Cumhurbaşkanı Erdoğan: AK Parti'nin tarihi milletimizin tarihi kadar eskidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: AK Parti'nin tarihi milletimizin tarihi kadar eskidir

'İktidarının 16. Yılında AK Parti Sempozyumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "ABD'nin elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone'u varsa öbür tarafın da Samsung'u var. Dolayısıyla biz kendimize yeteceğiz. Dışarıya para verip yaptırdığımız her işin daha güzelini yapıp biz dışarıda servis edeceğiz" dedi.

AK Parti'nin Türkiye'de gerçekleştirdiği büyük dönüşümün konuşulacak, değerlendirilecek olmasını çok önemli gördüğünü söyleyen Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-- Partimiz söz konusu olduğunda her fırsatta tekrar ettiğim tespitimi paylaşarak sözlerime başlamak istiyorum. Biz en başından beri AK Parti'yi milletimizin partisi olarak gördük ve öyle tanımladık. AK Parti'nin tarihi milletimizin tarihi kadar eskidir. Cumartesi günü yapacağımız kongrede bu konuyu enine boyuna tartışacağız. AK Parti'yi anlamak için önce Türkiye'yi ve Türk milletini anlamak gerekir.

-- Türkiye'ye yönelik açık bir ekonomik saldırı var. Bodoslama bir şekilde üzerimize geliyorlar. Buna karşı yapabileceğimiz iki şey var. Biri; ekonomik, diğeri siyasi tavırdır. Ekonominin gerektirdiği teknik tedbirleri aldık, alıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile tüm yetkili kurumlarımız bu konuda gece gündüz çalışıyor, biz de tüm süreci yakından takip ediyoruz.

'ÜLKEMİZ EN SAĞLAM BANKACILIK SİSTEMLERİNDEN BİRİNE SAHİPTİR'

-- Yapabileceğimiz ikinci ve bana göre asıl olan husus, siyasi duruşumuzu sağlam tutmaktır. Madem maruz kaldığımız saldırının ekonomimizin gerçek durumuyla bir ilgisi yoktur, öyleyse kendimizi buna göre konumlandırmamız gerekir.

-- Son döviz olayına bakalım. 4.8 seviyesinden nasıl oldu da 7'ye fırladı. 15 Temmuz sabahı 2.8 seviyesinde olan kurun 2 yılda 4.8 seviyesine çıkmış olması dahi anlamsızken bunu nasıl izah edeceğiz? Ortada bir anormallik var mı diye baktığımızda gördüğümüz manzara şudur: 1994 ve 2001 krizinde, Avrupa'da ve Asya'da olduğu gibi bankaları mı battı? Hayır. Bugün ülkemiz, dünyadaki en sağlam bankacılık sistemlerinden birine sahiptir. Borçlarımızı tıkır tıkır ödüyoruz.

-- Hamd olsun ekonomimiz tıkır tıkır çalışıyor. İstihdamda, turizmde rekorlar kırdığımız bir dönemden geçiyoruz. Turizmde adeta patlama yaşıyoruz. Savaşa mı girdik, işgale mi uğradık, sosyal ve siyasal bir kaos mu yaşıyoruz? Hayır. Güvenliğin ve istikrarın teminatı bir ülke durumundayız.

'ÇİN'DEN RUSYA'YA PEK ÇOK YERİ EKONOMİK AÇIDAN HEDEF ALMIŞ DURUMDALAR'

-- Bir hareket tarzı belirlemek zorundayız. Bizim yaptığımız şu an budur. İşin ekonomi tarafının küresel boyutu olduğu açıkça ortadadır. Çin'den Rusya'ya, pek çok yeri ekonomik açıdan hedef almış durumdalar. Kanada'yı hedef almış durumdalar. Ancak bunlar tek başına ülkemizde yaşananları izah etmiyor. Demek ki ülkemize yönelik daha büyük operasyon var. Ülkemizi 16 yılda 3.5 kat büyütmekle elbette ki çok büyük iş yaptık. Bunun büyük bir husumete yol açması akla ve mantığa uygun değildir.

-- Kendimiz kazandığımız kadar iş yaptığımız yerlere, özellikle kazandırmaya dikkat ediyoruz. Dış ticaret rakamlarımıza baktığınızda gerek ABD'yle, gerek Avrupa'ya ilişkimize baktığınızda karşı tarafın daha çok kazandığını görüyoruz.

-- Ama şunu bilmeniz lazım, bu milletin karakteri sağa sola savrulan bir karakter değildir. Ha şunu da söyleyeyim. Yaşadığımız sürecin bize bir maliyeti var. Ama operasyonu gerçekleştirenlere de bir maliyeti olduğu şüphesiz. Bugün de milletimizle birlikte, 15 Temmuz'da olduğu gibi doların, kurun, enflasyonun karşısında aynen dimdik duracağız. Onlar yoğun bir şekilde şu an Türk Lirası'nı alıp doları bankalarda bozduruyor. Mesele bu. Dolar, tabii bozdurulur. Türk Lirası'nın onurunu korumamız bunlara en güzel cevap olacaktır.

-- 'Üretimi askıya alalım', çok yanlış yaparsınız. Üretim, üretim, üretim...

'ONLARIN IPHONE'U VARSA ÖBÜR TARAFIN SAMSUNG'U VAR'

-- ABD'nin elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone'u varsa öbür tarafın da Samsung'u var, Venüs var, Vestel var. Dolayısıyla biz kendimize yeteceğiz. Dışarıya para verip yaptırdığımız her işin daha güzelini yapıp biz dışarıda servis edeceğiz. Bu millet bunları yapmaya muktedirdir.

-- İnsansız hava araçları istediğimizde bize 'Kongre izin vermiyor' dediler. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Şimdi biz üretiyoruz bunları. Hem de istediğimiz kadar. Mesele bu.

-- Bu millet onlar gibi bakan değil, kazan-kazan esasına göre hareket eden bir millettir. Hammaddeden yarı mamüle, yarı mamülden mamüle, mamülden yüksek teknolojiye... Bunları biz yapacağız.

-- Dünya kazan biz kepçe, daha çok dolaşacağız. Şimdi bu hafta içinde Batı'da, uluslararası camiada birçok yapacağımız görüşmeler olacaktır. İrtibatlarımızı kuruyoruz, kurmaya devam edeceğiz. Sağ olsun Batı'dan dostlar arıyor, onlarla görüşüyoruz. Ve Türkiye'de bir araya gelmenin gayretleri içerisindeyiz ve dayanışmamızı bu şekilde sürdüreceğiz.

'ÜLKEMİZE YATIRIM YAPMAYI DÜŞÜNENLERİ DAHA ÇOK TEŞVİK EDECEĞİZ'

-- Ülkemize yatırım yapmayı düşünenleri daha çok teşvik edeceğiz. Kaynakları içeriden dışarıya doğru değil, dışarıdan içeri doğru akıtacağız. Bunları başardığımızda önümüze konan engellerin birer birer devrildiğini, yazılan senaryoların birer birer yırtıldığını göreceğiz.

-- Millet olarak bunu daha önce defalarca başardık. Bunu Çanakkale'de başardık mı? Başardık. İstiklal Harbi'nde başardık mı? Başardık. AK Parti 16 yıldır başardık mı? Başardık. İnşallah bu defa da başaracağız.

-- Bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım. Bize müjdeler var, hiç unutmayın. Rabbinizin yardımı yakındır hiç endişe etmeyin. Yani, bekle-gör anlayışıyla üretimi durdurursak, ihtiyat diyerek ticareti atlatırsak, önümüzü görelim diyerek yatırımları ertelersek o zaman bu iş bitmiş demektir. Sen Türksün, Türk Lirası ile yürüyeceksin.

-- Bu hadise karşısında da asla küçük düşünmüyoruz. Bizim asıl hedefimiz 2023 hedeflerimize ulaşmaktır. Şimdi önümüzde ne var? 26 Ağustos var değil mi? Yeniden Malazgirt'ten yola çıkacağız unutmayın. Yeniden bir diriliş olacak inşallah.

 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

TIR sürücüsü yük indirirken kalp krizi geçirerek öldü TIR sürücüsü yük indirirken kalp krizi geçirerek öldü

Bursa'da master ulaşım planına muhalefetten destek Bursa'da master ulaşım planına muhalefetten destek

Bursa polisi, Fenerbahçe taraftarlarını didik didik aradı Bursa polisi, Fenerbahçe taraftarlarını didik didik aradı

Bursa'da Üniversite ve Emek metro hatları uzatılacak, yeni hatlar gelecek Bursa'da Üniversite ve Emek metro hatları uzatılacak, yeni hatlar gelecek

Kar nedeniyle 1 hafta mahsur kalan dayı-yeğen kurtarıldı Kar nedeniyle 1 hafta mahsur kalan dayı-yeğen kurtarıldı

Bursa'da abla-kardeşi öldüren zanlı cinayeti itiraf etti Bursa'da abla-kardeşi öldüren zanlı cinayeti itiraf etti

Bursa'da 3 gündür haber alınamayan genç adam her yerde aranıyor Bursa'da 3 gündür haber alınamayan genç adam her yerde aranıyor

Bursa'da özlenen tablo. İki rakip bir arada dostluk mesajı verdi Bursa'da özlenen tablo. İki rakip bir arada dostluk mesajı verdi

Görenler şaşkına döndü! Kadın kılığına girip... Görenler şaşkına döndü! Kadın kılığına girip...