Çin'den ABD'ye uyarı!

Çin'den ABD'ye uyarı!

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, "Anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmek menfi sonuçlara yol açacaktır" dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığından, Trump yönetiminin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan doğan yükümlülüklerini askıya alma tehdidiyle ilgili açıklama geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, "Anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmek menfi sonuçlara yol açacaktır" dedi. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'na (INF) geri dönmemesi durumunda ABD'nin 60 gün içerisinde yükümlülüklerini uygulamayı askıya alacağını söylemişti. Çin'in INF'nin tek taraflı bir anlaşmaya döndürülmesi fikrine karşı olduğuna işaret eden Çinli sözcü, "Onlarca yıldır uygulamadaki anlaşma, uluslararası ilişkilerin kolayca yürütülmesinde, küresel stratejik denge ve istikrarın korunmasında önemli bir rol oynamaktadır" ifadesini kullandı. Geng, ülkesinin askeri faaliyetleriyle ilgili ise Çin'in askeri gelişmesinde daima itidalli olduğunu ve hiçbir ülkeye tehdit oluşturma niyeti taşımadığını belirtti. Diğer yandan, Çinli sözcü ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Çin'e yönelik eleştirilerini de değerlendirdi. 

Geng, Pompeo'nun ifadelerinin Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump arasında G20 Zirvesi esnasında yapılan görüşmenin ruhuyla bağdaşmadığını söyledi. 

Sözcü, Washington'un Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı şekilde gelişmesi için çaba harcamasını temenni ettiklerini sözlerine ekledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtlıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtlıyor

El freni çekilmeyen kamyon, hareket ederek yayayı ezdi El freni çekilmeyen kamyon, hareket ederek yayayı ezdi

Havaya rastgele ateş açtı! Havaya rastgele ateş açtı!

Çin'de 518 milyon yıllık binlerce fosil bulundu Çin'de 518 milyon yıllık binlerce fosil bulundu

Kocasını 3 haftalık bebeğinden kıskanıp, bebeğinin boğazını kesti Kocasını 3 haftalık bebeğinden kıskanıp, bebeğinin boğazını kesti

Skandal kararı yarın imzalıyor Skandal kararı yarın imzalıyor

Bursa'da bir araya geldiler: ''Kadın dostu şehir konusunda çok iddialıyız'' Bursa'da bir araya geldiler: "Kadın dostu şehir konusunda çok iddialıyız"

Güneş Sistemi dışında keşfedilen gezegen sayısı 4 bine yaklaştı Güneş Sistemi dışında keşfedilen gezegen sayısı 4 bine yaklaştı

İzmir'de feci kaza: 2 ölü, 6 yaralı İzmir'de feci kaza: 2 ölü, 6 yaralı

Erdoğan ve Bahçeli'den Yenikapı'da önemli açıklamalar! Erdoğan ve Bahçeli'den Yenikapı'da önemli açıklamalar!

Bursa'da kimse yüzüne bakmıyordu, en turistik mekan oldu Bursa'da kimse yüzüne bakmıyordu, en turistik mekan oldu

Bursa'da kamyonet devrildi: Yaralılar var Bursa'da kamyonet devrildi: Yaralılar var