Eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Bryza: ABD Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz

Eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Bryza: ABD Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz

ABD'nin Avrupa-Avrasya ilişkilerinden sorumlu eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, ABD'nin Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamayacağını belirtti.

Bryza, Washington Post gazetesi için  "ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz" başlıklı bir makale kaleme aldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik ilave çelik ve  alüminyum vergisi kararı ve daha geniş kapsamlı yaptırımlar uygulamayı  düşüncesinin iki ülke ilişkilerindeki gerginliği tehlikeli bir şekilde  artırdığını vurgulayan Bryza, "Bu, NATOmüttefikine karşı maksimum seviyede  zarara uğratmak için zamanlanmış, beklenmeyen ve düşmanca bir davranıştı."  ifadelerini kullandı.

"Türkiye'den vazgeçerek ABD Ortadoğu'daki etkinliğini kaybeder"

Trump'ın açıklamalarının, Ankara ile Washington arasında uzlaşmaya çok  yaklaşılan müzakere sürecini de yıktığını belirten Bryza, "Türkiye'nin liderini  (Recep Tayyip Erdoğan) açık bir şekilde köşeye sıkıştırarak, Trump, Erdoğan'ın  Brunson'ın serbest bırakılmasına razı olmasını çok daha zora soktu."  değerlendirmesinde bulundu.

Bryza, ABD'nin Türkiye ekonomisine yönelik kararlarıyla Türkiye'nin  müttefikliğinden vazgeçtiğini kaydederek, "Trump, Türkiye'den şimdi vazgeçerek,  ABD'nin Ortadoğu'daki etkinliğini kaybeder ve görevi hala bitmeyen DEAŞ ile  mücadele koalisyonunu tehdit altına sokar. Çünkü, son raporlara göre terör örgütü  DEAŞ, ciddi bir şekilde sahneye geri dönmeyi bekliyor." vurgusu yaptı.

ABD'nin Türkiye'den vazgeçmesinin, Türkiye'yi Rusya ile  yakınlaştırabileceğine de dikkati çeken Bryza, "Türkiye- ABD müttefikliği Truman  yönetiminden bu yana bizim Ortadoğu stratejimizin merkezinde yer aldı, Ruslar bu  güç dengesini değiştirmek için fazla mesai sarf ediyor." yorumunu yaptı.

"İncirlik Üssü ABD için vazgeçilmez"

ABD'nin Türkiye'de "vazgeçemeyeceği" birtakım çıkarları olduğuna  işaret eden Bryza, bu noktada İncirlik Üssü'nün ABD'nin denizaşırı önemli bir  üssü olduğunu anımsattı.

Bryza, "ABD Dışişleri Bakanlığındaki 23 yıllık diplomatlığımın 13  senesini Ortadoğu'da harcayan birisi olarak, bu üssün ne kadar vazgeçilmez  olduğunu gördüm. Bu üssün hayati önemi var. DEAŞ tekrar tehdit olmanın  kıyısındayken mücadele bitmeye çok uzak." görüşünü paylaştı.

Byrza, makalesini "Türkiye'nin ekonomisi çökerse,  ABD'nin önemli  stratejik çıkarları, en nihayetinde ve kaçınılmaz bir şekilde ABD'yi ekonominin  parçalarını toplamaya yardım etmeye iter." ifadeleriyle sonlandırdı.

Bursa'da ayağı kırılan adam evinde ölü bulundu Bursa'da ayağı kırılan adam evinde ölü bulundu

Marmara beşik gibi sallanıyor! Bursa ve Çanakkale'de... Marmara beşik gibi sallanıyor! Bursa ve Çanakkale'de...

Bursa'da denize düşen kediyi buz gibi suya girerek kurtardı Bursa'da denize düşen kediyi buz gibi suya girerek kurtardı

Yargıtay 10 yıllık düğümü çözdü! ''Seni oğluma alamadım ama kendime istiyorum'' Yargıtay 10 yıllık düğümü çözdü! "Seni oğluma alamadım ama kendime istiyorum"

Bursa'da piknik tüpünden enstrüman yaptı Bursa'da piknik tüpünden enstrüman yaptı

Üniversite öğrencisi köprü korkuluklarında asılı bulundu Üniversite öğrencisi köprü korkuluklarında asılı bulundu

Herkesi ilgilendiren haber! Torba yasa teklifleri kabul edildi Herkesi ilgilendiren haber! Torba yasa teklifleri kabul edildi

Bursa'da çocuklarının intihara sürüklendiğini savunan ailenin hukuk mücadelesi Bursa'da çocuklarının intihara sürüklendiğini savunan ailenin hukuk mücadelesi

Günlük kazançları 400 bin lira! Günlük kazançları 400 bin lira!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (20 Şubat 2019 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (20 Şubat 2019 Çarşamba)

Bursa'da insanların fotoğraflarından karikatür bebekler yapıyor  Bursa'da insanların fotoğraflarından karikatür bebekler yapıyor

Bursa'da villa cinayeti sanıklarına verilen müebbet, 'iyi hal' indirimiyle 25 yıla düşürüldü Bursa'da villa cinayeti sanıklarına verilen müebbet, 'iyi hal' indirimiyle 25 yıla düşürüldü

Tıp dünyasının acı kaybı! Prof. Dr. Mehmet Haluk Kiper yaşamını yitirdi Tıp dünyasının acı kaybı! Prof. Dr. Mehmet Haluk Kiper yaşamını yitirdi

Palu ailesi iddianamesinde önemli detaylar Palu ailesi iddianamesinde önemli detaylar

''1 günde evsiz kaldık'' "1 günde evsiz kaldık"