Erdoğan'ın çağrısı halkta karşılık buldu

Erdoğan'ın çağrısı halkta karşılık buldu

Yapılan araştırmaya göre; Türk halkı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'kriz yönetimi ve krize karşı aldığı önlemleri' destekliyor. Halkın 76,3'ü, "Dolarım olsa bugün bozdurup TL'ye çeviririm" fikrinde.

İstanbul Üniversitesi öğretim üyeleri 'döviz/dolar krizi üzerine vatandaş algısı-tutum ve davranışlarının analitik boyutta incelenmesi' konulu araştırma yayımladı. 14 Ağustos-15 Ağustos 2018 tarihleri arasında 12 ilde 15-74 yaş aralığında yer alan tüm sosyo-ekonomik gruplardaki toplam 245 birey üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya göre; toplumdaki her dört kişiden 3 tanesi bir krizin siyasi bir kriz olarak algılanırken, toplumun tüm kesimlerinde dolar bozdurmak ve Türk Lirasına geçme konusunda tam bir mutabakat olduğu tespit edildi. Türkiye'nin ve ekonominin geleceğine ilişkin güçlü bir iyimserliğin olduğu saptanırken, krizin ortaya çıkarabileceği güçlükler konusunda toplumun tüm kesimlerin fedakarlık yapmaya hazır olduğu analiz edildi. Ayrıca; vatandaşların kriz sonrasında karşılaşacağı zorluklar arasında, en önemli zorluğun 'hayat pahalılığı' olacağı tahmin ederken, bununla mücadele için gerekenleri yapmaya ve gereken özveride bulunmaya hazır olduğunu kaydedildi. 

YÜZDE 75 SİYASİ OLDUĞUNUN FARKINDA 
Araştırma kapsamında, Türk halkının yüzde 25'i bu krizi ekonomik olarak değerlendirirken, yüzde 75'i ise siyasi olarak görüyor. Hatta ekonomik kriz olarak gören bu grubun içindeki her 10 kişiden 4'ü bunu bir ekonomik kriz olmanın ötesinde, sadece bir döviz krizi olarak algılıyorlar. Büyükşehirler ve Türkiye geneline göre karşılaştırıldığında, İzmir ili, sorunu biraz daha fazla ekonomik ele alırken İstanbul, daha döviz odaklı değerlendiriyorlar. Vatandaşlar, yaş ilerledikçe sorun daha siyasi bağlamda algılarken, özellikle gençler ve yaşlılar sorunu daha dolar ve döviz boyutunda yorumluyorlar. 

Aynı şekilde, eğitim ve sosyo-ekonomik düzeyi yüksek bireyler, meseleyi ekonomi-politik özelliğe sahip bir sorun olarak tanımlarken, meseleyi kesinlikle dolar ya da döviz kapsamlı değerlendirilmedikleri bildirildi. Eğitim ve sosyo-ekonomik düzeyi düşük vatandaşlar ise sorunu daha ziyade ekonomik kapsamda gördüğü açıklandı. 

DOLAR BOZDURMAYA BÜYÜK DESTEK 
Araştırma kapsamında görüşülen 18 yaş üzeri vatandaşların yüzde 13,4'ü, döviz ile aktif ilişkili iş hayatına sahip. Kısmen döviz ilişkili iş hayatı olanlarla beraber bu oran, yüzde 22,4 düzeyine yükseliyor. Dolar bozdurma konusunda ülke genelinde bir mutabakat gözlenirken, "Dolarım olsa bugün bozdurup TL'ye çeviririm" fikrine halkın yüzde 76,3'ü katılım gösteriyor. Görüşmecilerin kendilerini yakın hissettiği siyasi eğilimler bazında bu krizin sonrasında gelecek yük algısı ve bunun için hazır olunan fedakarlık derecesi/düzeyi arasında anlamlı bir ilişki söz konusu olduğu kaydedilirken, genel olarak incelendiğinde, araştırmaya katılan vatandaşların yüzde 78'i bu krizin ciddi ekonomik yüklerinin olacağı, yüzde 82,4 katılımla da "Ülkem için bu fedakarlığı yapmaya hazırım" ifadesi ile karşılaşıldığı bildirildi. 

Ayrıca; alt gelir grubunda yer alan vatandaşlar yüzde 20 düzeyinde bir farkla karşılayabileceğinden daha fazla bir yükle karşı karşıya kalacağını düşünürken, orta altı ve orta gelir gruplarında ise beklenen yükün karşılanabilecek düzeyde olacağını ya da bunun için gereken fedakarlığı yapabileceğine (yapabilecek düzeyde olduğuna) inanıyor. Üst gelir grubu ise beklenen yükün fazla olacağını ve fakat, bundan daha fazla bir fedakarlık düzeyine hazır olduğunu ifade ediyor. 

Çocuk parkında korkunç görüntü! Çocuk parkında korkunç görüntü!

Bursa Karacabey Longozu'nda görsel şölen Bursa Karacabey Longozu'nda görsel şölen

Bursa'da engellilere destek için metal boğa heykeli yaptılar Bursa'da engellilere destek için metal boğa heykeli yaptılar

AK Parti Bursa'da E-Temayül heyecanı başladı AK Parti Bursa'da E-Temayül heyecanı başladı

Evine çağırdığı kadına kabusu yaşattı Evine çağırdığı kadına kabusu yaşattı

CHP milletvekili hayatını kaybetti CHP milletvekili hayatını kaybetti

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (18 Kasım 2018 Pazar)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (18 Kasım 2018 Pazar)

Gök taşının bir gramı bile 2 milyar dolar ediyor Gök taşının bir gramı bile 2 milyar dolar ediyor

Bursa'da feci kaza! Bu araçlardan sağ çıktılar Bursa'da feci kaza! Bu araçlardan sağ çıktılar

Altının gramı 6 haftada resmen eridi Altının gramı 6 haftada resmen eridi

Tehlike gittikçe büyüyor! Tehlike gittikçe büyüyor!

14'lük hacker her yerde aranıyor 14'lük hacker her yerde aranıyor

Tıpta şeffaf devrim! O hastalıklar daha detaylı incelenebilecek Tıpta şeffaf devrim! O hastalıklar daha detaylı incelenebilecek

Egzoz muayenesine takılana ağır para cezası geliyor! Egzoz muayenesine takılana ağır para cezası geliyor!

Trump: Kaşıkçı cinayeti raporu salı günü hazır olacak Trump: Kaşıkçı cinayeti raporu salı günü hazır olacak

Twitter'da takipçi sayısını artırmanın 20 yolu Twitter'da takipçi sayısını artırmanın 20 yolu