Erciyes'in zirvesinde kadına şiddet protestosu

Erciyes'in zirvesinde kadına şiddet protestosu

Kayseri ve ülkenin çeşitli yerlerinden gelen 75 kadın ve erkek dağcı Erciyes Dağı'nın 2 bin 800 metresindeki Koçdağı zirvesine ulaşarak kadına şiddeti protesto ettiler.

Grup burada, 'Kadına değil, şiddete el kaldır' sloganı ile teröristler tarafından şehit edilen Aybüke Yalçın öğretmen ile Sakarya'da 10 aylık oğluyla öldürülen hamile Suriyeli Emani Al-Rahman için pankart açtı. Ankara Güvenpark'ta 2 yıl önceki patlamada kızı Destina Peri Parlak'ı (16) kaybeden dağcı Hacer Peri Parlak'ın gönderdiği mektup ise duygusal anlar yaşattı.

Alberg Gençlik ve Spor Kulübü'nün bu yıl 4'üncüsünü düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Koçdağı tırmanışına Kayseri ve ülkenin çeşitli illerinden kadın ve erkek 75 dağcı katıldı. Etkinliğe Kayseri'deki başta kadın dernekleri olmak üzere birçok STK da destek verdi. Erciyes Dağı'nın Tekir Yaylası'ndaki Oteller bölgesinde bir araya gelen kadınlar, Erciyes Dağı'nın tam karşısındaki 2 bin 800 metredeki Koçdağı zirvesine, yaklaşık 3 saatlik bir tırmanışın ardından ulaştı. Burada spor kulübü adına  ekip lideri ve profesyonel dağcı Nuray Karakaya bir konuşma yaparak ''Özgecan 'ın ölümü ile başladığımız etkinliğimizin 4'üncüsünü bu yıl şehit öğretmen Aybüke ile çocuğuyla ve karnındaki bebeğiyle tecavüz edilerek öldürülen Suriyeli  Emani'ye adıyoruz. Kadına şiddetin her türlüsüne karşıyız. Bu etkinliğimizi  kadına şiddeti kınamak ve dikkat çekmek için yapıyoruz. Ruhları şad olsun'' dedi.

TERÖR SALDIRISINDA ÖLEN KIZI İÇİN YAZDIĞI MEKTUP AĞLATTI


Daha sonra kadın ve erkek dağcılar Aybüke öğretmenin söylediği, 'Magusa Limanı' türküsünü onun anısına seslendirdi. Bu arada Ankaralı kadın dağcı Hacer Peri Parlak'ın Ankara Güvenpark'ta iki yıl önceki patlamada yaşamını yitiren kızı Destina Peri Parlak için yazdığı mektup, dağcı Meliha Tekin tarafından okundu. 13 Mart 2016'da saat 18.45'te Ankara Kızılay Güvenpark'ta meydana gelen, bomba yüklü araçla yapılan terör saldırısında  yaşamını yitiren 36 kişiden biri olan Destina Peri Parlak'ın annesinin mektubunda şu satırlar yer aldı:

''Hayatımıza bir mucize gibi girdin Peri kızım. Sanki sihirle gelmiştin hepimize iyi gelmişti gelişin. Aşkların en güzeliydin, sevgiydin, emektin, yaşam enerjimdin. Kendimi bu aşkın büyüsüne o kadar kaptırmışım ki, bir gün benden koparılıp alınacağını hiç aklımdan geçirmedim. Seni lanet olası terör çaldı benden bizden. Evet sen gitmedin gitmek istemezdin bu kadar sevenini bırakmazdın. Hele de beni hiç bırakmazdın. Sana gelecek her kötü şey bana gelsin dediğim kuzum, yokluğun her gün daha ağır, özlemin kocaman bir ateş topu. Gelişin cenneti yaşatırken, gidişin cehennemi yaşattı, yaşatıyor ama İnanmak istiyorum hiç tanımadığın babanla beraber mutlu olduğuna ve beni bir gün beraber karşılayacağınıza. Bir peri masalıydın bizim masalımızdın ve bu masal hiç bitmeyecek. Aşk hiç biter mi... Hep bizimlesin, biz hep seninleyiz Destinam.''

Daha sonra katılımcı kadınlara, Tekir Yaylası'ndaki Alberg Spor Kulübü'nde düzenlenen kokteylde birer belge verildi.

Kamyonet, sebze yüklü kamyon ile çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı Kamyonet, sebze yüklü kamyon ile çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Eski güzellik kraliçesi, 13 yaşındaki kızının bekaretini satışa çıkardı Eski güzellik kraliçesi, 13 yaşındaki kızının bekaretini satışa çıkardı

Korkunç! Karısını ve 4 çocuğunu... Korkunç! Karısını ve 4 çocuğunu...

Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı

MHP 152 belediye başkan adayını açıkladı MHP 152 belediye başkan adayını açıkladı

Bursa'da 80 yaşındaki adam karısının boğazını kesti Bursa'da 80 yaşındaki adam karısının boğazını kesti

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> Bursaspor'un ruhuna Mevlüt okundu... Mehmet Ali Ekmekçi;
Bursaspor'un ruhuna Mevlüt okundu...

Öldürdüğü eşine, mezar kazıp fotoğrafını göndermiş! Öldürdüğü eşine, mezar kazıp fotoğrafını göndermiş!

Doçent cinayetinde sır perdesi aralanıyor Doçent cinayetinde sır perdesi aralanıyor

Bursa'da kayakçıları tipi bile durduramadı Bursa'da kayakçıları tipi bile durduramadı

Nişantaşı'nda Rus koca dehşeti Nişantaşı'nda Rus koca dehşeti

Şampiyon dansçının şoke eden ölümünde intihar iddiası Şampiyon dansçının şoke eden ölümünde intihar iddiası

Bursa Milletvekili Kılıç hızlı trenin takipçisi Bursa Milletvekili Kılıç hızlı trenin takipçisi

Sağlık meslek lisesi öğrencisi genç kız, sağlık çalışanını darp etti! Sağlık meslek lisesi öğrencisi genç kız, sağlık çalışanını darp etti!