! CHP'den flaş Meral Akşener açıklaması!

Küçük Cumhurbaşkanı'nın yanıtı herkesi güldürdü Küçük Cumhurbaşkanı'nın yanıtı herkesi güldürdü