Genç mucitten umumi tuvaletlere 'bahar temizliği'

Genç mucitten umumi tuvaletlere 'bahar temizliği'

Bosna Hersekli genç mucit Nadja Zubcevic, alafranga tuvaletler için ürettiği antibakteriyel ped ile umumi tuvaletlere adeta "bahar temizliği" getirmeye hazırlanıyor.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da yaşayan genç mucit Nadja Zubcevicalafranga tuvaletler için ürettiği antibakteriyel ped ile umumi tuvaletlerde adeta "bahar temizliği" yapmaya hazırlanıyor.

Birkaç yıl önce Bosna Hersek'te düzenlenen Sosyal İcatlar Yarışması'nda yaptığı antibakteriyel pedle dikkatleri üzerine çeken Zubcevic, insanların umumi tuvaletleri huzurlu bir şekilde kullanmasına imkan sağlayacağını düşündüğü icadını yakın zamanda piyasaya sürmeyi planlıyor.

Yüksek lisansını Saraybosna Üniversitesi Biyokimya ve Fizyoloji Bölümü'nde tamamlayan 26 yaşındaki Zubcevic, böyle bir icat yapma fikrine ise birkaç kez umumi tuvaletleri kullanıp, arkadaşlarından da bu yerlerin hijyeni konusunda şikayetler duyduktan sonra yapma kararı aldı.

Saraybosnalı mucit, bakterileri etkisiz hale getiren buluşuyla restoran, benzin istasyonları, okul, hastane ve otel gibi yerlerde bulunan umumi tuvaletlerdeki klozetlerin üzerine oturmadan önce tuvalet kağıdı koyma çilesine de son vermeyi amaçlıyor.

Zubcevic, her yeni icat fikrinin yaşanan bir sorunun ardından geldiğini belirterek, umumi tuvaletleri kullanırken insanların doğrudan klozete oturmaktan kaçındığını, bu sorunundan da en çok kadın, çocuk ve yaşlıların muzdarip olduğunu aktardı.

İngiltere'de yapılan bir araştırmanın umumi tuvaletleri kullananların sadece yüzde 2'sinin klozetlere oturduğuna işaret ettiğini söyleyen Zubcevic, tuvaletlere oturanların da genelde tuvalet kağıdıyla oturulan kısmı kapladığına dikkati çekti.

"Bakterilerin neredeyse tümünü otomatik olarak yok ediyor"

Zubcevic, ultraviyole ışığın peddeki antibakteriyel yüzeyi aktifleştirdiğini kaydederek, bu işlemin, bakterilerin neredeyse tümünü otomatik olarak yok ettiğini aktardı.

Antibakteriyel ped üzerinde mikrobiyolojik analiz yapıldığını vurgulayan Zubcevic, sonuçların pedin verimli çalıştığını gösterdiğini, kullanılan antibakteriyel filmin de kendine özgü fotokatalitik bir özelliği olduğu için etkisinin tartışmalı bir konu olmadığını söyledi.

Zubcevic, yaptığı icatla ekibiyle birlikte Sosyal İcatlar Yarışması'na katıldığını ve 150 aday arasından birinci seçildiklerini anımsatarak, yarışma sonrası yatırımcılardan ürün için kendisine teklifler geldiğini de dile getirdi.

İcada yüksek düzeyde medya ve yatırımcı ilgisi olmasının doğru ürünü yaptıklarının bir işareti olduğunu vurgulayan Zubcevic, "İnsanların umumi tuvaletlere karşı olumsuz bakışının gerçekten değişebileceğini düşünüyorum. Bu, gerçekten ihtiyaç duyulan bir ürün." dedi.

Zubcevic, söz konusu icadı üretecek şirketle görüşmelerin devam ettiğini ve ürünün modelini yaptıklarını belirterek, şu an sabırlı bir şekilde süreci yürüttüklerinin altını çizdi.

İnsanların ilgisinin olduğu bir şeyi üretmenin çok güzel bir duygu olduğunu kaydeden Zubcevic, "Bu süreçte öğrendiğim şey, sabırlı olmak ve kendine inanmak. Bir gecede hiçbir şey olmaz. Güzel şeyleri yapmak zaman alıyor. Asla hayallerinizden vazgeçmeyin." ifadelerini kullandı.

Bürokrasiye 24 Haziran ayarı! 193 kurumda yüzlerce belge... Bürokrasiye 24 Haziran ayarı! 193 kurumda yüzlerce belge...

Bahçeli'den Abdullah Gül açıklaması Bahçeli'den Abdullah Gül açıklaması

Trump'tan skandal soykırım açıklaması Trump'tan skandal soykırım açıklaması

Feci kazada 3 kişi can verdi! İtfaiye müdürü... Feci kazada 3 kişi can verdi! İtfaiye müdürü...

Gül ve Karamollaoğlu salona birlikte girdi Gül ve Karamollaoğlu salona birlikte girdi

Anzak torunlarını taşıyan otobüs yandı! Anzak torunlarını taşıyan otobüs yandı!

CHP Parti Meclisi, Kılıçdaroğlu'na ittifak yetkisi verdi CHP Parti Meclisi, Kılıçdaroğlu'na ittifak yetkisi verdi

Bursa'da metroya ikinci indirim geliyor Bursa'da metroya ikinci indirim geliyor

Kuryeleri hedef alan gasp çetesi çökertildi Kuryeleri hedef alan gasp çetesi çökertildi

Bursa'da uyuşturucu satan 2 şahıs baskınla yakalandı Bursa'da uyuşturucu satan 2 şahıs baskınla yakalandı

Cem Karabay, 30 saat 20 dakika soğuk suda kaldı Cem Karabay, 30 saat 20 dakika soğuk suda kaldı

Ramazan pidesine zam geldi! Ramazan pidesine zam geldi!

AK Partili Ünal'dan sert açıklama: Edepsizlik, terbiyesizlik AK Partili Ünal'dan sert açıklama: Edepsizlik, terbiyesizlik

Ünlü giyim devinde 44 yıl sonra bir ilk gerçekleşebilir! Ünlü giyim devinde 44 yıl sonra bir ilk gerçekleşebilir!

Bursa'da su kesintisi! Bursa'da su kesintisi!

Önce karısını ardından aşığını öldürdü! Önce karısını ardından aşığını öldürdü!

Bu işi yapan eşi görülmemiş servet kazanacak! Bu işi yapan eşi görülmemiş servet kazanacak!

Tüm aile 5 yıl sonra gözaltına alındı! Tüm aile 5 yıl sonra gözaltına alındı!