Çam kozalağından reçel üretti

Çam kozalağından reçel üretti

Yozgat'ta bir ev hanımı, eşinin solunum yolları rahatsızlığı ve akciğer sorunları nedeniyle, tıbbî tedavinin yanı sıra bitkisel destek de sağlamak maksadıyla tedavi amaçlı şifa deposu olan çam kozalağı reçeli üretmeye başladı.

Ev kadınlarına verilen mikro krediden yararlanıp küçük bir sermaye ile yaklaşık 2 yıldır çam kozalağı reçeli üreten ev hanımı Muteber Hatun Er, hem aile bütçesine katkı sağlıyor hem de eşinin solunum yolları tedavisinde bitkisel destek sunuyor. Her yıl mayıs ayının 15'inden haziranın 15'ine kadar ormanlık alanlardan topladıkları çam kozalaklarını hijyen kurallarına riayet ederek belirli aşamalardan sonra damaklarda farklı bir tat bırakan çam kozalağı reçeli haline getiren Er, kavanozlara doldurduğu çam kozalağı reçelini satışa hazırlıyor. Sıcak suyla defalarca yıkanarak temizlenen ve kısık ateşte uzun süre kaynatılarak kıvamına geldiğinde şekerle buluşturulan çam kozalağı, uzun bir lezzet yolculuğu sonrası reçele dönüşüyor. 

"İLTİHAP SÖKÜCÜ, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİCİ ETKİSİ VAR" 
Çam kozalağı reçelinin kilosunu 30 liradan veren Er, reçelin iltihap sökücü, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğinin yanı sıra koah, astım ve bronşit gibi solunum yolları hastalıklarına iyi geldiğini söyledi. Bu yıl için 150 kavanoz çam kozalağı reçeli yaptığını belirten Er, elinde şu an için 50 kavanoz kaldığını ve taleplerin yoğunluğuna göre de kendisine bir işletme açmayı düşündüğünü dile getirdi. 

Eşinin solunum yolları rahatsızlığının tedavisine destek olmak amacıyla çam kozalağı reçelini ürettiğini aktaran Er, "Eşim koah, astım, bronşit olmuştu solunum sıkıntısı çekiyordu. Biz de yan ürünlere bitkisel ürünlere yöneldik. Kozalağı keşfettim. Eşimde denedim. Eşim bunu bir yıl kullandı. 6 aydan sonra iyileşme görmeye başladık. Bir sene sonra da hiçbir şeyi kalmadı. 3 tane sprey kullanıyordu. Çam kozalağından sonra bir daha asla kullanmadı. Biz bunun faydasını gördük. Eşe dosta da verdik. Onlar iltihap sökücü olduğunu söylediler. Kozalak reçelini verdiğim dostlarımdan nelere iyi geldiğini öğrendim. Çam kozalağı astım, bronşit, koah, iltihap sökücü ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca akciğer ve karaciğerlere de çok faydalı. Bu sene daha çok yaptım ve uygun fiyata satıyorum. 150 kavanoz yaptım. Şu anda elimde 50 tane kaldı. Yoğun rağbet var, herkes istiyor. Taleplere yetişemiyorum. Mikro kredi altında destek alıyorum. Hem ev bütçesine katkı sağlıyorum hem de herkes şifa bulsun istiyorum. Çam kozalağını denesinler çok faydalı. Bu işi ilerletmeyi düşünüyorum talepler ne kadar fazla olursa o zaman kendime bir işletme açacağım. Çam kozalağı reçelinin tadı çok güzel aşırı bir şekilde çam kokusunu alabiliyorsunuz. Muhteşem bir aroması var. Bu da rahat nefes almamızı sağlıyor. 2 yıldır kozalak reçelini üretiyorum, kilosu da 30 lira" diye konuştu. 

"YÜRÜME ZORLUĞU ÇEKİYORDUM" 
2016 yılından itibaren çam kozalağı reçelini tedavi amaçlı kullandığını söyleyen Muteber Hatun Er'in eşi Yasin Ali Er ise, "2 yıl önce bana konulan astım, koah teşhisinden sonra eşimin kimyasalların tıbbi ilaçların yanı sıra bana bitkisel ilaçlarla da yardımcı olmaya çalışması sonucu çam kozalağıyla tanıştım. Kimyasalların yüzde 80'ninden kurtuldum. Yürüme zorluğu çekiyordum. Solunum sistemlerindeki sıkıntıdan kurtuldum" ifadelerine yer verdi. 

Şişko Nuri'nin cenazesinde büyük vefasızlık Şişko Nuri'nin cenazesinde büyük vefasızlık

Fuhuş pazarlığı yaptığı adamlara 'şok'lu tuzak! Fuhuş pazarlığı yaptığı adamlara 'şok'lu tuzak!

HDP'li başkanın cebinden çıktı! Kızı da operasyonda öldürülmüş HDP'li başkanın cebinden çıktı! Kızı da operasyonda öldürülmüş

İlçeyi ayağa kaldıran olay! Polis ve jandarma zor kurtardı İlçeyi ayağa kaldıran olay! Polis ve jandarma zor kurtardı

Ünlü yalıda 3 günlük işkence! ''Kafa attı, yüzümü ısırdı'' Ünlü yalıda 3 günlük işkence! "Kafa attı, yüzümü ısırdı"

Bursa polisi göz açtırmıyor! Bursa polisi göz açtırmıyor!

Polisler zor ikna etti! Şoka giren yaşlı adam... Polisler zor ikna etti! Şoka giren yaşlı adam...

Esnafın canına tak etti, çareyi böyle buldular! Esnafın canına tak etti, çareyi böyle buldular!

Çavuşoğlu: ABD sorunları çözmek istemiyor Çavuşoğlu: ABD sorunları çözmek istemiyor

Deney yaparken 2 elini ve gözünü kaybetti ama yılmadı! Deney yaparken 2 elini ve gözünü kaybetti ama yılmadı!

Bursa'da hayvan pazarındaki esnaf sattığı kurbanlıkları öperek uğurluyor Bursa'da hayvan pazarındaki esnaf sattığı kurbanlıkları öperek uğurluyor

Acıbadem Sigorta, İngilizlere satıldı! Acıbadem Sigorta, İngilizlere satıldı!

''Bursa siyahı'' Çin pazarını hedefliyor "Bursa siyahı" Çin pazarını hedefliyor

Ege'de şiddetli deprem! Ege'de şiddetli deprem!

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndan ''İlk 250 Büyük Firma-2017 Araştırması'' Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndan "İlk 250 Büyük Firma-2017 Araştırması"

Bursa'da çöp dökmek için evden çıkan Cansel ortadan kayboldu Bursa'da çöp dökmek için evden çıkan Cansel ortadan kayboldu

Bursa'da şoke eden olay! Kiracısının evine hırsızlık için girdi Bursa'da şoke eden olay! Kiracısının evine hırsızlık için girdi

Hayvan pazarında yer kavgası: 14 yaralı Hayvan pazarında yer kavgası: 14 yaralı