Eski Danıştay üyesi Boyraz'a hapis istemi

Eski Danıştay üyesi Boyraz'a hapis istemi

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen Dnaıştay üyesi Orhan Boyraz için hapis cezası istendi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen Danıştay üyesi Orhan Boyraz'ın yargılandığı davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından esas hakkında mütalaa sunuldu.

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesince Yargıtay ek  binadaki salonda görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Boyraz ile avukatı  katıldı.

Dosyaya gelen cevap ve belgelerin okunmasının ardından söz verilen  Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Kara, sanık hakkında hazırlanan esas hakkındaki  mütalaayı okudu.

Örgütün yapısı, tanık beyanları, sanık savunması ile toplanan bilgi ve  belgelere yer verilen mütalaada, tanık beyanları, diğer bilgi ve belgelere göre  sanık Orhan Boyraz'ın FETÖ içerisinde yer aldığı kaydedildi.

Terör örgütü mensuplarının 2010'da Hakimler ve Savcılar Yüksek  Kurulunda (HSYK) çoğunluğu ele geçirmelerinin ardından yapılan toplantılarda  sanığın, Danıştay üyeliğine seçilmesine karar verilen isimler arasında yer aldığı  vurgulanan mütalaada, Boyraz'ın örgüt üyeliğinin Danıştaydaki görevi süresince de  devam ettiği belirtildi.

Mütalaada, Boyraz'ın diğer örgüt mensubu Danıştay üyeleriyle  İstanbul'da FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in yurt dışına çıkmadan önce kaldığı  dershanedeki özel odayı ziyaret ettiği kaydedildi.

Boyraz'ın örgütün hücre yapılanmasında yer aldığı aktarılan mütalaada,  stratejilerin belirlendiği toplantılara katılan sanığın "himmet" adlı aidatları  da verdiği bildirildi.

Esas hakkındaki mütalaada, Orhan Boyraz'ın, böylelikle örgütün  hiyerarşik yapısına dahil olduğu, sıkı bir disiplinle FETÖ'nün stratejisi,  yapılanması, faaliyetleri ve amacına uygun hareket ettiği ve "terör örgütü üyesi  olmak" suçunu işlediği sonucuna varıldığı ifade edildi.

15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Örgüt hiyerarşisi içinde "mahrem alan" kapsamında yer alan sanığın,  eğitim düzeyi, sahip olduğu sosyokültürel birikimi, yaptığı görev nedeniyle  edindiği mesleki bilgi ve tecrübeleriyle örgütteki konumu itibarıyla, bu oluşumun  terör örgütü olduğunu bilebilecek durumda bulunduğuna işaret edilen mütalaada  Boyraz hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK), kaçınılmaz bir hataya düşen kişinin  cezalandırılamayacağını öngören "hata" başlıklı 30. maddesinin uygulanmaması  talep edildi.

Esas hakkındaki mütalaada, sanığın, TCK'nin 314/2. ve Terörle Mücadele  Kanunu'nun 5/1. maddeleri uyarınca "terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7 yıl 6  aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Sanığın son karar merci Danıştayda görevlendirilmesi, örgütte temin  ettiği güç ve sadakati ölçüsünde yükselip elde ettiği statüsüne eş değer şekilde  yüksek yargı içerisinde konumlandırılması ve FETÖ'nün mahrem yapısı içerisinde  bulunduğu hususları dikkate alınarak, suçun işleniş biçimi, kastın yoğunluğu ve  oluşan tehlikenin ağırlığına göre temel cezanın alt sınırdan uzaklaşılarak  belirlenmesi talep edildi.

Mütalaaya karşı söz verilen sanık, esas hakkındaki savunmayı  hazırlamak için süre verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, talep ettiği süre verilen sanığın tutuksuz  yargılanmasının devamını kararlaştırdı.

Duruşma 30 Mayıs'a bırakıldı.

Bursa'da uyuşturucu çetesine operasyon: 18 kişiye gözaltı Bursa'da uyuşturucu çetesine operasyon: 18 kişiye gözaltı

Malatya'da 4.5 şiddetinde deprem Malatya'da 4.5 şiddetinde deprem

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Daha önce maça gitmeyenler en ateşli Bursasporlu oldu'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Daha önce maça gitmeyenler en ateşli Bursasporlu oldu"

Bursa İznik'te 120 dönümlük sazlık alan kül oldu Bursa İznik'te 120 dönümlük sazlık alan kül oldu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursa'da her yer eşit olacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursa'da her yer eşit olacak

Kıbrıs'ta hayatını kaybeden üniversiteli Yasin Bursa'da toprağa verildi Kıbrıs'ta hayatını kaybeden üniversiteli Yasin Bursa'da toprağa verildi

Avrupa Leylek Köyü, Bursa Eskikarağaç turist akınına uğruyor Avrupa Leylek Köyü, Bursa Eskikarağaç turist akınına uğruyor

Bursa'da motosiklet ticari araca çarptı: 1 yaralı Bursa'da motosiklet ticari araca çarptı: 1 yaralı

Cinsel ilişkiye girdiği kadını öldüren sanığa 18 yıl hapis Cinsel ilişkiye girdiği kadını öldüren sanığa 18 yıl hapis

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Mudanya'da muhatap bulamıyoruz'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Mudanya'da muhatap bulamıyoruz"

Türk mübadilleri kültürlerini Bursa 'Mübadele Evi'nde yaşatıyor Türk mübadilleri kültürlerini Bursa 'Mübadele Evi'nde yaşatıyor

Bursa'da cesedi yakılarak ormana atılmıştı, katili 10 yıl sonra bulundu Bursa'da cesedi yakılarak ormana atılmıştı, katili 10 yıl sonra bulundu

Bursa'da şampiyon at icralık oldu Bursa'da şampiyon at icralık oldu