HDP'de kongreye doğru

HDP'de kongreye doğru

HDP'nin 11 Şubat'ta gerçekleştirilecek 3. Olağan Büyük Kongresi öncesinde eş genel başkanlık için aday belirleme çalışmaları devam ediyor.

HDP'nin 11 Şubat'ta gerçekleştirilecek 3. Olağan Büyük Kongresi öncesinde eş genel başkanlık için aday belirleme çalışmaları devam ederken, eş genel başkanlardan birinin erkek, diğerinin kadın ve birinin Türk, diğerinin ise Kürt kökenli olması öngörülüyor.

Eski HDP Milletvekili Hasip Kaplan'ın açıklamalarının ardından parti içerisindeki tartışmalar devam ederken, kongre çalışmaları da sürüyor.

Eş genel başkan adaylarının etnik kökenleri üzerinden konuşulmasından rahatsız olan parti yönetimi bir yandan da çözüm önerilerini tartışıyor.

Edinilen bilgilere göre, konuşulan formüllerden birisi de eş genel başkanlardan birinin erkek, diğerinin kadın ve birinin Türk, diğerinin ise Kürt kökenli olması şeklinde öne çıkıyor.

HDP milletvekilleri, parti içi tartışmalarda bu öneriyi sunarken, HDP'nin kuruluş sürecinde de benzer tartışmalar nedeniyle "Türk ve Kürt kökenli eş genel başkan dengesini" sağlamak için Ertuğrul Kürkçü ile Sebahat Tuncel eş genel başkanlığa seçilmişti.

Öneriye ilişkin HDP TBMM Kadın Grubu ile partinin bileşenlerinde yer alan kadınların önümüzdeki günlerde bir araya gelerek kongrede kadınların adayını belirlemesi bekleniyor.

Eş genel başkanlardan biri milletvekili olacak

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gibi partinin öne çıkacak olan eş genel başkanının Meclis dışından bir isim olması önerisine ise sıcak bakılmıyor. Yapılan tartışmalarda eş genel başkanın milletvekili olmasının, Genel Kuruldaki konuşmalara katılması ve partiyi daha iyi yönetebilmesi açısından önemli olduğu vurgulanırken, kadın eş genel başkanın dışarıdan gelebileceği görüşü ağırlık kazanıyor.

Kimi milletvekilleri ise Demirtaş ve Yüksekdağ örneğinde olduğu gibi eş genel başkanlardan birinin daha fazla öne çıkmasının parti içinde bir hizipleşmeye yol açtığını ifade ederek, bunun yaşanmaması için bu dengeyi iyi koruyacak adayların belirlenmesine ilişkin önerilerini partinin ilgili organlarına iletti.

Öte yandan HDP Genel Merkezinde kongreye ilişkin kurulan komisyon il ve ilçe teşkilatlarından önerilerini almayı sürdürürken, önümüzdeki günlerde bileşenlerin de katılımı ile gerçekleştirilecek konferanslarda isimlerin netleştirilmesi bekleniyor.

Bilgen'in ismi öne çıkıyor

Demirtaş'ın tutuklanmasının ardından bir anda partinin vitrin ismi haline gelen ve yaptığı konuşmalarla parti içerisinde de beğeni toplayan Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen'in ismi son tartışmalarla birlikte daha da öne çıkmaya başladı.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu'na kadın eş genel başkanlık önerisinin götürüldüğü fakat Kerestecioğlu'nun bunu kabul etmediği öğrenildi.

Bursa Oto Galericiler Odası'ndan vatandaşlara uyarı Bursa Oto Galericiler Odası'ndan vatandaşlara uyarı

İstanbul'da hastanedeki skandal iddia ile ilgili flaş gelişme! İstanbul'da hastanedeki skandal iddia ile ilgili flaş gelişme!

 4 çocuğun yaralanmasında akılalmaz ihmal! 4 çocuğun yaralanmasında akılalmaz ihmal!

Sihirbaz Aref Ghafour ölümle pençeleşiyor! Sihirbaz Aref Ghafour ölümle pençeleşiyor!

Dev gömlekçiye Adnan Oktar gözaltısı! Dev gömlekçiye Adnan Oktar gözaltısı!

Bursa'da yolcu otobüsü alev alev yandı Bursa'da yolcu otobüsü alev alev yandı

Arkadaşı hediye çeki verdi, lüks otomobil sahibi oldu! Arkadaşı hediye çeki verdi, lüks otomobil sahibi oldu!

Bursalı anne 2 çocuğunun gözü önünde levye ile dayak yedi Bursalı anne 2 çocuğunun gözü önünde levye ile dayak yedi

Bursa sahillerinde son tahlil sonuçları açıklandı Bursa sahillerinde son tahlil sonuçları açıklandı

Alinur Aktaş'tan çarpıcı açıklamalar: ''İlk 100 gün Bursa için çok önemli'' Alinur Aktaş'tan çarpıcı açıklamalar: "İlk 100 gün Bursa için çok önemli"

Bursa Eczacılar Odası'ndan uyarı: Döviz kuru muadil ilaca yöneltecek Bursa Eczacılar Odası'ndan uyarı: Döviz kuru muadil ilaca yöneltecek

Apartmana pusu kurup 13 yerinden bıçakladı! Apartmana pusu kurup 13 yerinden bıçakladı!

CHP'de imzalar toplanmaya başladı CHP'de imzalar toplanmaya başladı

Adnan Oktar operasyonunda ünlü mimarın şirketine el konuldu Adnan Oktar operasyonunda ünlü mimarın şirketine el konuldu

Bursa'da su kesintisi yapılacak! Bursa'da su kesintisi yapılacak!

Dışişleri Bakanlığı'ndan YPG açıklaması Dışişleri Bakanlığı'ndan YPG açıklaması

İkizler, Bursa'da asker ocağında da beraber İkizler, Bursa'da asker ocağında da beraber

Bursa'da bu yollara dikkat! (16 Temmuz 2018 Pazartesi)	Bursa'da bu yollara dikkat! (16 Temmuz 2018 Pazartesi)