Fransa ve Almanya arasında büyük kriz

Fransa ve Almanya arasında büyük kriz

Avrupa Parlamentosu seçimlerine 10 gün kala, Avrupa'nın iki dinamo ülkesi olarak kabul edilen Fransa ve Almanya arasındaki politik kriz de su yüzüne çıktı. İki ülke arasındaki krizin nedeni ne?

Avrupa'da birbirleriyle en sık görüşen liderler ama aralarındaki sorunlar artık gizlenemez boyutta. Fransa ve Almanya arasındaki politik uzlaşmazlık, Brexit'in geleceğinin tartışıldığı 10 Nisan'daki AB zirvesinde kapalı kapılar ardında yaşandı. Merkel, İngiltere'ye uzun bir ek süre verilmesini istedi, Macron bu sürenin kısa tutulmasını savundu.

Ardından Merkel'in yerine Hristiyan Demokrat Parti'nin başına geçen Annegret Kramp-Karrenbauer, Macron'un önerilerini sert eleştirdi. Macron'un "Avrupa asgari ücreti" önerisine karşı çıktı, Strasbourg'daki Avrupa Parlamentosu'nun da kapatılmasını istedi. Bu öneri, Fransa tarafında sert tepkiyle karşılandı. 

Berlin yönetimi, Fransa'nın Yemen'deki operasyonu nedeniyle Suudi Arabistan'a silah satmasına karşı olduğunu açıkladı. Fransa ise Merkel'in 'Avrupa savunması' konulu toplantıya önem vermemesini eleştirdi. Merkel, AB ile ABD arasındaki serbest ticaret anlaşması görüşmelerini destekledi, Macron ise karşı çıktı.

Avrupa Parlamentosu seçimleri Macron ve Merkel'in iki rakip lider olduğunu da ortaya çıkardı. Macron, mevcut politik dengeleri sarsmak, AB'nin yapısını değiştirmek istiyor. Merkel ise seçimlerde aşırı sağ kulübün tehdidiyle karşı karşıya olan muhafazakarların gücünü korumak istiyor.

İngiltere'siz bir AB'de dengeler otomatik olarak değişecek. Yeni oluşacak Avrupa Parlamentosu'nda çoğunluğu yakalamak daha güç hale gelecek. İlk çarpışma ise Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı seçiminde yaşanacak. Bu süreçte, iki başkent arasındaki anlaşmazlıkların daha da su yüzüne çıkması bekleniyor.

Bursasporlu taraftardan 1024 Kilometrelik umut yolculuğu Bursasporlu taraftardan 1024 Kilometrelik umut yolculuğu

Adıyaman'da üç otomobil çarpıştı! Bursa plakalı araç... Adıyaman'da üç otomobil çarpıştı! Bursa plakalı araç...

Bursa'da motosikleti ile intihar girişiminde bulundu iddiası Bursa'da motosikleti ile intihar girişiminde bulundu iddiası

Lahmacun sırasında iki grup birbirine girdi! Yaralılar var Lahmacun sırasında iki grup birbirine girdi! Yaralılar var

Yalova'da tanker devrildi: 1 yaralı Yalova'da tanker devrildi: 1 yaralı

Bursa'da trafik kazası: 2 yaralı Bursa'da trafik kazası: 2 yaralı

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Bursa'da öğrencilerle sahne aldı Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Bursa'da öğrencilerle sahne aldı

Erdoğan, sanatçı ve sporcularla iftar programında buluştu Erdoğan, sanatçı ve sporcularla iftar programında buluştu

4 gündür her yerde aranıyor 4 gündür her yerde aranıyor

Gazeteci Sabahattin Önkibar'a evinin önünde saldırı Gazeteci Sabahattin Önkibar'a evinin önünde saldırı

İngilizlerin çoğunluğu ülkenin krizde olduğunu düşünüyor İngilizlerin çoğunluğu ülkenin krizde olduğunu düşünüyor

Görüntüler şoke etmişti... Açıklama geldi Görüntüler şoke etmişti... Açıklama geldi

Suç makinesi kız kardeşler yakalandı Suç makinesi kız kardeşler yakalandı

Taksi şoförü dehşet saçtı... Kanlı infaz! Taksi şoförü dehşet saçtı... Kanlı infaz!

Bursa'da işçi servisi devrildi! Bursa'da işçi servisi devrildi!

Numan Kurtulmuş'tan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'a ziyaret Numan Kurtulmuş'tan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'a ziyaret

Kimyevi madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu Kimyevi madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu