HDP'de kongreye doğru

HDP'de kongreye doğru

HDP'nin 11 Şubat'ta gerçekleştirilecek 3. Olağan Büyük Kongresi öncesinde eş genel başkanlık için aday belirleme çalışmaları devam ediyor.

HDP'nin 11 Şubat'ta gerçekleştirilecek 3. Olağan Büyük Kongresi öncesinde eş genel başkanlık için aday belirleme çalışmaları devam ederken, eş genel başkanlardan birinin erkek, diğerinin kadın ve birinin Türk, diğerinin ise Kürt kökenli olması öngörülüyor.

Eski HDP Milletvekili Hasip Kaplan'ın açıklamalarının ardından parti içerisindeki tartışmalar devam ederken, kongre çalışmaları da sürüyor.

Eş genel başkan adaylarının etnik kökenleri üzerinden konuşulmasından rahatsız olan parti yönetimi bir yandan da çözüm önerilerini tartışıyor.

Edinilen bilgilere göre, konuşulan formüllerden birisi de eş genel başkanlardan birinin erkek, diğerinin kadın ve birinin Türk, diğerinin ise Kürt kökenli olması şeklinde öne çıkıyor.

HDP milletvekilleri, parti içi tartışmalarda bu öneriyi sunarken, HDP'nin kuruluş sürecinde de benzer tartışmalar nedeniyle "Türk ve Kürt kökenli eş genel başkan dengesini" sağlamak için Ertuğrul Kürkçü ile Sebahat Tuncel eş genel başkanlığa seçilmişti.

Öneriye ilişkin HDP TBMM Kadın Grubu ile partinin bileşenlerinde yer alan kadınların önümüzdeki günlerde bir araya gelerek kongrede kadınların adayını belirlemesi bekleniyor.

Eş genel başkanlardan biri milletvekili olacak

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gibi partinin öne çıkacak olan eş genel başkanının Meclis dışından bir isim olması önerisine ise sıcak bakılmıyor. Yapılan tartışmalarda eş genel başkanın milletvekili olmasının, Genel Kuruldaki konuşmalara katılması ve partiyi daha iyi yönetebilmesi açısından önemli olduğu vurgulanırken, kadın eş genel başkanın dışarıdan gelebileceği görüşü ağırlık kazanıyor.

Kimi milletvekilleri ise Demirtaş ve Yüksekdağ örneğinde olduğu gibi eş genel başkanlardan birinin daha fazla öne çıkmasının parti içinde bir hizipleşmeye yol açtığını ifade ederek, bunun yaşanmaması için bu dengeyi iyi koruyacak adayların belirlenmesine ilişkin önerilerini partinin ilgili organlarına iletti.

Öte yandan HDP Genel Merkezinde kongreye ilişkin kurulan komisyon il ve ilçe teşkilatlarından önerilerini almayı sürdürürken, önümüzdeki günlerde bileşenlerin de katılımı ile gerçekleştirilecek konferanslarda isimlerin netleştirilmesi bekleniyor.

Bilgen'in ismi öne çıkıyor

Demirtaş'ın tutuklanmasının ardından bir anda partinin vitrin ismi haline gelen ve yaptığı konuşmalarla parti içerisinde de beğeni toplayan Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen'in ismi son tartışmalarla birlikte daha da öne çıkmaya başladı.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu'na kadın eş genel başkanlık önerisinin götürüldüğü fakat Kerestecioğlu'nun bunu kabul etmediği öğrenildi.

Ulaşım master plan Bursa'nın yol haritası olacak Ulaşım master plan Bursa'nın yol haritası olacak

Türkiye'nin ilk yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon fabrikasının temeli Bursa'da atıldı Türkiye'nin ilk yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon fabrikasının temeli Bursa'da atıldı

Mehmet Ali Erbil'in doktorundan açıklama Mehmet Ali Erbil'in doktorundan açıklama

Bursa'daki 26 bin kentsel dönüşüm mağdurunun sorunları Meclis'te Bursa'daki 26 bin kentsel dönüşüm mağdurunun sorunları Meclis'te

Bursa'da cinsel istismar sanığına 'iyi hal' indirimi ile 10 yıl hapis cezası Bursa'da cinsel istismar sanığına 'iyi hal' indirimi ile 10 yıl hapis cezası

Bursa'da 1001 gece masalları gibi parti Bursa'da 1001 gece masalları gibi parti

Adalet Bakanı Gül'den Danıştay'a 'Öğrenci Andı' tepkisi Adalet Bakanı Gül'den Danıştay'a 'Öğrenci Andı' tepkisi

Çocuk kitabındaki ifadelere büyük tepki! ''Baygın kızın ırzını lekeledi, 'Abine söylersen gebe kalırsın' dedi'' Çocuk kitabındaki ifadelere büyük tepki! "Baygın kızın ırzını lekeledi, 'Abine söylersen gebe kalırsın' dedi"

Akılalmaz olay! Köpek diye aldığı hayvan aslında... Akılalmaz olay! Köpek diye aldığı hayvan aslında...

100 bin müteahhit batabilir! 100 bin müteahhit batabilir!

Bursa'da kamulaştırılan tarlada 3. lahit için kazılar yeniden başladı Bursa'da kamulaştırılan tarlada 3. lahit için kazılar yeniden başladı

Trafikte zorla cam silen çocuklar için düğmeye basıldı! Trafikte zorla cam silen çocuklar için düğmeye basıldı!

Canlı yayında şoke eden itiraf: 'Kocam arkadaşımı 5 dakikada hamile bıraktı' Canlı yayında şoke eden itiraf: 'Kocam arkadaşımı 5 dakikada hamile bıraktı'

Sosyal medyada tanıştığı kadın bu hale getirdi Sosyal medyada tanıştığı kadın bu hale getirdi

Annesinin 'yakını' babası çıktı! Annesinin 'yakını' babası çıktı!

İş arkadaşını uykusunda öldürdü İş arkadaşını uykusunda öldürdü