Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği'nde değişiklik

Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği'nde değişiklik

Elektrik piyasasında yeterli kurulu güçle arz güvenliğinin sağlanması amacıyla kurulan kapasite mekanizması dahilinde çalışan elektrik üretim santrallerinin alacakları kapasite ödemeleri, birim sabit maliyet bileşenleri ile kaynak bazında toplam kurulu güçleri dikkate alınarak hesaplanacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun, Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, kapasite mekanizması dahilindeki üretim tesislerine yapılan kapasite ödemelerinin, birim sabit ve değişken maliyet bileşenleri ile nihai piyasa takas fiyatı parametrelerinden hareketle hesaplanması uygulamasına son verildi. Söz konusu ödemeler, santrallerin yalnızca birim sabit maliyet bileşenleri ile kaynak bazında toplam kurulu güçlerinden hareketle belirlenecek.

Değişiklikle, yerli kaynaklara dayalı olmayan santrallerin kapasite mekanizmasına girişleri için gerekli en yüksek santral yaşı sınırı ise 10 yıldan 13 yıla çıkarıldı. Lisansında yer alan, mevcut ve işletmede olan, geçici kabul tarihi en eski ünitesinin geçici kabul tarihinden başlayarak hesaplanan santral yaşı 13 yıldan büyük yerli kaynaklara dayalı olmayan santraller kapasite mekanizmasında yer alamayacak.

YERLİ DOĞAL GAZDAN ELEKTRİK ÜRETİMİNE DESTEK

İthal kömür kullanarak elektrik üreten santrallerin üretimlerinde kullandıkları yerli kömür oranında kapasite mekanizmasından ödeme alması uygulamasına doğal gaz santralleri de dahil edildi.

Böylece ithal ve yerli doğal gazı birlikte kullanarak üretim yapan santraller de oransal olarak yerli doğal gazdan yaptıkları üretimlerine karşılık gelen kurulu güçleri bakımından, bazı kapasite mekanizmasına katılım şartlarını taşımasalar bile ödeme almak üzere mekanizmaya katılabilecekler.

Öte yandan, bir takvim yılı için kapasite ödemelerine esas belirlenecek bütçenin fatura dönemlerine pay edilmesi uygulamasına devam edilecek ancak belirlenen bütçenin ilgili fatura döneminde dağıtılması esas olacak.

Böylece, mekanizma dahilinde bir fatura döneminde yapılan kapasite ödemelerinin bütçenin altında kalması durumunda artan kısmın bir sonraki fatura dönemine aktarılması uygulamasına son verilecek.

Bursalı 71 yaşındaki Esender, ziyaretine gelen Başkan Aktaş'a gitarıyla şarkı söyledi Bursalı 71 yaşındaki Esender, ziyaretine gelen Başkan Aktaş'a gitarıyla şarkı söyledi

TIR'ı soyulan sürücü ölü bulundu TIR'ı soyulan sürücü ölü bulundu

FETÖ'den ceza alan şahıs umreye giderken yakalandı FETÖ'den ceza alan şahıs umreye giderken yakalandı

McGurk'a bir tepki de Büyükelçi Kılıç'tan McGurk'a bir tepki de Büyükelçi Kılıç'tan

Bebek patiğinden uyuşturucu çıktı Bebek patiğinden uyuşturucu çıktı

Büyük sürpriz! Cumhurbaşkanı Erdoğan ailesinden istedi
Büyük sürpriz! Cumhurbaşkanı Erdoğan ailesinden istedi

Bursa'da enişte katili suç aletiyle birlikte yakalandı Bursa'da enişte katili suç aletiyle birlikte yakalandı

Bursa'da 2 bin kişi, 'teleferik' kuyruğuna girdi Bursa'da 2 bin kişi, 'teleferik' kuyruğuna girdi

Ameliyat edilen çocuğun burnundan kağıt parçaları çıktı Ameliyat edilen çocuğun burnundan kağıt parçaları çıktı

Bursa'da sır ölüm! Abla kardeş evlerinde ölü bulundu Bursa'da sır ölüm! Abla kardeş evlerinde ölü bulundu

12 yaşındaki kız çocuğu ikiz bebek doğurdu 12 yaşındaki kız çocuğu ikiz bebek doğurdu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'e Gürsu'da yoğun ilgi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'e Gürsu'da yoğun ilgi

Terör örgütü tarafından kullanılan 3 mağara, 2 barınma alanı ve 1 sığınak imha edildi Terör örgütü tarafından kullanılan 3 mağara, 2 barınma alanı ve 1 sığınak imha edildi

Eşini ve ailesini öldürmeye teşebbüs etti, serbest bırakıldı Eşini ve ailesini öldürmeye teşebbüs etti, serbest bırakıldı

Bursa'da sağım makinesini tamir ederken akıma kapılan çiftçi öldü Bursa'da sağım makinesini tamir ederken akıma kapılan çiftçi öldü