Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey: Türkiye'de kent planlaması sağlıklı yapılmıyor

Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey: Türkiye'de kent planlaması sağlıklı yapılmıyor

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden öğrencilerle buluşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Türkiye'de kent planlamasının sağlıklı bir şekilde yapılamadığını belirterek, "Biz, kentleri planlarken bütüncül planlama dışında, parçacıl planlama yaptığımız için kentler bu hale geldi" dedi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi (MSGSÜ) Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü 1. sınıf öğrencileri, Nilüfer'de atölye çalışması yürütüyor. Öğrenciler, dönem boyunca Nilüfer'in 2 bin yıllık tarihe sahip Gümüştepe Mahallesi'nde (Misi) demografik, sosyal, ekonomik ve tarihsel analizler yaparak, planlama teknikleri öğrenecek ve proje geliştirecekler. Teknik bilgilerini pratiğe dönüştürme fırsatı da bulacak olan öğrenciler, MSGSÜ Kentsel Tasarım Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Gülşen Özaydın, Yrd. Doç. Dr. Müge Özkan Özbek ile Araştırma Görevlisi Ahmet Can Alpan ile birlikte, Nilüfer Belediyesi'ni ziyaret ederek, Başkan Mustafa Bozbey ile bir araya geldi. Ziyarette, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Nazlı Yazgan da yer aldı. Nilüfer 'Barış Meclisi'ndeki buluşmada Başkan Mustafa Bozbey, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Misi'nin 2 bin yıllık tarihe tanıklık eden bir alan olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Bozbey, "Nilüfer Belediyesi olarak uzun yıllardır orada çevresel nitelikleri de göz önünde bulundurarak sağlıklaştırma çalışmaları yapıyoruz" dedi.

Türkiye'de kent planlamasının sağlıklı bir şekilde yürümediğini vurgulayan Başkan Mustafa Bozbey, kentler planlanırken bütüncül planlamanın dışında, parçacıl planlama yapıldığını ifade etti. Bu çalışmanın doğru olmadığını kaydeden Başkan Bozbey şöyle konuştu: "Kentler, bu yüzden bu hale geldi. Gönlümüzden geçen, bütüncül planlama, parçacıl uygulama. Bunu yaptığımız taktirde kentleri geleceğe taşıyabiliriz. Şehir planlamasının, planlama ilkeleriyle sürdürülebilir ölçekte devam ettiği sürece, kentler yaşanabilir hale gelir diye düşünüyorum. Burada yapacağınız çalışma, bize önemli fikirler de oluşturacaktır."

Başkan Mustafa Bozbey, planlama konusunda Nilüfer Belediyesi'nin tek başına karar verici konumda olmamasının sıkıntısını yaşadıklarını da dile getirdi.

Başkan Mustafa Bozbey, öğrenci ve akademisyenlere çalışmalarında başarılar diledi.

Nilüfer Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü'nden Deniz Boran da, öğrencilere Nilüfer'deki planlama pratikleri, yapılan imar planı çalışmaları ile Misi'deki gelişim süreçlerini anlatan sunum yaptı.

"MİSİ'DE ÖZGÜNLÜĞÜ BOZMAYA YÖNELİK TEHDİTLER VAR"

Yapılacak çalışmalar hakkında Başkan Mustafa Bozbey'e bilgi veren Prof. Dr. Gülşen Özaydın da, Misi'nin ilginç bir alan olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Özaydın, Misi'nin hem tarihin izlerini taşıdığını hem de bölgede topografyanın oluşturduğu ilginç bir yerleşme olduğunu dile getirdi. Misi'de, var olan özgünlüğü bozmaya yönelik tehdit edici unsurların da yer aldığını belirten Prof. Dr. Özaydın, "Bunlara çok dikkatli yaklaşmak gerekiyor. Böyle bir yeri özgün yapısını koruyarak geleceğe taşımak, bir yandan da çağdaş yaşamın gerekliliklerini taşıyacak özellikleri de yansıtarak yaklaşmak gerekiyor" dedi.

Çalışmanın sonuçlarını kitap haline dönüştüreceklerini belirten Prof. Dr. Gülşen Özaydın, aynı zamanda yerelde bir sergi açmak istediklerini de ifade etti.

Bursa'da çocukların ölüm oyunu kamerada! Bursa'da çocukların ölüm oyunu kamerada!

Bursa'da Çiftlik Bank'ta FETÖ izleri ortaya çıktı Bursa'da Çiftlik Bank'ta FETÖ izleri ortaya çıktı

Bursa'da bu yollara dikkat! (19 Mart 2018 Pazartesi)	Bursa'da bu yollara dikkat! (19 Mart 2018 Pazartesi)

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2018 Pazartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2018 Pazartesi)

Altın fiyatları zirveyi zorluyor Altın fiyatları zirveyi zorluyor

İstanbul'a inen uçağı temizlerken yüz binlerce TL değerinde döviz buldu İstanbul'a inen uçağı temizlerken yüz binlerce TL değerinde döviz buldu

UBER sürücüsü dehşeti yaşadı UBER sürücüsü dehşeti yaşadı

Eski bakan Hasan Celal Güzel hayatını kaybetti! Eski bakan Hasan Celal Güzel hayatını kaybetti!

Bursa'da 5 aylık hamile olan eski eşini vurdu! Bursa'da 5 aylık hamile olan eski eşini vurdu!

Bursa'da kahreden kaza! Eski başkanın eşi de can verdi Bursa'da kahreden kaza! Eski başkanın eşi de can verdi

Akılalmaz olay! Titremeye başlayıp, arkadaşını ısırdı Akılalmaz olay! Titremeye başlayıp, arkadaşını ısırdı

Atatürk'süz koreografiye büyük tepki! Atatürk'süz koreografiye büyük tepki!

Yok böyle boşanma davası! Dudak uçuklatan protokol... Yok böyle boşanma davası! Dudak uçuklatan protokol...

Bu mesaja dikkat! 'Cesur ol, seni göremeyecekler' Bu mesaja dikkat! 'Cesur ol, seni göremeyecekler'

ASELSAN mühendisinin ölümünde dikkat çeken detaylar! ASELSAN mühendisinin ölümünde dikkat çeken detaylar!

Putin'den eksi 12 derecede zafer konuşması! Putin'den eksi 12 derecede zafer konuşması!

Teröristlerin nasıl kaçtığı belli oldu! Sivillerin arasına karışıp... Teröristlerin nasıl kaçtığı belli oldu! Sivillerin arasına karışıp...