Bursa Orhangazi Belediyesi'ne ders gibi karar!

Bursa Orhangazi Belediyesi'ne ders gibi karar!

İlçe kamuoyu tarafından bilindiği gibi, Bursa İdare Mahkemesi Orhangazi Belediye Başkanına Timsah Arena'da loca kiralama yetkisi veren Belediye Meclis kararını daha önce iptal etmişti. Bunun üzerine Belediye bu karara karşı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne itirazda bulundu. Bu itiraz ders gibi bir kararla reddedilip; karar onandı.

Belediyenin itirazları arasında Av. Erol Çiçek'in dava ehliyeti olmadığı gerekçesiyle davacı bile olamayacağı iddiası da vardı. 5393 sayılı Belediye Kanununun "Hemşehri Hukuku" başlıklı 13.maddesinde; herkesin ikamet ettiği beldenin hemşehrisi olduğu; hemşehrilerin belediye karar ve hizmetlerine katılma, belediye faaliyetleri hakkında bilgilenme hakkına sahip olduğu; gerekçesiyle, mahkeme bu itirazı öncelikle reddetti. Çiçek, yaptığı açıklamada, bu itirazın AKP'nin şeffaf ve katılımcı bir yönetimden değil, dar alanda, kendi yandaşları arasında kısa paslaşmalardan yana olduğunu gösterdiğini ve gerçek yüzünü ortaya koyduğunu belirtti.

Karara göre; hemşehriler belediyenin her türlü kararları konusunda bilgi isteyebilir, belediyeden bu kararları alırken kendilerine de söz hakkı verilmesini talep edebilir ve bu kararlara karşı da dava açabilir.

Mahkeme, davacıya ilişkin bu itirazı reddettikten sonra, davanın esasına girmiş ve Belediye Kanunun 14. maddesine göre, belediyece yerine getirilecek hizmetlerin mahalli ve müşterek nitelikte olması gerektiği, hizmetin yerine getirilmesi sırasında belediyenin mali durumu ve hizmetin ivediliğine göre öncelik sırasının belirlenmesi gerektiğine karar verdi.

Mahkeme, mahalli müşterek ihtiyaç kavramını Anayasa Mahkemesi'nin kararlarında geçen "herhangi bir yerel yönetim biriminin sınırları içerisinde yaşayan kişi, aile, zümre ya da sınıfın özel çıkarlarını değil aynı yörede birlikte yaşamaktan doğan eylemli durumların yarattığı, yoğunlaştırdığı ve güncelleştirdiği, özünde yerel ve kamusal hizmet karakterinin ağır bastığı ortak beklentiler" şeklinde açıklanmıştır. Yani, loca kiralama işinin hem mahalli (Belediye sınırları alanında) hem de müşterek (ilçe halkının bütününü) ilgilendiren bir kamusal işlem olmadığına karar vermiştir. Belediye loca kiralayamayacağı gibi, cami önünde, cami cemaatine simit ve meyve suyu da dağıtamaz.

Kararı yorumlayan Av. Erol Çiçek, Mahkemenin ders gibi bir karar verdiğini ve belediyelerin mahalli ve müşterek ihtiyaçları karşılarken, mali durumlarına ve hizmetin öncelik sırasını da dikkat etmek zorunda olduklarını belediyelere hatırlattığını; söyledi. Orhangazi özelinde kararın dediği şu; "Belediye temizlik işçileri ve maaşlarını alamazken; sen Belediye olarak önce kasana bak; sonra da yapacağın hizmetin önceliğini tespit et." Çiçek, Belediye Meclisi'nin ve AKP'li Belediyenin icraatlarına bakıldığında bu kıstasların hiçbirine uyulmadığını ve Belediye'nin çiftlik gibi yönetildiğini; Belediye Meclis kararlarının Belediye bütçesinde ciddi zararlara sebep olduğunu ve bunların en önemlisinin ise, Componenta ek tesisinin yıkımı gereğinin, belediyeyeye vereceği zarar olduğunu; söyledi. 

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Ekim 2018 Salı)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Ekim 2018 Salı)

Bilirkişilik işiyle ayda yaklaşık 7 bin lira kazanç! Bilirkişilik işiyle ayda yaklaşık 7 bin lira kazanç!

Genç çift sokak ortasında tekme-tokat kavga etti Genç çift sokak ortasında tekme-tokat kavga etti

Milyonlara müjde! Öğrenci, emekli, engelli... Milyonlara müjde! Öğrenci, emekli, engelli...

Türkiye'deki 16 tuz markasında mikroplastik bulundu Türkiye'deki 16 tuz markasında mikroplastik bulundu

Emekliye en az 307 lira zam! Emekliye en az 307 lira zam!

En kritik ismin kimliği ve fotoğrafları ortaya çıktı... En kritik ismin kimliği ve fotoğrafları ortaya çıktı...

Dev operasyon: 40 gözaltı Dev operasyon: 40 gözaltı

Trans bireylerin alacak verecek kavgası kanlı bitti Trans bireylerin alacak verecek kavgası kanlı bitti

Korkunç kaza! Feci şekilde can verdiler... Korkunç kaza! Feci şekilde can verdiler...

Polis böyle yakaladı! Görüntüleri zorla sildirtti... Polis böyle yakaladı! Görüntüleri zorla sildirtti...

Korkunç olay! Kardeşini o halde görünce fenalık geçirdi Korkunç olay! Kardeşini o halde görünce fenalık geçirdi

'Barış' fırsatçılığı! 30 bin lira isteyen bile var 'Barış' fırsatçılığı! 30 bin lira isteyen bile var

İnce: İlk kez söylüyorum: İstanbul adaylığı için varım İnce: İlk kez söylüyorum: İstanbul adaylığı için varım

Ayrıldığı eşinin fotoğrafını ateşe verirken evini yaktı Ayrıldığı eşinin fotoğrafını ateşe verirken evini yaktı

Dehşet! Bir kişi önüne geleni bıçakladı: 11 yaralı Dehşet! Bir kişi önüne geleni bıçakladı: 11 yaralı

Yıllardır aradığı ailesine 21 yıl sonra kavuştu Yıllardır aradığı ailesine 21 yıl sonra kavuştu

Savcı babanın isyanı: Saldırganın tutuklanması için kızım illa tecavüze mi uğramalıydı Savcı babanın isyanı: Saldırganın tutuklanması için kızım illa tecavüze mi uğramalıydı