Engelli çocukların ebru sanatı heyecanı

Engelli çocukların ebru sanatı heyecanı

Bitlis'in Adilcevaz ilçesindeki engelli çocuklar için ebru sanatı eğitimi verildi. İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce düzenlenen ebru sanatı etkinliğinde engelliler güzel eserlere imza attı.

Adilcevaz İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce 'Okullar Ebru ile Buluşuyor Etkinliği' projesi kapsamında Adilcevaz Kaymakamlığı Aile ve Sosyal Destek Merkezinde, ilçede özel eğitim alan engelli çocuklar için ebru sanatı eğitimi verildi. Ebru kursuna katılan engelli çocuklar yaşama sevinçlerini renklere yansıttı.

Ebru sanatı ve baston ustası Cumali Birol, geleneksel Osmanlı Türk sanatı olan ebru ile tanışmak isteyen engelli bireylere ebru sanatını öğreterek hem yapım aşamasını hem de bu sanatın güzelliklerini anlattı. Ebru kursunda engelliler kısa sürede işin inceliklerini öğrenirken, birbirinden güzel eserler ortaya çıkardı.

Adilcevaz kaymakamı Arif Karaman, Belediye Başkanı Necati Gürsoy, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Savaş Dalgıç, İlçe Emniyet Müdürü Ercan Ergül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yavuz Beşkardeş, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Emre Yılmaz, aileler ve vatandaşlar, engellilerle bir araya gelerek yaptıkları çalışmaları inceledi. Kaymakam Arif Karaman, Belediye Başkanı Necati Gürsoy ve beraberindekiler etkinliğe katılan engelliler ile birlikte ebru sanatı çalışması yaptı.

Kaymakam Arif Karaman, engelli çocukların topluma kazandırılması için bu tür etkinlikler düzenlediklerini ifade ederek, "İlçemizdeki rehabilitasyon merkezinde ve milli eğitim bünyesinde eğitim gören engelli kardeşlerimize yönelik ebru sanatı çalışması yapıldı. Gördüğüm kadarıyla çocuklarımız çok güzel ebru resimleri yapmışlar. Hepsini kutluyorum. Engelliler toplumun bir parçası ve onları topluma kazandırıp uygun eğitim vermek zorundayız. Çünkü hepimiz engelli adayıyız. Biz zaten engellilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve topluma kazandırmak için gayret gösteriyoruz" dedi.

Belediye Başkanı Necati Gürsoy ise, engelli bireylere yönelik düzenlenen etkinliklerin çok önemli olduğunu belirterek, "Ebru sanatı toplum olarak çok önemsediğimiz bir sanattır. İlçemizde baston sanatı ile adından söz ettiren Cumali usta, çocuklarımıza ebru sanatı öğreterek onlara bu sanatı sevdirmektedir. İnşallah çocuklarımız bu tür etkinlikler sayesinde çok daha güzel şeyler ortaya çıkaracaklardır. Engelli çocukların toplumda daha aktif olmaları için bu tür projelerin desteklenmesi gerekiyor" dedi.

Yapılan çalışmaların ardından, engelli çocuklar yöresel sanatçı Akın Yiğit'in seslendirdiği şarkılar eşliğinde oyunlar oynayarak gönüllerince eğlendi.

Adli Tıp Kurumu 2'nci raporu: Şule Çet'in intihar ettiğini gösteren kanıt yok Adli Tıp Kurumu 2'nci raporu: Şule Çet'in intihar ettiğini gösteren kanıt yok

Bir işçi kanalizasyonda akıntıya kapılarak kayboldu Bir işçi kanalizasyonda akıntıya kapılarak kayboldu

Sokak ortasında sandalyeler ile kavga ettiler Sokak ortasında sandalyeler ile kavga ettiler

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde intihar! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde intihar!

Bursa'da kanserle mücadelesini kaybeden Elif, toprağa verildi Bursa'da kanserle mücadelesini kaybeden Elif, toprağa verildi

Bursa'da sokak ortasında silahlı saldırı dehşeti! Bursa'da sokak ortasında silahlı saldırı dehşeti!

Marmara Denizi'nde 3.7 büyüklüğünde deprem Marmara Denizi'nde 3.7 büyüklüğünde deprem

Polisleri darp eden ünlü oyuncu Özgün Aydın'a istenilen ceza belli oldu Polisleri darp eden ünlü oyuncu Özgün Aydın'a istenilen ceza belli oldu

Bursa'da hayvanlarını otlatırken yılan soktu Bursa'da hayvanlarını otlatırken yılan soktu

Bursa Osmangazi'den macera dolu park Bursa Osmangazi'den macera dolu park

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı duyurdu: 10 bin kişi alacağız THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı duyurdu: 10 bin kişi alacağız

Kızına cinsel istismar sanığı babaya 30 yıl hapis istemi Kızına cinsel istismar sanığı babaya 30 yıl hapis istemi

Aydın'da balıkçıların ağına sığır kafatası takıldı Aydın'da balıkçıların ağına sığır kafatası takıldı

Üniversitedeki katliamda sır perdesi aralanıyor Üniversitedeki katliamda sır perdesi aralanıyor

Bursa'da kiraz hasadı başladı: Kilosu 8 lira Bursa'da kiraz hasadı başladı: Kilosu 8 lira