Çocuğunuzun ödevlerine nasıl yardım etmelisiniz?

Çocuğunuzun ödevlerine nasıl yardım etmelisiniz?

Eğitim hayatında ödevler, büyük bir tartışmayı da beraberinde getiriyor. Ödev verilip verilmemesi gerektiğiyle ilgili tartışmalar bir yana, ailelerin en büyük kaygılarından birisi de ödevlere nasıl yardım etmeleri gerektiğini bilmemeleri.

Gün içerisinde öğrenilen her şeyin pratiğinin yapıldığı ev ödevleri, kimi eğitimciler tarafından gerekli bulunurken, kimileri tarafından da gereksiz bir zaman kaybı olarak görülüyor. Hatta bazı ülkelerde ödevlerin yerine ne yapılması gerektiğini inceleyen eğitim bilimciler, farklı çalışmalar ortaya koyuyor. Ailelerin ödevlerle ilgili tutumları da eğitim hayatındaki verimin sürekliliği açısından oldukça mühim. Sizin için çocuğunuza ödevlerini yaparken nasıl yardım etmeniz gerektiğini 8 maddede inceledik.

1- Tartışın

Ödevin konusuyla ilgili pek bir şey bilmiyor olmanız ziyadesiyle normal. Her şey gibi müfredat da değişiyor. Fakat bu, çocuğunuzla konu hakkında konuşamayacağınız anlamına gelmez. Ödevin verildiği derste neler yaptıklarını sorun, ödevi daha da anlatmasını isteyin. Onunla sohbet etmeniz pek çok yönden ödevin sosyal hayatına dahil olmasını sağlar.

2- Teşvik edin

Ödev üzerinde uğraşması ve eğitim hayatının sorumluluğunu alması için onu teşvik edin. Ödevini bitirince, içinden çıkamadığı bir sorunu çözünce de takdir edin. Bu, hem duygusal hem de bilişsel açıdan çocuğunuza yardımcı olmanızı sağlar.

3- Araçları kullanın

Öğretmeninden çocuğunuzun ödevleriyle ilgili destek alın. Sözgelimi ödevlerini takip edebileceğiniz bir çizelge rica edin. Ödevlerine ve derslerine ilgi göstermeniz, onu ciddi bir şekilde okul hayatına hevesli hale getirecektir.

4- Rutin içerisine dahil edin

Çocukların günlerinin rutin olması, alışkanlık kazanabilmeleri açısından oldukça mühim. Her gün belli saatler arasında dersleriyle ilgilenmeleri, yıllar sonra bile devam edecek alışkanlıkların doğmasını sağlar.

5- Çalışma alanı yaratın

En önemlilerinden birisi bu. Her gün oturup dersleriyle ilgilenebileceği bir alana sahip olması, onun için büyük bir itici güç olacaktır. Hatta bunu havalı bulacağını bile söyleyebiliriz. O masayı gördüğünde, aklına doğrudan yapması gereken ödevler ve ilgilenmesi gereken dersler gelecek.

6- Farklılıklara açık olun

Her çocuğun farklı bir öğrenme şekli vardır. Sizinle aynı şekilde öğrenmesini, sizinle aynı yöntemde çalışmasını bekleyemezsiniz çocuğunuzdan. Onu değiştirmek yerine, kendince bulduğu yöntemlerin tamamını takdir ederek hayatına uygulamasını izleyin.

7- Kaynakları kullanın

İnternet de kütüphaneler de koca birer derya. Hepsinden yararlanın. Çocuğunuzun yararlanması için de elinizden geleni yapın. Bir bilginin güvenilir olup olmadığını birlikte araştırın, internet koca bir derya olmasına rağmen her gün içine bir ton yanlış bilgi akıtılıyor.

8- Birlikte okuyun

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun ilk öğretmeni olduğunuzu asla unutmayın. Çocuğunuzu öğrenmeye ve okumaya teşvik etmenin en iyi yolu, onunla birlikte okumaktır. Öte yandan, hayatına kitap okumayı dahil etmiş, bir rutine oturtmuş tüm ebeveynlerin çocuklar için ilham kaynağı olduğunu da unutmayın.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Heykel ve çevresi yeniden cazip hale gelecek Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Heykel ve çevresi yeniden cazip hale gelecek

Bursa Milletvekili Çavuşoğlu, Aktaş ve Dündar'a destek istedi Bursa Milletvekili Çavuşoğlu, Aktaş ve Dündar'a destek istedi

Bursa'da yakalanmıştı, itirafçı oldu! Bursa'da yakalanmıştı, itirafçı oldu!

Bursa'da asırlık köstekli saatleri kol saati yapıyor Bursa'da asırlık köstekli saatleri kol saati yapıyor

İşte ülkelerin altın rezervleri! Bakın Türkiye kaçıncı sırada İşte ülkelerin altın rezervleri! Bakın Türkiye kaçıncı sırada

Öldürüp telefonundan ''ben iyiyim merak etmeyin'' diye SMS attılar Öldürüp telefonundan "ben iyiyim merak etmeyin" diye SMS attılar

Kabinde tayt deneyen kadına sapık personel şoku! Kabinde tayt deneyen kadına sapık personel şoku!

Bursa'da yangın çıkan otomobilin yanında boş benzin bidonu bulundu Bursa'da yangın çıkan otomobilin yanında boş benzin bidonu bulundu

Bursa'da kontrolden çıkan araç kaza yaptı: 1 ölü, 2 yaralı Bursa'da kontrolden çıkan araç kaza yaptı: 1 ölü, 2 yaralı

Ameliyat fobisi olan anne evladına ikinci kez hayat verdi Ameliyat fobisi olan anne evladına ikinci kez hayat verdi

Bakanlık durdurdu ama en eski eser korunamadı! Bakanlık durdurdu ama en eski eser korunamadı!

Eşi hamile kalınca skandal yasak aşk ortaya çıktı! Eşi hamile kalınca skandal yasak aşk ortaya çıktı!

14 yaşındaki çocuğun kullandığı araç kaza yaptı: biri ağır, 2 yaralı 14 yaşındaki çocuğun kullandığı araç kaza yaptı: biri ağır, 2 yaralı

WhatsApp'ın bomba özelliği bugün ortaya çıktı WhatsApp'ın bomba özelliği bugün ortaya çıktı