Çiftlik Bank ile ilgili flaş gelişme! Genel Müdür de dolandırıldı

Çiftlik Bank ile ilgili flaş gelişme! Genel Müdür de dolandırıldı

Ve beklenen gelişme bugün gerçekleşti. Çok kısa sürede on binlerce kişiden yüz milyonlarca lira toplayan Çiftlikbank sırra kadem bastı! Yatırdıkları paraları almak için şirketin merkezine giden vatandaşlar, merkezin sessiz sedasız boşaltıldığını öğrendi. Çiftlikbank Genel Müdürü Niyazi Karakoç'un ise bayilerle bir toplantı yaparak 'Ben de kandırıldım. Mehmet Aydın'a ulaşamıyorum. Başınızın çaresine bakın' dediği öğrenildi. Akşam saatlerinde ise üyeler bir başka haberle sarsıldı. Çiftlik Bank'ın Facebook hesabı da kapatıldı.

Türkiye genelinde 500 bine yakın kişinin üye olduğu Çiftlik Bank ile ilgili önemli bir gelişmenin yaşandığı öğrenildi. Şirketin Ümraniye'deki merkezine giden üyeler şoke oldu. Üyeler, binada bulunan şirketin boşaltıldığını gördü. Üyeler muhattap bulamazken, şirket binasının hafta sonu itibari ile boşaltıldığı bilgisine ulaştı.

Aylardır gündemde olan, haklarında bir dizi suç duyurusu bulunan Çiftlik Bank ile ilgili en kritik gelişme bu sabah yaşandı. Bir süredir ödeme güçlü çeken firmanın Ümraniye'deki binasına çok sayıda kişi gitti. Ancak üyeler, plazada bulunan iş yerinin boşaltıldığı bilgisini aldı. Hürriyet Dünyası'nın da ulaştığı bilgilere göre, şirket yetkilileri faaliyet gösterdikleri plazayı hafta sonu boşalttı.

ÇİFTLİK BANK GENEL MÜDÜRÜ: BEN DE KANDIRILDIM

Öte yandan, dün Beykoz'ta gerçekleştirilen ve sadece Çiftlik Bank bayilerinin katıldığı toplantıda Genel Müdür Niyazi Karakoç adeta itiraf niteliğinde sözler söyledi.

Toplantıya katılan bir bayii yetkilisinin aktardığı bilgilere göre Karakoç, 'Ben de kandırıldım' diyerek şu sözleri söyledi: "İşler iyi gitmiyor. Mehmet Bey'e (Mehmet Aydın) ulaşamıyorum, dönüş alamıyorum. Başınızın çaresine bakın."

BAKAN TÜFENKCİ UYARMIŞTI: İNSANLARI KANDIRIYORLAR

Geçtiğimiz cuma günü bir televizyon kanalında açıklamalar yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Çiftlikbank ile ilgili çok önemli açıklamalar yapmıştı.

Bakanlığın idari yaptırımlar uyguladığını ve reklamları durdurduğunu anlatan Bakan Tüfenkci, paralarını yatıran vatandaşların cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunabileceklerini ve dava açabileceklerini söylemişti.

Çitflikbank yetkililerinin sistemi döndürmelerinin mümkün olmadığını belirterek insanları kandırdığının altını çizmişti.

Bakan Tüfenkci, Çiftlikbank'ın üye sayısının 132 bini aktif toplam 500 bin olduğunu ve yüksek kâr vaatleriyle ciddi paralar toplandığını açıklamıştı.

511 MİLYON TOPLADILAR

SPK'nın hazırladığı rapora göre, Çiftlik Bank, 2016-2017 arasında 77 bin 843 kişiden toplam 511.7 milyon TL topladı. 62 bin 877 kişiye 398.3 milyon TL ödeme yaptı. Kalan 113.4 milyon TL Kuzey Kıbrıs'a aktarıldı. Papara dışında G-pay ve Epin gibi ödeme sistemlerinden de Kıbrıs'a yaklaşık 120 milyon TL gönderildiği tespit edilmişti.

Şirketin resmi Facebook sayfasından duyuru başlığı ile Genel Müdür Niyazi Karakoç bir açıklama paylaştı. Açıklamanın ardından Çiftlik Bank'ın Facebook sayfası da kapatıldı.

İşte o açıklama!

"Duyuru
3 ocak 2018 tarihinde Çiftlik Bank CEO'su Mehmet Aydın tarafından şahsıma şirketin genel müdürlüğünü yapmam konusunda bir teklifte bulunulmuştur. yapılan teklifte, şirketin zor durumda olduğu, yönetim kadrosunda boşlukların yer aldığı, genel müdürlük tekliflerini kabul etmem halinde ise yönetim teşekkülünün tamamen şahsıma verilerek yetkilendirileceğim ifade edilmiştir. şahsıma yapılan bu teklif üzerine bir kaç gün müsaade isteyip, kararımı kendilerine bildireceğimi belirtmiştim.
bu süreçte yaptığım istişareler neticesinde, mehmet aydın hakkında iyi niyetli, ülkesine yatırım yapan ve istihdam sağlayan biri olduğu kanaatine varmıştım. 
geçmiş yönetimin iş bilmezliği ve yapılan yatırımlarda ciddi usulsüzlüklerin olduğu, bu sorunlardan dolayı spk (sermaye piyasası kurulu) ve bazı bakanlıkların inceleme başlattıkları bilgisi ile bir an önce tarafıma yapılan teklifin sonucunun bildirilmesi talep edildi. o süreçte yaklaşık 500 bin üyenin bulunduğu, oyuncuların haklarını aramak ve korumak için bütünüyle mehmet aydın ın samimiyetine güvenerek nihayetinde teklifini kabul ettim.


09.02.2018 tarihinde devletin bir neferi olarak onurla yürüttüğüm 23 yıllık memuriyet hayatımı geride bırakarak, şirketteki görevime resmi olarak başlamış oldum. üstlendiğim görevde ilk olarak; şirketin bünyesindeki olumsuzlukları gidermek adına çanakkale dora gıda iç. inş. pat. tar. tur. tic. ltd.şti. nde, daha sonra ankara'da bulunan bölge müdürlüğümüzde denetimler yaptırdık. atadığımız satın alma müdürü ile mal ve ürün alımlarında ciddi anlamda tasarrufa gidildi. şirketin kurumsallaşması adına gece gündüz ve mesai mefhumu gözetmeksizin var gücümüzle çalıştık. Çiftliklerdeki üretimlerin entegre tesislerinde tüketimlere hazır hale getirilmesi ve ürünlerin halka sunulması bizleri ciddi anlamda heyecanlandırmıştı.


Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar, kurucu başkan CEO Mehmet Aydın ile sadece 1 kez yüz yüze görüşme imkânımız olmuş ve bunun haricinde başka bir görüşme veya toplantı söz konusu olmamıştır. dolayısıyla kendisi sürekli yurt dışında bulunduğundan, konuları ve süreci değerlendirmek adına toplantı veya istişareler yapma imkânımız da maalesef olmamıştır. 


Şirketin kurumsallık adına yönetimi tarafımıza tevdi edilmiş ancak finans kısmı kendilerinde kalmış, tüm harcama ve ödemeler ise eski finans müdürü koray hasgül tarafından yürütülmüştür. bu kısa zaman içerisinde mevcut vaziyetin farklı sorunlara yol açacağı endişesi artık bizlerde var olmaya başlamıştır. bütün imkânsızlıklara rağmen, bayi temsilcilerimizle üyelerimize daha iyi hizmet sunmanın gayreti içerisinde olduk. süreç içerisinde mehmet aydın'ın ülkeye dönmesi gerektiğini ve şirketin başında bulunması gerektiğini defaatle ifade ettik. her davetimizde tarafımıza verilen cevap ise "yakında gelirim" olmuştur. 


Şirketin genel müdürü olduğum halde çiftliklerin ihtiyaçları, bayilerin ödemeleri, üyelerimizin iadeleri ile ilgili hiçbir yetkimin olmaması ile çalışma şartlarını daha da çıkmaza soktuğunu anlamış oldum. bir şirkette yönetimin bizlerde, harcama tasarrufunun ise başkalarında olması hali, bizlere olan güvensizlik veya bilmemizi istemedikleri bir şeylerin var olduğu gibi bir evham ile bizleri baş başa bırakmıştır. 


Bu itibarla 9 şubat tarihinden bu yana yaklaşık '1 aylık' süre içerisindeki iyi niyetli çabalarımıza mehmet aydın bey asla yardımcı olmamıştır. gelişen sürecin bize hiçbir yol bırakmadığı tarafımızca anlaşıldığından üzülerek, müteessir duygularla çiftlik bank ailesinden ayrılıyor ve yönetim kurulu başkanlığından istifa ediyorum. 
çiftlik bank ta '1 aylık' gibi kısa bir çalışma sürecinde ceo mehmet aydın tarafından iyi niyetimiz kullanılmış olup kendisi hakkında maddi ve manevi suç duyurusunda bulunacağımı beyan ederim.


Son söz olarak; devletimizin herhangi bir kurumuna veya yargıya hesabını veremeyeceğim bir hususun olmadığını, devletimizin herhangi bir kurumunca talep edilmesi halinde her zaman '1 aylık' çalışma sürecine dair her türlü ifadeyi arz edebileceğimi belirtmek isterim.
kamuoyuna saygıyla duyurulur...

Niyazi Karakoç"

Çiftlik Bank'ın CEO'su Mehmet Aydın...

Yeni Havalimanı'na ilk inişin tarihi açıklandı Yeni Havalimanı'na ilk inişin tarihi açıklandı

YSK Başkanı kullanılan oy sayısını açıkladı YSK Başkanı kullanılan oy sayısını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bay Muharrem ben antrenmanlıyım! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bay Muharrem ben antrenmanlıyım!

Annesinin tabutu üzerine düştü, hayatını kaybetti Annesinin tabutu üzerine düştü, hayatını kaybetti

Şiddete uğrayan köpek sahibine kavuştu! Şiddete uğrayan köpek sahibine kavuştu!

ABD ile anlaşma sonuç verdi! Türk askeri Menbiç'te! ABD ile anlaşma sonuç verdi! Türk askeri Menbiç'te!

Bursa'da 20 kilo eroini LPG tankına sakladılar Bursa'da 20 kilo eroini LPG tankına sakladılar

Duygu'nun organları 4 kişiye can, 2 kişiye ışık oldu Duygu'nun organları 4 kişiye can, 2 kişiye ışık oldu

Feci kazada 13 yaşındaki Muhammet can verdi, 6 yaralı Feci kazada 13 yaşındaki Muhammet can verdi, 6 yaralı

Bursa'da aynı sokakta bir haftada ikinci kedi cinayeti Bursa'da aynı sokakta bir haftada ikinci kedi cinayeti

Muharrem İnce: Sana mı soracağım camiye giderken? Muharrem İnce: Sana mı soracağım camiye giderken?

Ünlü diyetisyeni hastanelik etmişlerdi! 9 bodyguard... Ünlü diyetisyeni hastanelik etmişlerdi! 9 bodyguard...

Demokrat Parti'den çok sert Çiller tepkisi Demokrat Parti'den çok sert Çiller tepkisi

Aleyna Tilki'den flaş uyuşturucu açıklaması Aleyna Tilki'den flaş uyuşturucu açıklaması

Akşener: Saray'ın finoluğunu yapanları uyarıyorum Akşener: Saray'ın finoluğunu yapanları uyarıyorum

2,5 yıl sonra mezar yeri kalmayacak 2,5 yıl sonra mezar yeri kalmayacak

Minik Leyla'yı bulana 300 bin lira ödül verilecek! Minik Leyla'yı bulana 300 bin lira ödül verilecek!

Türkiye'den Almanya'ya Adil Öksüz çağrısı Türkiye'den Almanya'ya Adil Öksüz çağrısı