Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Laos'ta

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Laos'ta

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Asya ülkesi Laos'taki Türk Büyükelçiliğinin açılışını gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu, dışişleri bakanı düzeyindeki ilk ziyaret kapsamında gittiği Laos'ta Türkiye'nin diplomatik temsilciliğini törenle açtı. Törende Laos Dışişleri Bakanı Saleumxay Kommasith, Sanayi ve Ticaret Bakanı Phonsena Khemmani ve Laos Ulusal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Aeksavang Vongvichit'in yanı sıra Türkiye'nin Viyentiyan Büyükelçisi Ahmet İdem Akay yer aldı.

Çavuşoğlu, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Laos'taki diplomatik misyonunun açılışını yapma ayrıcalığını taşıması nedeniyle onur duyduğunu söyledi.

Laos'u ziyaret eden ilk Türk dışişleri bakanı olmaktan da onur duyduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Bunun son olmayacağını ümit ediyorum." dedi.

Çavuşoğlu, "Buradakiyle birlikte, ASEAN üyesi ülkelerin tamamında büyükelçiliğimiz oldu. Türkiye, geçen yıl Manila'da ASEAN ile sektörel diyalog ortağı olmuştu. Henüz bu statüyü elde etmeden önce sunduğumuz yol haritasını birlikte uyguluyoruz. Bizim için ASEAN bölgesi ve Asya çok önemli." diye konuştu.

- Misyon sayısı 240'a çıktı

Çavuşoğlu, Viyentiyan'daki ile Türkiye'nin dünya genelindeki diplomatik misyon sayısının 240'a çıktığını, misyon sayısı bakımından Türkiye'nin beşinci sırada olduğunu aktardı.

Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"İki yıl içinde bu sayıyı 269'a çıkarmayı amaçlıyoruz. Sadece Afrika'da 41 büyükelçiliğimiz bulunuyor. İki yılda 54 Afrika ülkesinin 50'sinde misyonumuzun bulunmasını hedefliyoruz. Türkiye, insani bir dış politika uygulamaya çalışıyor. Küreselleşmeye ve etkili çok taraflılığa inanıyoruz. Uluslararası kurumlar ve dost ülkelerle halklarımızın karşı karşıya kaldığı zorlukları birlikte aşmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bugünün dünyası hepimiz için birçok fırsat sunuyor. Bunu da kazan-kazan anlayışıyla nasıl paylaşacağımızı bilmemiz gerekiyor."

Türkiye'nin Viyentiyan Büyükelçiliğinin iki ülkenin çıkarlarına hizmet edeceğini belirten Çavuşoğlu, törene katıldıkları için davetlilere teşekkür etti.

Laos Dışişleri Bakanı Kommasith de Çavuşoğlu'nu ülkesinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye'nin Laos'ta büyükelçilik açma kararından mutluluk duyduklarını ifade eden Kommasith, iki ülke arasındaki iş birliği ve ikili ilişkilerin gelişmesini ümit ettiklerini belirtti.

Büyükelçi Akay ise Laos'ta Türkiye'yi temsil eden ilk büyükelçi olmaktan onur duyduğunu söyledi. Akay, büyükelçilik binasının gelecek yılın başında tamamen hazır olacağını ve hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.

Konuşmaların ardından Bakan Çavuşoğlu, Büyükelçi Akay ve konuk bakanlar kurdele kesti.

Bursa Gökdere'de özel halk otobüsü çok sayıda araca çarptı! Bursa Gökdere'de özel halk otobüsü çok sayıda araca çarptı!

Bursa İnegöl'de yangın Bursa İnegöl'de yangın

Bursa'da liseliler okul çıkışında kaza yaptı: 2 yaralı Bursa'da liseliler okul çıkışında kaza yaptı: 2 yaralı

25 yıllık cinayetin sırrı çözüldü 25 yıllık cinayetin sırrı çözüldü

3 aylık bebek küle dönen ambulansta can verdi 3 aylık bebek küle dönen ambulansta can verdi

Bursa'da anne ve oğlu ölümden döndü Bursa'da anne ve oğlu ölümden döndü

Bursaspor Başkanı Ali Ay'a soruşturma Bursaspor Başkanı Ali Ay'a soruşturma

Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi oluyor Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi oluyor

Limak Enerji çalışanları Bursa'da iftarda buluştu Limak Enerji çalışanları Bursa'da iftarda buluştu

Bursa Kükürtlü Caddesi sil baştan Bursa Kükürtlü Caddesi sil baştan

Ünlü marka Tiffany&Tomato icradan satışa çıkıyor Ünlü marka Tiffany&Tomato icradan satışa çıkıyor

Ünlü sunucu Oğuz Haksever'den canlı yayın kazası: ''Neresi yaslı be! Canına okumuşsun...'' Ünlü sunucu Oğuz Haksever'den canlı yayın kazası: "Neresi yaslı be! Canına okumuşsun..."

Bursa'da iş yeri sahibini tabancayla vurdu Bursa'da iş yeri sahibini tabancayla vurdu

Bursa'da Özel Anadolu Hastanesi'nin acı kaybı Bursa'da Özel Anadolu Hastanesi'nin acı kaybı

Bursa'da vakumlanmış uyuşturucu ele geçirildi Bursa'da vakumlanmış uyuşturucu ele geçirildi