Doğal vitamin ve mineral kaynağı polen

Doğal vitamin ve mineral kaynağı polen

Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı bal arıları tarafından toplanan polenle ilgili olarak, "Hücre yenileyici, canlılık verici, iştah artırıcı, hemoglobini yükseltici, sindirimi kolaylaştırıcı özelliklerinin yanında üreme sistemi üzerine olumlu etkileri var" dedi.

Polenin, bitkilerin üreme hücresi olduğunu belirten Beeo Arı Ürünleri Genel Müdürü Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, koloninin arı sütü üretimi ve protein ihtiyacının karşılanması adına polenin işçi arılar tarafından toplandığını bildirdi.

Polenin bileşimi, rengi ve şekli elde edildiği bitkisel kaynağa göre değişkenlik gösterdiğini dile getiren Samancı, "Polen, insanlar için gerekli aminoasitleri bileşiminde bulundurmasının yanı sıra polen, A, C, E ve B kompleks, K, CA, Mg, Na, S, P, Al, Cl, B, Cu, Fe, I, Mn, Si, Ti, Zn, Ni gibi mineralleri de içermektedir" diye konuştu.
Samancı, polene bakılarak çevredeki bitki florasıyla ve balın kaynağıyla ilgili de bilgi edilebileceğini belirtti.

"Polenin düzenli kullanmanın faydaları"

Samancı, "Polen arılar için doğadaki tek protein kaynağıdır ve beslenme açısından önemli bir role sahiptir. Polenin yeterli düzeyde olmaması, arı kolonisindeki popülasyonun azalması ve arıların pestisit, patojen gibi zararlı dış etmenlere karşı dirençlerinin azalmasıyla sonuçlanabilir" şeklinde konuştu.

Polen ile ilgili sağlık üzerine yapılmış birçok araştırma olduğuna değinen Samancı, "Yapılan bu araştırmalarda polenin, sinirsel, soğuk algınlığı ve ülser gibi hastalıklarda kullanımı olduğu belirlenmiştir. Polenlerin hücre yenileyici, canlılık verici, iştah artırıcı, hemoglobini yükseltici, sindirimi kolaylaştırıcı özellikleri olduğu ve üreme sistemi üzerine olumlu etkilerinin bulunduğu da ortaya konulmuştur" dedi.

Vitamin ve mineral deposu

Polen bileşiminin yüzde 20 oranında protein, yüzde 13 oranında lif içerdiğini kaydeden Samancı, polenlerin ayrıca B2 vitamini, demir ve çinko içerdiğini, 20 gram polen tüketildiğinde günlük B2 vitamini ihtiyacının yüzde 30'unun, demir ihtiyacının yüzde 18'inin ve çinko ihtiyacının yüzde 7'sinin karşılanması için yeterli olduğunu dile getirdi.

Samancı, "Poleni düzenli miktarda beslenmenize dahil ediyorsanız dışarıdan ayrıca beslenmenizi desteklemek amaçlı vitamin mineral preparatı almanıza gerek kalmaz. Polen, çocuklar tarafından günde en az 1-2 tatlı kaşığı, yetişkinler tarafından günde en az 2-4 tatlı kaşığı tüketilebilir. Doğrudan çiğnenerek ya da su, süt, meyve suyu veya yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Esnafın canına tak etti, çareyi böyle buldular! Esnafın canına tak etti, çareyi böyle buldular!

Çavuşoğlu: ABD sorunları çözmek istemiyor Çavuşoğlu: ABD sorunları çözmek istemiyor

Bursa polisi göz açtırmıyor! Bursa polisi göz açtırmıyor!

Deney yaparken 2 elini ve gözünü kaybetti ama yılmadı! Deney yaparken 2 elini ve gözünü kaybetti ama yılmadı!

Bursa'da hayvan pazarındaki esnaf sattığı kurbanlıkları öperek uğurluyor Bursa'da hayvan pazarındaki esnaf sattığı kurbanlıkları öperek uğurluyor

''Bursa siyahı'' Çin pazarını hedefliyor "Bursa siyahı" Çin pazarını hedefliyor

Ege'de şiddetli deprem! Ege'de şiddetli deprem!

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndan ''İlk 250 Büyük Firma-2017 Araştırması'' Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndan "İlk 250 Büyük Firma-2017 Araştırması"

Bursa'da çöp dökmek için evden çıkan Cansel ortadan kayboldu Bursa'da çöp dökmek için evden çıkan Cansel ortadan kayboldu

Bursa'da şoke eden olay! Kiracısının evine hırsızlık için girdi Bursa'da şoke eden olay! Kiracısının evine hırsızlık için girdi

Hayvan pazarında yer kavgası: 14 yaralı Hayvan pazarında yer kavgası: 14 yaralı

Bursa'da define avcıları suçüstü yakalandı Bursa'da define avcıları suçüstü yakalandı

Bursa'da bayram öncesi oto pazarında büyük hareketlilik Bursa'da bayram öncesi oto pazarında büyük hareketlilik

Banyo sapığı yakalandı! Bursa'da da olaylara karışmış... Banyo sapığı yakalandı! Bursa'da da olaylara karışmış...

Topladıkları paraları böyle paylaştılar Topladıkları paraları böyle paylaştılar

THY Genel Müdürü Ekşi'den 'bilet fiyatı' müjdesi! THY Genel Müdürü Ekşi'den 'bilet fiyatı' müjdesi!

Bursa'da aslan ve kaplanların beslenme oyunu Bursa'da aslan ve kaplanların beslenme oyunu

Can alan kazada dikkat çeken afiş! Can alan kazada dikkat çeken afiş!