Hamaney: Umutlu olmayı bırakın

Hamaney: Umutlu olmayı bırakın

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşmayı koruma kabiliyetini sorguladı. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve kabinesine "Nükleer anlaşma ve ekonomik konularda onlardan umutlu olmayı bırakın" diyen Hamaney, yeni bir nükleer anlaşma için ABD ile müzakere etmeyeceklerini de söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve kabinesi ile dün bir araya gelen İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney,  ABD'nin imzasını çektiği 2015 tarihli nükleer anlaşmayı Avrupa ülkelerinin kurtarma kabiliyetini sorguladı.

IRNA'nın aktardığına göre Hamaney görüşmede Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve kabinesine "Avrupalılarla müzakereleri ve iletişimi sürdürme konusunda sorun yok. Ama ekonomik konular ve nükleer anlaşma (Kapsamlı Ortak  Eylem Planı- KOEP)  konularında onlardan umutlu olmayı bırakın" dedi.

'NÜKLEER ANLAŞMAYI BİR KENARA BIRAKIRIZ'

Avrupalıların KOEP ve ambargolar konusundaki uygun olmayan davranışlarını eleştiren ve "Onların vaatlerine şüpheli yaklaşmalıyız" diyen Hamaney  "KOEP amaç değildir, araçtır. Eğer biz bu araç ile milli menfaatlerimize varamazsak bunu bir kenara bırakırız" ifadelerini kullandı.

Hamaney,  İranlı yetkililerin uygulamaları karşısında tepkilerinin olacağını Avrupalıların anlamaları gerektiğini söyledi. Hamaney mayıs ayında Tahran ile nükleer anlaşmayı korumayı isteyen Avrupalı güçlere bir dizi şart sunmuştu.

Bunlar arasında Avrupa bankalarının Tahran ile ticareti koruması ve İran'ın petrol satışlarının garanti altına alınması vardı. Zira ABD'nin kasımda hayata geçiredceği ikinci dalga yaptırımların İran'ın petrol ve bankacılık sektörlerini vurması bekleniyor. 

'ABD İLE HİÇBİR MÜZAKERE OLMAYACAK'

Hamaney aynı toplantıda yaptığı açıklamda İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda yeni bir anlaşma yapılması için 'dürüst olmayan ve agresif' ABD'li yetkililerle görüşmeyeceklerini de söyledi.

Hamaney "Onlar 'İran'ı bile müzakere masasına getirdik' demek istiyorlar. Daha önce de delilleri ile söylediğim gibi ABD ile hiçbir müzakere olmayacak" dedi.

Hamaney ayrıca Ruhani ve kabinesine ülkedeki ekonomik sorunları çözmeleri için 'gece gündüz' çalışmaları talimatını da verdi. 

Ruhani kabinesine bu konularda fazla yüklenilmemesini de isteyen Hamaney 'ABD baskısına karşı yetkililerin birlik içinde olması' gerektiğini ifade etti.

80 milyonluk nüfusunun yüzde 60'sı 30 yaşın altında olan İran'da resmi rakamlara göre işsizlik oranı yüzde 12, gençler arasındaki işsizlik oranı da yüzde 25 düzeyinde. 

İran riyali 1 yıl içinde değerinin 3'te 2'sinde fazlasını kaybetmişti.

Gece kulübünde silahlar patladı Gece kulübünde silahlar patladı

Çocuğun başına silah dayadı! Çocuğun başına silah dayadı!

Lüks rezidansta korkunç olay! Lüks rezidansta korkunç olay!

BUDO ve İDO'da seferler iptal edildi BUDO ve İDO'da seferler iptal edildi

Beyaz Saray'dan flaş 'Türkiye Büyükelçisi' açıklaması Beyaz Saray'dan flaş 'Türkiye Büyükelçisi' açıklaması

Yüz binlerce gence ayda bin 800 TL Yüz binlerce gence ayda bin 800 TL

Dünyanın en 'sinsi' silahı! Tetiğe basıldığı anda...
Dünyanın en 'sinsi' silahı! Tetiğe basıldığı anda...

Erdoğan: ''S-400 temmuzda teslim edilecek'' Erdoğan: "S-400 temmuzda teslim edilecek"

Polisten kaçtı, emniyetin kapısına çarptı! Polisten kaçtı, emniyetin kapısına çarptı!

ABD'de iş yerinde silahlı saldırı! Çok sayıda ölü... ABD'de iş yerinde silahlı saldırı! Çok sayıda ölü...

AA duyurdu: Terör örgütleri PKK ve DEAŞ anlaştı... AA duyurdu: Terör örgütleri PKK ve DEAŞ anlaştı...

CHP Bursa'da  Karacabey depremi! CHP Bursa'da Karacabey depremi!

10 metre yükseklikten otomobiliyle dere yatağına uçtu 10 metre yükseklikten otomobiliyle dere yatağına uçtu