'Cumhuriyet tarihinin uluslararası sularda en nitelikli operasyonu'

'Cumhuriyet tarihinin uluslararası sularda en nitelikli operasyonu'

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Seydioğulları, "Birlik Operasyonu"na ilişkin, "Uluslararası sularda düzenlenen Cumhuriyet tarihinin en nitelikli uyuşturucu operasyonu diyebiliriz." dedi.

Uluslararası sularda uyuşturucu şebekesinin çökertildiği "Birlik Operasyonu"nun hiç bir ülkeden istihbarat desteği ve lojistik yardım alınmadan Türk güvenlik güçlerinin koordineli çalışmasıyla yapıldığı belirtildi.

Uluslararası sularda uyuşturucu tacirlerine büyük operasyon

Akdeniz'in uluslararası sularında Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinin katılımıyla gerçekleştirilen "Birlik Operasyonu"nun detayları ortaya çıktı.

Menemen Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturmada, Afrika ülkelerinden gemilere yüklenen uyuşturucunun Avrupa ülkeleri ve Türkiye'de piyasaya sürüleceği bilgisi üzerine teknik ve fiziki takip başlatıldı.

Yaklaşık 4 ay süreyle adım adım izlenen şüpheliler, Moritanya, Fas ve Cezayir'e uğradıktan sonra, tekneye aldıkları uyuşturucuyla uluslararası sulara açıldı.

Operasyon için uygun zamanı bekleyen SAT komandoları, sabaha karşı 04.00 sularında tekneye çıktı. Kaptanı gözaltına alan güvenlik güçleri daha sonra da uykuda olan diğer şüphelileri yakaladı.

Bugüne kadar en uzak mesafede yapılmış narkotik operasyon

Türkiye'nin bin 400 kilometre uzağında Libya açıklarında gerçekleştirilen operasyon, bugüne kadar en uzak mesafede yapılmış narkotik operasyonu olarak kayıtlara geçti.

Operasyonun, hiçbir ülkeden lojistik yardım ve istihbarat desteği almadan tamamen güvenlik güçlerinin milli imkanlarıyla yapıldığı bildirildi.

Ele geçirilen yaklaşık 5 ton toz esrarın Türkiye ve Avrupa ülkelerinde piyasaya sürüleceği değerlendiriliyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı botuna bağlanarak çekilmeye başlanan teknenin cuma gününe kadar İzmir Limanı'na getirilmesi bekleniyor.

"En nitelikli operasyon"

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı İbrahim Hakkı Seydioğulları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meşakkatli bir operasyon sonunda dünya çapında ses getiren önemli bir başarıya imza atıldığını söyledi.

Türkiye içinde veya dışında bundan sonra da zehir tacirlerine göz açtırılmayacağını belirten Seydioğulları, "Uluslararası sularda uyuşturucu şebekesine düzenlenen Cumhuriyet tarihinin en nitelikli operasyonu diyebiliriz. Arkadaşlar akıttıkları her damla teri hakettiler. Operasyon kazasız belasız gerçekleşti. Türk güvenlik güçlerinin dünyanın neresinde olursa olsun net bir operasyon çıkarabileceğinin ispatını yaptık." dedi.

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın ise operasyonda güvenlik güçlerinin örnek bir birlikteliğinin olduğuna işaret etti. 

Uluslararası sulardaki operasyon

Uyuşturucu ticareti yaptığı değerlendirilen örgüt mensuplarının 5 Şubat'ta Türk bayraklı "Pervin Oğulları" isimli tekneyle İzmir'den Moritanya, Fas ve Cezayir kıyılarına gittikleri ve yurt dışında kurdukları irtibatlar neticesinde yüklü miktarda uyuşturucu madde temin ettikleri bilgisi alınmış, örgüt mensuplarının temin ettikleri uyuşturucu maddeyi, uluslararası sularda balıkçı teknesine aktararak Türkiye karasularına sokmaya çalışacakları tespit edilmişti.

Bunun üzerine, "Pervin Oğulları" adlı balıkçı teknesine Akdeniz'in uluslararası sularında, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinin katılımıyla "Birlik Operasyonu" düzenlenmişti.

Sahil güvenlik korvetleri ve helikopterleri eşliğinde, toplam 230 personelin ve iki narkotik köpeğinin katılımıyla gerçekleştirilen operasyonda, yaklaşık 5 ton toz esrar ele geçirilmişti.

El konulan balıkçı teknesinde yer alan 6 mürettebatın yanı sıra olayla bağlantılı oldukları değerlendirilen İstanbul'da 3, İzmir'de 3, Tekirdağ'da bir kişinin de aralarında bulunduğu toplam 13 kişi gözaltına alınmıştı.

İçişleri Bakanlığına ait uçakla Adnan Menderes Havalimanı'na getirilen biri kadın 5 şüpheli, aprona yanaşan emniyet araçlarına alınarak İzmir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesine götürülmüştü.

Operasyonla uluslararası bir uyuşturucu şebekesinin çökertildiği belirtilmişti.

Bursa'da intihar eden polis memuru İnegöl'de toprağa verildi Bursa'da intihar eden polis memuru İnegöl'de toprağa verildi

İBB'deki veri kopyalama işlemine 'yürütmeyi durdurma' kararı İBB'deki veri kopyalama işlemine 'yürütmeyi durdurma' kararı

AK Partili Akbaşoğlu'ndan Kemal Kılıçdaroğlu'na: Tayyip Erdoğan'dan örnek al AK Partili Akbaşoğlu'ndan Kemal Kılıçdaroğlu'na: Tayyip Erdoğan'dan örnek al

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar'dan özel sektöre kentsel dönüşüm çağrısı Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar'dan özel sektöre kentsel dönüşüm çağrısı

Okul müdürü hakkında taciz şikayetinde bulunan kız ateşe verildi! Okul müdürü hakkında taciz şikayetinde bulunan kız ateşe verildi!

Kendi öz kızını 12 yıl boyunca karanlık bir odaya hapsetti! Kendi öz kızını 12 yıl boyunca karanlık bir odaya hapsetti!

Yıldırım, İmamoğlu'nu tebrik etti Yıldırım, İmamoğlu'nu tebrik etti

Sokak ortasında komşu kavgası! Bu hale getirdi Sokak ortasında komşu kavgası! Bu hale getirdi

3 araç birbirine girdi! Beton mikseri ağaçlara çarparak durabildi 3 araç birbirine girdi! Beton mikseri ağaçlara çarparak durabildi

Rising City'de 'OPUS by Evke' rüzgarı esiyor (ÖZEL HABER) Rising City'de 'OPUS by Evke' rüzgarı esiyor (ÖZEL HABER)

Eski İTO Başkanı Atalay Şahinoğlu'na veda Eski İTO Başkanı Atalay Şahinoğlu'na veda

Bursa'daki balık tezgahları güneşi bekliyor (ÖZEL HABER) Bursa'daki balık tezgahları güneşi bekliyor (ÖZEL HABER)

Cinnet getirdi, dehşet saçtı! 3 ölü Cinnet getirdi, dehşet saçtı! 3 ölü

Bursaspor- Kasımpaşa maçını kim alır? (SÖZ BURSALILARDA) Bursaspor- Kasımpaşa maçını kim alır? (SÖZ BURSALILARDA)

Bursa Uludağ Üniversitesi'nde Prof. Dr. Kılavuz görevi devraldı Bursa Uludağ Üniversitesi'nde Prof. Dr. Kılavuz görevi devraldı

Anayasa Mahkemesinden ''spin ve drift'' kararı! Bursa ve Trabzon'da... Anayasa Mahkemesinden "spin ve drift" kararı! Bursa ve Trabzon'da...