Görme engellilerin ilaç kullanımı için kabartma yazı kampanyası

Görme engellilerin ilaç kullanımı için kabartma yazı kampanyası

İstanbul'da yaşayan Taner Cansever (28), görme engellilerin ilaçlarını günde kaç kez ve hangi dozda kullanmaları gerektiğinin ilaç kutularında kabartma yazı olarak yer alması için imza kampanyası başlattı. Cansever'in başlattığı kampanya çerçevesinde 25 ayda 170 bin imza toplandı.

İstanbul'un Pendik ilçesinde kafeterya işletmeciliği yapan Taner Cansever, görme engellilerin tek başına ilaç kullanmakta sıkıntı yaşamaları ve üretilen ilaç kutularının çoğunluğunda kabartmayazı işaretlerinin bulunmaması nedeniyle 2016 yılının Temmuz ayında internette 'change.org.tr' adresinde imza kampanyası başlattı. Kampanyada hedeflenen 200 bin imzanın tamamlanmasının ardından Sağlık Bakanlığı'na gönderileceği belirtildi.

Görme engellilerle ilgili bir film senaryosu çalışması yapılırken bu sorunu fark ettiğini anlatan Taner Cansever, "Görme engelli vatandaşlarımız, tek başına ilaç kullanmakta büyük sıkıntı çekiyorlar. Üretilen ilaç kutularının çoğunluğunda kabartma yazı işaretleri bulunmuyor. Engelli vatandaşlarımız hangi ilacın hangisi olduğu ve ne dozda kullanmaları gerektiği bilgilerine ulaşamıyor. Kabartma yazı işaretleri bulunanlardaysa günlük kullanım dozlarına dair bilgiler içeren, eczacılarımızın yapıştırabilecekleri kabartmalı etiketler sağlık sistemimizde yer almıyor. Sadece bazı bölgelerimizde eczacı toplulukları tarafından gönüllü olarak uygulamaya geçirilmiş etiketleme sistemi var. Oysaki bu sorunlar, üretimde kabartmalı kutuyu mecbur kılan bir yasa, eczanelere dağıtılacak kabartmalı etiketler ve barkodlarla çözülebilir. Verilecek bir imza ve kampanyayı paylaşmanın, görme engelli vatandaşlarımıza sağlıkları açısından büyük yardımları olacak" dedi.

Görme engelli Nurşen Korkmaz da doğru ilacı hiç kimseye ihtiyaç duymadan kullanmak istediğini belirterek, "İlaçlarımı birbirinden ayırmak için kendime göre farklı yöntemler geliştirdim. Çocuğumun ilaçları ile kendi ilaçlarımı farklı ecza dolaplarında tutuyorum. Onun dışında ilaç kutuları birbirine çok benziyorsa, kutusundan çıkartıp saklıyorum. Sağlık Bakanlığı'na önemli görev düşüyor. İlaç kutuları engelsiz olursa kendime göre yöntemler geliştirmek zorunda kalmam" diye konuştu.


 

Bursa'da cezaevine tekerlekli sandalyeyle götürüldü Bursa'da cezaevine tekerlekli sandalyeyle götürüldü

Bursa'da kaza yerinden geçen anneyi ağlatan tesadüf Bursa'da kaza yerinden geçen anneyi ağlatan tesadüf

Bursa'da FETÖ/PDY operasyonu!  26 polis gözaltında Bursa'da FETÖ/PDY operasyonu! 26 polis gözaltında

Sedanur'un ölümüne ilişkin bir gözaltı daha Sedanur'un ölümüne ilişkin bir gözaltı daha

Yalova'daki otomobilli maganda Bursa'da adliyeye sevk edildi Yalova'daki otomobilli maganda Bursa'da adliyeye sevk edildi

Üniversite partisinde içeceğinden tecavüz hapı çıktı! Üniversite partisinde içeceğinden tecavüz hapı çıktı!

Bursa'da facia kapıya dayandı, tedbir alan yok Bursa'da facia kapıya dayandı, tedbir alan yok

Türkiye'de bir ilk: Suriyeliler için açıldı Türkiye'de bir ilk: Suriyeliler için açıldı

Sanat tarihinin en büyük gizemlerinden biri çözüldü! Sanat tarihinin en büyük gizemlerinden biri çözüldü!

Meclis lokantasının sudan ucuz fiyatları Meclis lokantasının sudan ucuz fiyatları

Bursa Mudanya'da adım adım talan! Bursa Mudanya'da adım adım talan!

Attığı konum kurtardı! Operasyon sırasında ikinci kattan atladı Attığı konum kurtardı! Operasyon sırasında ikinci kattan atladı

80 saniyelik kırmızı ışıkta şoför sigara molası verdi! 80 saniyelik kırmızı ışıkta şoför sigara molası verdi!

Mustafa Topaloğlu kalp krizi geçirdi Mustafa Topaloğlu kalp krizi geçirdi