Engelliler Eğitim ve Sosyal Yaşam Kampüsü açıldı

Engelliler Eğitim ve Sosyal Yaşam Kampüsü açıldı

İzmir'in Seferihisar ilçesinde, engellilerin mesleki eğitimi ve sosyalleşmesi hedefiyle kurulan Engelliler Eğitim ve Sosyal Yaşam Kampüsü'nün açılışı yapıldı. Eğitim tesisinde, zihinsel ve bedensel engellilerin bireysel ve grup eğitimlerinin yanı sıra mesleki becerilerini geliştirecek eğitim uygulamaları da bulunuyor. 

Seferihisar ilçesinde, yapımı tamamlanan Engelliler Eğitim ve Sosyal Yaşam Kampüsü için tören düzenlendi. Engelli vatandaşların mesleki eğitimi ve sosyalleşmesi için Seferihisar Belediyesi, Seferihisar Engelsiz Yaşam ve Çevre Derneği, Özel Can Arkadaş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin ortaklaşa protokolüyle hayata geçirilen, 21 derslik ve 4 atölyeden oluşan tesisin açılışına çok sayıda kişi katıldı. Törende konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, merkezin önemine değindi. Soyer, "Bu tesis aslında bir zihniyet değişikliğinin göstergesi; çünkü engellileri izole ederek, hayattan kopartarak, sadece yaşamlarını sürdürmelerinin yeterli görüldüğü dönemler geride kaldı. Tüm gelişmiş toplumlarda olduğu gibi; onları hayata entegre etmek, mesleki becerilerini geliştirmek, hayatın içinde olmalarını sağlayan bir anlayış hakim. Bu anlayışı da hepimizin benimsemesi gerekiyor. Bugün açtığımız eğitim merkezi bu amaca yani engelleri hayata dahil etmeye ve birlikte yaşamayı mümkün kılan bir anlayışa hizmet edecek. İçinde meslek edinme atölyeleri, mutfak atölyesi, spor salonu gibi bir çok ünite var. Bu da onları hayata kazandıracak önemli bir ayrıntı olacak. Seferihisar için gurur kaynağı bir merkezimiz oldu. Deniz Tolga İnci'yi, ailesini ve bütün çalışma arkadaşlarını kutluyorum. Hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum" dedi. 

Açılış sırasında, Seferihisar'ın kardeş şehri Almanya'nın Hamm Büyükşehir Belediyesi'yle de bir protokol imzalandı. Hamm Belediyesi ve Özel Can Arkadaş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi arasında imzalanan protokole göre; Seferihisar ve Hamm'da yaşayan engelliler bir araya getirileceği ve ortak projeler üretmeleri sağlanacağı belirtildi. 

Turabiye Mahallesi'ndeki açılışa ayrıca; Seferihisar Kaymakamı İlhan Abay, Garnizon Komutanı Levent Aksoy, Almanya Hamm Büyükşehir Belediyesi Temsilcisi Rainer Berges, Almanya İzmir Başkonsolusu Dr. Rainer Lassig ve çok sayıda davetli katıldı. 

Kampüste neler var? 

Engellilerin mesleki eğitimi ve sosyalleşmesi hedefiyle kurulan tesis içerisinde; iş, mutfak, sanat ve müzik atölyeleri bulunuyor. Eğitim tesisinde, zihinsel ve bedensel engellilerin bireysel ve grup eğitimlerinin yanı sıra mesleki becerilerini geliştirecek eğitim uygulamalarına da yer verileceği kaydedildi. Tesiste yine engellilerin spor aktiviteleri için spor salonun da bulunduğu kaydedildi. 

Bursa'da otomobil zeytin ağacına çarptı: 1 yaralı Bursa'da otomobil zeytin ağacına çarptı: 1 yaralı

Yılmaz Vural'dan hırsıza çağrı: Geri getir, maçı mı düşüneceğiz seni mi kardeşim Yılmaz Vural'dan hırsıza çağrı: Geri getir, maçı mı düşüneceğiz seni mi kardeşim

Gece yarısı ilginç görüntü! Otomobili kadının üzerine sürdü Gece yarısı ilginç görüntü! Otomobili kadının üzerine sürdü

ABD Dışişleri'nden Türkiye'ye Patriot satışına onay ABD Dışişleri'nden Türkiye'ye Patriot satışına onay

Beyaz Saray'dan FETÖ açıklaması Beyaz Saray'dan FETÖ açıklaması

Tartıştığı arkadaşı tarafından öldürüldü Tartıştığı arkadaşı tarafından öldürüldü

18 yıldır heyelan tehlikesiyle yaşıyorlar 18 yıldır heyelan tehlikesiyle yaşıyorlar

Çantadan deste deste dolar çıktı! Çantadan deste deste dolar çıktı!

Kırıkkale-Kayseri kara yolunda göçük Kırıkkale-Kayseri kara yolunda göçük

Uyuşturucu satıcıları suçüstü yakalandı Uyuşturucu satıcıları suçüstü yakalandı

Belçika Başbakanı istifa ediyor Belçika Başbakanı istifa ediyor

Kaza sonrası küçük çocuk annesinin kucağında ağladı Kaza sonrası küçük çocuk annesinin kucağında ağladı

Beklenen kar yağışı Balkanlar'dan geldi Beklenen kar yağışı Balkanlar'dan geldi

Öğrenci servisi ile kamyon çarpıştı: 13'ü öğrenci, 15 yaralı Öğrenci servisi ile kamyon çarpıştı: 13'ü öğrenci, 15 yaralı