Bursalılar meslek ve imam hatip liselerini tercih etmedi

Bursalılar meslek ve imam hatip liselerini tercih etmedi

Bursa'da lise dönemi 3'üncü nakil yerleştirmeleri açıklanmasına rağmen 3 binin üzerinde öğrenci istedikleri bölüme yerleşemedi. Bununla birlikte meslek ve imam hatip liselerinin kontenjanları boş kaldı.

SEFA BALABAN/BURSADABUGUN.COM

Lise yerleştirme döneminin 3'üncü nakil döneminin sonuçları açıklanmasına rağmen Bursa'da 3 binin üzerinde öğrenci herhangi bir okula yerleşemedi. Konu ile alakalı konuşan Eğitim-iş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, "Ancak meslek liselerinde ve imam hatip liselerinde boş kontenjan olmasına rağmen öğrencilerimiz herhangi bir okula yerleşemiyorsa buradan şu sonucu çıkartmalıyız ki; Öğrencilerimiz aslında meslek ve imam hatip liselerine gitmek istemiyor" dedi.

Yeterli sayıda anadolu lisesi kontenjanı açılmalı

Yeni gelen sistemin temel vaadinin herkesin istediği okula yerleşmesi olarak duyurulduğunun altını çizen Özkan Rona, "Oysa ki yeni gelen sistemin temel vaadi, herkesin istediği okula gideceği üzerineydi. Burada Milli Eğitim yetkililerin Bursalı öğrenciler için yapması gereken şey; Bakanlığın bu vaadini yerine getirmeleri ve açıkta bekleyen, anadolu lisesi kontenjanı bulamadığı için herhangi bir okula yerleşemeyen 3 binin üzerinde öğrenci için yeterli sayıda anadolu lisesi kontenjanı açmalıdır" sözlerini kullandı.

"Kontenjanlar boş kaldı"

Bursa'da bulunan meslek ve imam hatip liselerinin kontenjanlarında önemli boşluklar olduğunu kaydeden Rona, "Bugün Bursa için açılan 13 bin 500 meslek lisesi kontenjanından 4 bin 550'si halen boş durmaktadır. Yine imam hatip liseleri için açılan 4 bin 800 kontenjanın 2bin 125'i boş durmakta. Ancak buna rağmen halen daha herhangi bir okula yerleşmeyen 3 binin üzerinde öğrenci yerleşebilecek okul türünde kontenjan beklemekteler" dedi.

"Boş olan meslek ve imam hatip liseleri anadoluya çevirilsin"

Sorunun çözümü için Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilerin atmaları gereken adımlardan da bahseden Eğitim-iş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, "Sorunun çözümü için Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin yapması gereken çok önemli bir iş var. İmam hatip liselerinde yüzde 50'den daha fazla boş kontenjanı olan 20 imam hatip lisesini, yüzde 50'den fazla boş kontenjanı bulunan 22 meslek lisesini derhal öğrencilerin istediği okul türü olan anadolu liselerine dönüştürmeleri ve öğrencilerimizin istedikleri okulda eğitim görmelerini sağlamaları" ifadelerini kullandı. Velileri ve Milli Eğitim yetkililerini de uyarak Rona, "Velilerimizi ve Milli Eğitim yetkililerini bir konuda uyarmak istiyoruz. Öğrencilerimiz şayet istedikleri türdeki okullara yerleşeömezlerse 4'üncü nakil döneminden sonra Milli Eğitimin kuracağı bi komisyon eliyle kontenjanı boş bulunan anadolu ve imam hatip liselerine yerliştirilecekler" şeklinde konuştu.

"Kendi çocukları yerine koysunlar"

Bir çocuğun istemediği bir okul türüne gitmesinin onun baştan başarısız olacağını ve yetkililerin bu çocukları kendi çocuklarının yerine koymması gerektiğini vurgulayan Rona, "Şayet öğrencilerin istemediklere okullara yerleştirilmelerinin onların eğitim yaşantılarına bir katkısı olacağını düşünüyorsa Milli Eğitim yetlilileri, bu okullara önce kendi çocuklarıyla boşlaukları doldurma yoluna gitmeliler. Şayet kendi çocuklarının zorla yerleştirildikleri okullarda başarılı olamayacaklarını düşünüyorlarsa halkın çocuklarına da böylesine bir haksızlığı yapmaktan vazgeçmeliler ve yeterli kontenjanı açarak öğrencilerin ihtiyaç duydukları, yerleşmeyi talep ettikleri okullara yerleşmelerini sağlayıp 4'üncü nakil döneminde Bursa'nın liseye yerleşmek için bekleyen yüzde 10'luk bir dilimin istediği okula yerleşmesini sağlamalılar" sözlerini kullandı.

Bursa'da kamyonet çalan şahıslar yakayı ele verdi Bursa'da kamyonet çalan şahıslar yakayı ele verdi

Bursa'ya yeni şehitlik anıtı Bursa'ya yeni şehitlik anıtı

Akıncı Üssü davasında şok ifadeler:  Bu çocukları yormayın, akşama yorulacaklar Akıncı Üssü davasında şok ifadeler: Bu çocukları yormayın, akşama yorulacaklar

Organlarıyla 4 kişiye hayat verecek Organlarıyla 4 kişiye hayat verecek

Korkunç! Polisin elinden kaçıp katibin saç derisini kopardı Korkunç! Polisin elinden kaçıp katibin saç derisini kopardı

Bursa'da inek kurtarma operasyonu Bursa'da inek kurtarma operasyonu

Kılıçdaroğlu, tazminat bedelini icraya yatırdı Kılıçdaroğlu, tazminat bedelini icraya yatırdı

Darp edilen kız anlattı! Ruju her elimde aldığımda... Darp edilen kız anlattı! Ruju her elimde aldığımda...

MHP, yerel seçimde İstanbul adayı çıkarmayacak MHP, yerel seçimde İstanbul adayı çıkarmayacak

Bursa'da kayıp Muhammed ile annesinin duygulandıran buluşması Bursa'da kayıp Muhammed ile annesinin duygulandıran buluşması

Bursa İnegöl'de pitbull paniği Bursa İnegöl'de pitbull paniği

Kiraladıkları araçla takla atan 2 genç kaçtı! Kiraladıkları araçla takla atan 2 genç kaçtı!

Bakan Albayrak, ekonomide 3 yıllık yol haritasını açıkladı Bakan Albayrak, ekonomide 3 yıllık yol haritasını açıkladı

Canlı yayında açıkladı: Karım beni öz yeğeniyle aldattı Canlı yayında açıkladı: Karım beni öz yeğeniyle aldattı

Beyza bu kazada can verdi Beyza bu kazada can verdi

Bursa'da ahlak polisi tombalacılara nefes aldırmıyor Bursa'da ahlak polisi tombalacılara nefes aldırmıyor

Bel fıtığı tedavisi için 'Kara Hekim'e gidince felç geçirdi Bel fıtığı tedavisi için 'Kara Hekim'e gidince felç geçirdi

Bursa'da genç kadına, evden sonra adliyede cinayet keşfi Bursa'da genç kadına, evden sonra adliyede cinayet keşfi