Eski ESİDEF Başkanı'na FETÖ'den hapis cezası

Eski ESİDEF Başkanı'na FETÖ'den hapis cezası

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin davada, kapatılan Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonunun (ESİDEF) Başkanı Mustafa Özkara, 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu sanık Özkara ve  avukatı hazır bulundu.

Savcı, sanığın "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçundan 15 yıla  kadar hapisle cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamı yönündeki mütalaasını  yineledi.

MASAK raporunun sonuç kısmına değinen, yasal ekonomik faaliyetler  sonucunda elde edildiğine ilişkin tespit bulunmayan kaynağı belirsiz nakit  varlıkların FETÖ tarafından sanık ve ortaklık payı olan şirketlere aktarıldığını  belirten savcı, 3 milyon 690 bin lira, 2 bin 700 dolar ve  536 bin 980 avronun  müsaderesini istedi.

Sanık Özkara ise kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullanmadığını  öne sürdü.

Aleyhindeki tanık ifadelerini kabul etmeyen Özkara, "Sahibi olduğum  şirkette her şey kayıt altına alınmıştır. Çalışanlarıma verdiğim primleri bile  resmi olarak verdim. Kayıt dışı hiçbir işlemim olmamıştır. Örgüt adına hiçbir suç  işlemedim. 33 aydır tutukluyum. Beraatimi talep ediyorum." şeklinde savunma  yaptı.

"Silahlı terör örgütü üyesi olma" suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezasına  mahkum edilen Özkara'nın tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme heyeti,  kaynağı belirlenemeyen 3 milyon 690 bin lira, 2 bin 700 dolar ve 536 bin 980  avronun müsaderesine karar verdi.

Operasyon

İzmir'deki FETÖ soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı  verilen kapatılan ESİDEF'in başkanı Özkara, Fahri İzmir Konsolosluğunu yürüttüğü  Kırgızistan'a kaçmaya çalıştığı sırada 29 Temmuz 2016'da İstanbul Atatürk  Havalimanı'nda gözaltına alınmış, 11 Ağustos 2016'da tutuklanmıştı.

Özkara, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral'in, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik tehdit mahiyetinde yaptığı konuşmayı ayakta  alkışladığı görüntülerle gündeme gelmişti.

Özkara hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçlamasıyla dava  açılmıştı.

Bursa'da gaybubet evinde yakalanan 14 şüpheliden 10'u tutuklandı Bursa'da gaybubet evinde yakalanan 14 şüpheliden 10'u tutuklandı

Bursa'da faciadan dönüldü Bursa'da faciadan dönüldü

Bursa'da camiden sadaka kutusunu çalan hırsızlar yakalandı Bursa'da camiden sadaka kutusunu çalan hırsızlar yakalandı

Bursa Otosansit Sanayi Sitesi'ndeki patlama anı kamerada! Bursa Otosansit Sanayi Sitesi'ndeki patlama anı kamerada!

Bursa'da iş yerinde patlama! Bursa'da iş yerinde patlama!

Bursa'da yazlıktan 2 gün sonra dönünce eşinin cesediyle karşılaştı Bursa'da yazlıktan 2 gün sonra dönünce eşinin cesediyle karşılaştı

Bursa'da Fatma ninenin son arzusu yerine geldi Bursa'da Fatma ninenin son arzusu yerine geldi

Bursa'da uyuşturucu operasyonu: 3 kişiye gözaltı Bursa'da uyuşturucu operasyonu: 3 kişiye gözaltı

İstanbul Havalimanı'ndaki o yolcu için flaş karar: Bir daha uçak bileti satın alamayacak İstanbul Havalimanı'ndaki o yolcu için flaş karar: Bir daha uçak bileti satın alamayacak

Ankara'da uzman çavuş kaza sonucu şehit düştü Ankara'da uzman çavuş kaza sonucu şehit düştü

Bursa'nın 7 yıldızlı muhtarı Bursa'nın 7 yıldızlı muhtarı

Türkiye'yi ayağa kaldıran olayda flaş gelişme Türkiye'yi ayağa kaldıran olayda flaş gelişme

Bursa'da 3 aylık bebek kundağında ölü olarak bulundu Bursa'da 3 aylık bebek kundağında ölü olarak bulundu

Anaokulunda çocukların gözü önünde tekme tokat kavga ettiler Anaokulunda çocukların gözü önünde tekme tokat kavga ettiler

Giyim mağazasında genç kadına taciz şoku! Giyim mağazasında genç kadına taciz şoku!