Dışişleri'nden Moğolistan açıklaması: İddialar gerçek dışı

Dışişleri'nden Moğolistan açıklaması: İddialar gerçek dışı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Moğolistan'da cuma günü yaşanan gelişmelerin bir kaçırma operasyonu olarak takdim edilmesinden büyük rahatsızlık duyduklarını belirterek, "Bu iddialar tümüyle gerçek dışıdır ve tarafımızdan reddedilmektedir. Ankara'daki Moğolistan Büyükelçisi de Bakanlığımıza çağrılarak, yukarıdaki hususlar ifade edilmiş ve yaşanan hadisenin Moğol makamları tarafından ele alınış tarzı kuvvetle protesto edilmiştir." dedi.

Aksoy, Moğolistan'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yapılanması  hakkında çıkan haberlerle ilgili soruya cevabında, FETÖ'nün Moğolistan'da geniş  bir mevcudiyeti bulunan ve ülkenin ulusal güvenliğine de tehdit oluşturan bir  terör yapısı olduğunu belirtti.

Bu konudaki ciddi endişe ve beklentilerin Moğolistan makamlarıyla  sürekli olarak paylaşıldığını vurgulayan Aksoy, FETÖ üyelerinin adalet  önünde  hesap vermesinin haklı beklentileri olduğunu ancak Moğolistan'daki FETÖ'ye karşı  atılacak adımların belirlenmesinin Moğolistan hükümetinin yetkisinde olduğunun  altını çizdi.

Türkiye'nin diğer ülkelerin alacakları iç güvenlik tedbirlerine  karışan bir ülke olmadığına dikkati çeken Aksoy, şunları kaydetti:

"Moğolistan'da cuma günü yaşanan gelişmelerin bir kaçırma operasyonu  olarak takdim edilmesinden büyük rahatsızlık duymaktayız. Bu iddialar tümüyle  gerçek dışıdır ve tarafımızdan reddedilmektedir. Ankara'daki Moğolistan Büyükelçisi de Bakanlığımıza çağrılarak,  yukarıdaki hususlar ifade edilmiş ve yaşanan hadisenin Moğol makamları tarafından  ele alınış tarzı kuvvetle protesto edilmiştir.

FETÖ'nün Moğolistan'da yürüttüğü karalama kampanyası, bu örgütün  yalanlar uydurma, kamuoyunu manipüle etme ve etkileme kapasitesini göstermesi  bakımından Moğol dostlarımız için bir uyarı alarmı olarak görülmelidir. Moğolistan makamlarının bu terör yapısına ve Moğolistan'daki  uzantılarına yönelik gerekli adımları atmasını bekliyoruz."

Fahrettin Altun'dan TSK'nın hava harekatı ile ilgili açıklama Fahrettin Altun'dan TSK'nın hava harekatı ile ilgili açıklama

Ankara'da yarın okullar tatil! Ankara'da yarın okullar tatil!

TSK'dan Sincar'a hava harekatı TSK'dan Sincar'a hava harekatı

Narenciye kamyonu polis aracını ezdi Narenciye kamyonu polis aracını ezdi

Kardeşinden Mehmet Ali Erbil'le ilgili flaş açıklama Kardeşinden Mehmet Ali Erbil'le ilgili flaş açıklama

Kaşıkçı cinayetinde Prens Selman sorumlu tutuldu Kaşıkçı cinayetinde Prens Selman sorumlu tutuldu

Baraj kapağı koptu, sel uyarısı yapıldı Baraj kapağı koptu, sel uyarısı yapıldı

Apartmanda yangın paniği Apartmanda yangın paniği

Hemşirenin şırıngalı intiharı Hemşirenin şırıngalı intiharı

Afrin'de bir asker şehit oldu Afrin'de bir asker şehit oldu

TEM'de başından vurulmuş bir kişinin cesedi bulundu TEM'de başından vurulmuş bir kişinin cesedi bulundu

Bursa İnegöl'de kayıp yaşlı kadının ayak izi bulundu Bursa İnegöl'de kayıp yaşlı kadının ayak izi bulundu

Bursa'da taksi, yolun karşısına yaya geçidinden geçti Bursa'da taksi, yolun karşısına yaya geçidinden geçti