Diyarbakır'da rekor üretim gerçekleşti

Diyarbakır'da rekor üretim gerçekleşti

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, kent genelinde yıl içerisinde bitkisel ve hayvansal üretimde 7,3 milyar TL değerinde gelir elde edildiğini söyledi.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda üretici birlikleriyle bir araya geldi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar ve üretici birlik başkanlarının da katıldığı toplantıda Diyarbakır'da yıl içerisinde 7,3 milyar liralık bitkisel ve hayvansal üretim elde edildiğini belirten Vali Güzeloğlu, "Tarımsal alanda üretici birlikleri bizim için çok önemli. Emeğini katan, alnının terini akıtan, bununla geçimini sağlayan ama aynı zamanda bu ülkenin gelişmesine, kalkınmasına, gıda ürünlerinin temin edilmesinde ve neslin devam etmesine bu anlamda olmazsa olmaz emek koyan birliklerimizin tarımın stratejik bir sektör olarak, hem ülkemizin hem de dünyanın gündeminde olduğu açık. Diyarbakır'ın çok önemli bir üretim merkezi olduğu bilinmektedir. Bugün itibariyle Diyarbakır, tarımsal üretim anlamında bir anlamda da Türkiye'yi besleyen, üretimiyle Türkiye'nin tarımsal üretimine çok büyük katkı koyan bir ilimiz. Bugün itibariyle Diyarbakır'da toplam 7.3 milyar Türk liralık bitkisel ve hayvansal üretim toplamı bir üretim ve gelir elde etmekte. Bunun 2,9 milyarı bitkisel 4,4 milyarı da hayvansal üretim" dedi. 

"1 milyon 130 bin tonluk üretim" 

Diyarbakır'da yıl içerisinde 1 milyon 130 bin ton civarında üretim gerçekleştiğine dikkat çeken Vali Güzeloğlu, "Bu üretim miktarı geçtiğimiz yıl ile karşılaştığında yüksek bir artışa konu olan ve verimlilikte de dekar başına 344 kilogram gibi verimli ve değerli bir sonuçla buluşan bir üretim hasılatıdır. Bu noktada üretiminin bu boyuta gelmesinde emeğini katan çiftçilerimiz, birliklerimiz, ziraat odalarımızın yanında şüphesiz il müdürlüğümüzün çok büyük başarısı olduğunu ortaya koymak istiyorum" diye konuştu. 
 

Ev yangınında anne ile oğlu öldü Ev yangınında anne ile oğlu öldü

Midibüs alev topuna döndü, yolcular canını son anda kurtardı Midibüs alev topuna döndü, yolcular canını son anda kurtardı

Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fazıl Say'ın konserine katıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fazıl Say'ın konserine katıldı!

Karda donmuş halde bulunan köpek yürekleri sızlattı  Karda donmuş halde bulunan köpek yürekleri sızlattı

Bursa İnegöl'de sis kabusu, görüş mesafesi sıfıra düştü! Bursa İnegöl'de sis kabusu, görüş mesafesi sıfıra düştü!

Boğazına cisim kaçan bebek boğulma tehlikesi geçirdi Boğazına cisim kaçan bebek boğulma tehlikesi geçirdi

Takla atan otomobilin sürücüsü ölümden döndü Takla atan otomobilin sürücüsü ölümden döndü

Amasya'da polis memuru intihar etti Amasya'da polis memuru intihar etti

Didem Uslu cinayetinde yeni gelişme Didem Uslu cinayetinde yeni gelişme

ÖSYM'den e-YDS adaylarına ''saat'' uyarısı ÖSYM'den e-YDS adaylarına "saat" uyarısı