Güney Afrika'da yabancı iş adamlarının dükkanları yağmalandı

Güney Afrika'da yabancı iş adamlarının dükkanları yağmalandı

Güney Afrika'nın Johannesburg şehrinde bazı yabancı uyruklu iş adamlarının dükkanlarının yağmalanması sırasında çıkan olaylarda 2 kişi öldü.

Johannesburg Belediyesi Kamu Asayiş Komitesi üyesi Michael Sun, basına yaptığı açıklamada, taklit ve son kullanma tarihi geçmiş ürün sattığı iddiasıyla yabancı uyruklu kişilere ait bazı dükkanların yağmalandığını, çıkan olaylarda 2 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.
Bölgede yoğun güvenlik önlemleri alındığını anlatan Sun, olayla ilgili 15 kişinin gözaltına alındığını ifade etti.

Polis sözcüsü Lungelo Dlamini ise olayların başka bölgelere de sıçramasından endişe ettiklerini vurgulayarak, "Bu yüzden sosyal medyada yabancı işletmecilere karşı yapılan saldırıları yakından takip ediyoruz ve tüm şehirde sükunetin tekrar hakim olması için tüm imkanları seferber ettik." dedi.

İktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi (ANC) ve muhalefetteki Demokratik İttifak (DA) partisi, yabancı iş adamlarına saldırıyı kınadı.

ANC Basın Sözcüsü Pule Mabe de yabancılara yapılan saldırıyı kınadığını ve ülkede artış gösteren sağlıksız ürün satışının kendilerini kaygılandırdığını kaydetti.

Mabe "Kayıt dışı imalathanelerde çok fazla bu tür ürünler üretilerek özellikle işçi sınıfı ve fakir insanlara satılıyor. Bu konuda ilgili kurumlara çok fazla iş düşmektedir. Halkımız bu tür durumları hemen polise ihbar etmeli." dedi.

Muhalefetteki Demokratik İttifak (DA) partisi basın sözcüsü Zakhele Mbhele de yabancı düşmanlığının Güney Afrika'da kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Mbhele, "Çok farklı kültürden insanların barış içinde yaşadığı toplumumuzda yabancı düşmanlığı kesinlikle kabul edilemez. Polisimiz bu konuda daha hassas bir çalışma ile olayların ve ölümlerin önüne geçmelidir." ifadelerini kullandı.

Bursa'da ayağı kırılan adam evinde ölü bulundu Bursa'da ayağı kırılan adam evinde ölü bulundu

Marmara beşik gibi sallanıyor! Bursa ve Çanakkale'de... Marmara beşik gibi sallanıyor! Bursa ve Çanakkale'de...

Bursa'da denize düşen kediyi buz gibi suya girerek kurtardı Bursa'da denize düşen kediyi buz gibi suya girerek kurtardı

Yargıtay 10 yıllık düğümü çözdü! ''Seni oğluma alamadım ama kendime istiyorum'' Yargıtay 10 yıllık düğümü çözdü! "Seni oğluma alamadım ama kendime istiyorum"

Bursa'da piknik tüpünden enstrüman yaptı Bursa'da piknik tüpünden enstrüman yaptı

Üniversite öğrencisi köprü korkuluklarında asılı bulundu Üniversite öğrencisi köprü korkuluklarında asılı bulundu

Herkesi ilgilendiren haber! Torba yasa teklifleri kabul edildi Herkesi ilgilendiren haber! Torba yasa teklifleri kabul edildi

Bursa'da çocuklarının intihara sürüklendiğini savunan ailenin hukuk mücadelesi Bursa'da çocuklarının intihara sürüklendiğini savunan ailenin hukuk mücadelesi

Günlük kazançları 400 bin lira! Günlük kazançları 400 bin lira!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (20 Şubat 2019 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (20 Şubat 2019 Çarşamba)

Bursa'da insanların fotoğraflarından karikatür bebekler yapıyor  Bursa'da insanların fotoğraflarından karikatür bebekler yapıyor

Bursa'da villa cinayeti sanıklarına verilen müebbet, 'iyi hal' indirimiyle 25 yıla düşürüldü Bursa'da villa cinayeti sanıklarına verilen müebbet, 'iyi hal' indirimiyle 25 yıla düşürüldü

Tıp dünyasının acı kaybı! Prof. Dr. Mehmet Haluk Kiper yaşamını yitirdi Tıp dünyasının acı kaybı! Prof. Dr. Mehmet Haluk Kiper yaşamını yitirdi

Palu ailesi iddianamesinde önemli detaylar Palu ailesi iddianamesinde önemli detaylar

''1 günde evsiz kaldık'' "1 günde evsiz kaldık"