Filistin topraklarında Yahudi gecekondulaşması devam ediyor

Filistin topraklarında Yahudi gecekondulaşması devam ediyor

Yahudi yerleşimciler Nablus kentinin güneyinde Filistinlilere ait araziye el koyarak 5 yeni gecekondu inşa etti.

Batı Şeria'daki yasa dışı yerleşimlerden sorumlu Filistinli hükümet yetkilisi Gassan Daglas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nablus'un güneyindeki Karyut köyü topraklarında Filistinlilere ait arazi üzerine Yahudi yerleşimcilerin 5 yeni gecekondu oluşturduğunu söyledi.

Kendilerine ait olmayan topraklar üzerinde kurulan gecekonduların prefabrik yapılardan oluştuğunu dile getiren Daglas, bölgenin 1993 Oslo Anlaşması'na göre "C" Sınıfı olduğunu hatırlattı.

Arazilere asker ve silah zoruyla el konuluyor

Daglas, asker ve silah zoruyla el konulan arazinin şahsi mülk olduğunu, Karyut köyündeki insanların arazilerin kendilerine ait olduğunu ispat eden ellerinde tapuları olduğuna dikkati çekti.

İsrail'e ait iş makinelerinin el konulan arazide temel açma çalışmaları yürüttüğünü belirten Daglas, gayri meşru Yahudi yerleşim bölgesinin daha da genişletilmesi için bölgeye elektrik hatlarının çekilmeye başlandığını vurguladı. 

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria, "A", "B" ve "C" bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan "A" bölgesinin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B" bölgesinin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C" bölgesinin idari ve güvenliği ise İsrail'e bırakılmıştı.

Batı Şeria'nın çeşitli yerlerinde İsrail yönetiminden ruhsatlı 196 Yahudi yerleşim bölgesi bulunurken, 200'den fazla başlangıçta prefabrik yapılardan oluşan gecekondular bulunuyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs topraklarında büyük arazilerin Yahudi yerleşimciler tarafından haksız yollardan gasp edilmesi 2014'te tıkanan İsrail Filistin barış görüşmelerinin yeniden başlamasına en büyük engel olarak görülüyor.

Uluslararası hukuk, gecekondu benzeri yapılarla, işgal edilmiş topraklarda kurulan yasa dışı yerleşimlerin tümünü illegal görüyor.

Yine Birleşmiş Milletler, İsrail tarafından kurulan Yahudi yerleşimlerinin hukuk dışı yapılar olduğunu ve barışın önünde en önemli engel teşkil ettiğini kaydediyor.

19 yıllık Adnan Oktar davasında karar çıktı 19 yıllık Adnan Oktar davasında karar çıktı

Yerli üretim logosu belli oldu Yerli üretim logosu belli oldu

Katar, dev Türk gıda zincirine talip Katar, dev Türk gıda zincirine talip

Trafik canavarı Bursa'da 63 can aldı! Trafik canavarı Bursa'da 63 can aldı!

Bursa'da Demirtaş İle Avdancık mahalleleri birleşiyor! Bursa'da Demirtaş İle Avdancık mahalleleri birleşiyor!

Bursa'yı dolandıran 'Ponzi Arzu'nun mağdurları günden güne artıyor Bursa'yı dolandıran 'Ponzi Arzu'nun mağdurları günden güne artıyor

ABD'den modern bir 'peri masalı': Karısıyla tanıştığı gün şeftali fidanı dikti, dokuz yıl sonra oğulları ilk meyveyi yedi ABD'den modern bir 'peri masalı': Karısıyla tanıştığı gün şeftali fidanı dikti, dokuz yıl sonra oğulları ilk meyveyi yedi

Sokak ortasında mastürbasyon yaptı! Sokak ortasında mastürbasyon yaptı!

'İğneli çilek krizi' sektörü vurdu 'İğneli çilek krizi' sektörü vurdu

22 yıl sonra yeniden evlendiler 22 yıl sonra yeniden evlendiler

İzinsiz kullanılan fotoğrafla 7 bin lira tazminat kazandı İzinsiz kullanılan fotoğrafla 7 bin lira tazminat kazandı

Küçük kızları taciz eden sanıktan ilginç savunma Küçük kızları taciz eden sanıktan ilginç savunma

Bu fotoğrafın kahramanı o anları anlattı! Bu fotoğrafın kahramanı o anları anlattı!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Eylül 2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Eylül 2018 Çarşamba)

3. havalimanı eyleminde 24 işçiye tutuklama 3. havalimanı eyleminde 24 işçiye tutuklama

Lüks araç trafik levhalarına saplandı Lüks araç trafik levhalarına saplandı

Fuhuş operasyonu: 14 kişiye gözaltı Fuhuş operasyonu: 14 kişiye gözaltı