Bursa İnegöl'de Tarım Şöleni başladı

Bursa İnegöl'de Tarım Şöleni başladı

İnegöl Belediyesi öncülüğünde, MODEF Fuarcılık organizasyonu ile İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İnegöl Ziraat Odası işbirliğinde organize edilen İnegöl Tarım Fuarı (İNTARF), Pazar günü düzenlenen törenle 7'nci kez kapılarını ziyaretçilerine açtı.

02-05 Eylül tarihleri arasında Mer-Pa Kapalı Pazar Yerinde açık kalacak olan fuarın açılış töreni, Pazar günü 14.00'da İnegöl ve Bursa protokolünün yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Törene; TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı, AK Parti Bursa Milletvekili ve Önceki dönem Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, İnegöl Kaymakam Vekili, Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu, AK Parti Bursa Milletvekilleri Zafer Işık ile Vildan Yılmaz Gürel, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı. Dr. Muhammed Adak, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Ersan, İTSO ve MODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ile çok sayıda davetli katıldı.

MEYVECİLİK VE FİDANCILIKTA DA MARKA OLACAĞIZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan İNTARF açılışında, İTSO ve MODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ bir konuşma yaptı. İnegöl'ün sanayi şehri olduğunu ve bunun yanında bir tarım gerçeği olduğunu da vurgulayarak; "Bundan önceki Belediye Başkanımıza ve bu dönemde de yöneticilik yapan tüm arkadaşlara İnegöl adına teşekkür ediyorum. Bu fuarımızı bizler kişi, kurum ayrımı gözetmeden ortak organizasyon ile gerçekleştiriyoruz. Gerçekten İnegöl birlikteliğini ortaya koymuş oluyor. Fuar alanımız 16 bin m2, 106 firmamız iştirak ediyor, 24 kalkınma kooperatifimiz katılım gerçekleştiriyor. Bu bağlamda yaptığımız çalışmalar, İç Anadolu'da, Batı Karadeniz'de tüm muhataplarımıza ulaşıyor. Fuarımızda tarım ekipmanları, meyvecilik ve meyve fidancılığı ön plana çıkmış vaziyette. İnegöl marka olmuş bir şehir. Bizde artık bundan sonraki süreçte meyvecilik ve meyve fidancılığı yönünde daha da geliştireceğiz. Özellikle ben yeri gelmişken burada söylüyorum son zamanlarda Çin'den gelen çekirdek aşırı miktarda kullanılıyor. Bizler yerli malına dönmeliyiz ve milli olmalıyız. Türkiye'de üretilen tercih edilmeli diye düşünüyoruz. Ben tüm halkımızı kendi yerli çekirdeğimizi kullanmaya davet ediyorum" dedi.

2050 YILINDA TARIMIN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖRECEĞİZ

Uğurdağ'ın ardından kürsüye çıkarak selamlama konuşması yapan Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ise "Binlerce yıldır dünyanın en önemli geçim kaynağı olmuştur tarım. Esnafı da, tüccarı da bu sektörün içindedir. Ayrıca binlerce yıl öncesinden bu yana yine ipek böcekçiliği, tütün gibi ürünlerimizde tarım tarafından sağlanmıştır. Gelişmiş ülkeler ilk önce tarımdan başlamıştır. Tarımı belli bir sisteme oturttuktan sonra, fabrikalar kurarak gelişmelerini sağlamışlardır. Bizimde temennimiz bu yöndedir. Yıl bazında Türk çiftçisi olarak 82 milyon ülke nüfusu ve 40 milyon turisti, 6-7 milyon mülteciyi beslemekteyiz. 17 milyar dolarlık ihracat yapmaktayız ama yetmez. Hem çiğ, hem işlenmiş olarak 50 milyon dolarlara çıkarabilirsek Türk tarımı ayağa kalkacaktır. Bugün bildiğiniz gibi tarımın en büyük sorunları girdi maliyetleridir. Mazot, gübre sulama gibi girdi maliyetleridir. Özellikle ilaç anlamında sıkıntı yaşıyoruz. Devletimiz bu işe bir el atmalıdır. Bu sene ilaçlara yüzde 50'nin üzerinde zam geldi. Kırsalda genç nüfusun kalmaması en büyük sıkıntımızdır. Hayvancılıkta da aynı problemleri yaşamaktayız. Girdi maliyetleri burada da yüksektir. Burada şöyle bir durum var, burada ki en büyük problemimiz süt fiyatlardır. Süt fiyatlarını dengeli tutabilirsek, fiyatı arttırabilirsek hayvancılığımızın kalkınacağını düşünüyoruz. Sanayicilere de büyük iş düşüyor, kendi ayaklarına kurşun sıkıyorlar. Süt fiyatları para yapmayınca kesime gidiyor. İthalat hayvan getiriyoruz ve et fiyatlarının da düşmediğini gördük. Az evvel İTSO başkanımız söyledi. 5 yıl önce büyük bir heves ile başladığımız İnegöl Alası çiftçimize güzel bir gelir elde ettirdi. Şimdi buraya kadar her şey güzel ama bu güzel ürünümüz Çin Çekirdeğinin istilası altında toz duman olmaktadır. Bunları kesinlikle sayın bakanımızdan istiyoruz. Şuanda ayçekirdeğimiz yok olmakta. Nasıl Milli Eğitim Bakanlığı varsa, tarımın da adı değişmeli ve Milli Orman ve Tarım Bakanlığı olmalıdır. Bu milletin ekseriyeti çiftçi olmasaydı, 3 kıtaya hükmedemezdik. Paranın işe yaramadığı zamanlarda var. Tarımında ismini değiştirilmesini sizlere söylüyorum. 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyar olduğunu düşündüğümüzde tarımın ne kadar önemli olduğunu göreceğiz" diye konuştu.

İNEGÖL'ÜN YÜZDE 30'UNDA TARIM YAPILIYOR

Sezai Çelik'in ardından İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. Konuklara hoş geldiniz dileklerini ileterek konuşmasına başlayan Taban; "İnegöl'de yine tarımı konuşmak üzere 7'nci Tarım Fuarımızda bir araya gelmiş bulunuyoruz. İnegöl bir sanayi şehri, turizm şehri, ancak İnegöl aynı zamanda büyük bir tarım şehridir. 1065 km2'lik bir şehirde yaklaşık 300 kilometre karesinde tarım alanı vardır. Bu da yüzde 30'luk bir tarıma tekabül ediyor. İnegöl gerçekten bereketli topraklardan oluşuyor. Şehrimizde elmadan, armuttan, şeftalisine birçok meyve yetiştiriliyor. Beraberinde biz bu fuarda özellikle meyvecilik ve fidancılığa da vurgu yaparak bu alanda iyi olduğumuzu hissettirmek istedik" dedi.

İNEGÖL TARIMI VİTRİNE ÇIKIYOR

İNTARF ile İnegöl tarımının vitrine çıktığını ifade eden Taban; "Bu fuarın en başına dönecek olursak; çok kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımızın döneminde Ayçekirdeği Şöleni ile başladı. Bugün ise Tarım Fuarı olarak meyvelerini vermeye devam ediyor. Bizler de şehrimizdeki diğer paydaşlarımızla; MODEF'in organizasyon kabiliyetiyle, Ziraat Odamızla, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzle güzel bir fuar organize etmek istiyoruz. Burada 106 katılımcı var. Fuarlar zaten iyi bir tanıtım aracıdır. Satıcı ile alıcıyı bir araya getiriyoruz, vitrine çıkıyoruz" ifadelerinde bulundu.

TABAN'DAN MÜJDE: ÇİFTÇİ BELEDİYE EL ELE

Konuşmasında İnegöl çiftçisine bir müjde de veren Başkan Taban; "Ben buradan bir çalışmamızı duyurmak istiyorum. Bunu bir müjde olarak da kabul edebiliriz. Göreve geldiğimizden bu güne çiftçimizin sorunlarını problemlerini masaya yatırdık. Konunun taraflarını dinleyerek, ilgili STK'larımızla görüşerek çiftçilerimizin sorunları nelerdir bunları tespit ettik. Ana sorunlarımız olarak depolama, pazarlanma problemleri olduğunu görüyoruz. Çiftçilerimize de sorduğumuzda; İnegöl Belediyesi olarak bizler bu işin içinde olsak, sizlerde en iyi ürünü üretmeyi hedeflemiş olsanız, bu ürünü depolama, pazarlama probleminiz olmasa ne düşünürsünüz dediğimizde biz bu işe varız dediler. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Belediyemizin de içerisinde hissedar olacağı, desteklerle de buluşturacağımız bir projeye döndürerek tarım konusunda ciddi mesafe alacağımızı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı" açıklamalarında bulundu.

TÜRKİYE'NİN EN İYİ ÜRETİCİLERİ FUARDA GÖVDE GÖSTERİSİ YAPACAK

Başkan Taban'ın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş kürsüye çıktı. Tarım fuarının her yıl geliştiğini aktaran Aktaş, "İlk zamanlarını hatırlıyorum, çok amatördü. Bugün geldiğimiz noktada ciddi bir fuara ulaştık. Şunu unutmamak lazım fuar sadece 4 günden ibaret değildir. Firmalarımız gerekli yerler ile irtibatları sürdürürlerse inanıyorum ki çok daha fazla getirileri olacaktır. Türkiye'nin en iyi üreticileri, sanayicileri bu fuarda gövde gösterisi yapacaklar. Gezen, araştıran milletimiz aç kalmaz. Bundan 10 yıl önce bir belediyenin bir tarım fuarı düzenlemesi düşünülemezdi. Bugün geldiğimiz nokta Sayın Cumhurbaşkanımızın ufku ve vizyonu ile ilgilidir. Belediyeler sadece rutin işlerle değil, şehrin gelişmesi için fuarlar yapıyor, ikili görüşmeler yapıyor. İnegöl'de bunu en iyi yapan yerlerden birisidir" dedi.

ÇİN ÇEKİRDEĞİNE ÖNLEM

Açılış törenine katılan Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı. Dr. Muhammed Adak da kısa bir selamlama konuşması yaptı. Adak, "Ayçekirdeği ile ilgili bir konu geldi. Talimat üzerine arkadaşlar ile temasa geçtik. Gerekli önlemleri almak için Ticaret Bakanlığımız ile bir araya geleceğiz ve gümrük vergisi ve diğer konular ile ilgili sektörün ayakta kalması için gerekli çalışmaları yaptıklarını ilettiler. Biz bakanlık olarak tabi ki bütün çalışmaları en iyi şekilde devam ediyoruz. Bakanlığımızın destekleri ulusal bütçeden sağlanmaya devam ediyor. Arttırılması noktasında çalışıyoruz. Yılda 14,5 milyar dolar bu sektöre destek sağlıyoruz" şeklinde konuştu.

BU YAMAN SARMALDAN HEP BERABER ÇIKACAĞIZ

Konuşmalar sırasında CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal'da kürsüye çıktı. Türkiye'nin 1980'li yılları arar duruma geldiğini belirten CHP Bursa Milletvekili Sarıbal, "Artık eleştirinin bir işe yaramadığını görüyoruz. Duyan yok, gören yok. Ülkenin geldiği durum, burada söylenen milli ve yerli kavramlarının çok ötesine gitmiştir. Artık gerçek anlamda birbirimizi dışlayan süreci iteleyip, bu yaman sarmaldan ya hep beraber çıkacağız ya da hepimiz aşağı gideriz. Sevgili bakanım burada, birçok gerekçeyi söyleyecektir. Kendine göre haklı savunmaları da olacaktır. Ben eleştirmek yerine bu halden nasıl çıkarız demek istiyorum. Az önce Ziraat Odası başkanım bir şey söyledi. Dedi ki; tarımsal ihracatımız 17 milyar dolar. Evet, hiç bir sorun yok. 2002-2017 tarımsal ihracatımız 193 milyar dolar. Tarımsal ithalatımız 189 milyar dolar. 4 milyar dolar ihracat fazlamız var. Ben çiftçiyim. Tarımı sanayiye çevirip ihracat yapanlar başım üstündedir. Hiç itirazımız yok. Siz Ziraat Odası olarak çiftçilerin sesini duyuracaksınız. 16 yıllık dönemde hammadde alamadık. İhracat ve ithalatın 2 temel dayanağı vardır. Biri gıda maddeleri ve tarım hammaddesi dediğimizdir. Ama çiftçi açısından baktığımızda 16 yılda 72 milyar dolar ithalat vardır, 12 milyar dolar da ihracat vardır. Çitçi gözü ile baktığımızda ithalatın, ihracat farkı 1'e 6'dır. Bu hakkı teslim edeceğiz. İthalatımız, ihracatımıza göre 6 kat daha fazla" diye konuştu.

İNEGÖL'DE 250 MİLYON DOLARLA TARIM, MOBİLYAYI TAKİP EDİYOR

AK Parti Bursa Milletvekili ve Tarım Komisyonu Başkanı Zafer Işık da tören sırasında bir konuşma yaptı. Son günlerde ihtiyacımız olan en önemli şeyin bereket olduğunu kaydeden Işık; "Dünyada eğer tüm hak sahipleri günlük gıda hakkını alabilseler, 26 günlük buğday rezervi var. Bunu çok iyi bilmemiz lazım. Yani Türkiye'nin gerçekleri ile Dünyanın gerçekleri bir. Sadece Türkiye'de bir şeyler olmuyor. Küresel bir sıkıntı söz konusu. Bu sıkıntıya bağlı Çin, elindeki buğdayı dünyaya sunmadığı için maalesef dünyada 26 günlük buğday stoku var. Ancak tüm hak sahipleri bu buğdayı kullanmadığı için bu bize bir sene yetecek. Bizim de derdimiz bu. Ülke olarak, coğrafya olarak, AK Parti iktidarı olarak derdimiz tüm mazlum coğrafyaların hak ettiğini alabilmesi yönünde. Bizler de tüm bürokratlarımız olarak bununla alakalı bir takım çalışmalar yapıyoruz ki tarım fuarları da bu anlamda çok önemli. İnegöl bir sanayi şehri, İnegöl bir tarım şehri ancak verilere baktığımızda İnegöl'ün mobilya ihracatının 2017 rakamlarıyla 250 milyon dolar olduğunu görüyoruz. 250 milyon dolarla da tarım mobilyayı takip ediyor. Bunun için İnegöl'deki tüm tarımla uğraşan hemşerilerimi tebrik ediyorum. Çok önemli bir rakam. Tarım fuarımızın hepimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'NİN MEYVESİNİN YÜZDE 30'UNU BURSA KARŞILIYOR

Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal ise Tarım Fuarının hayırlı olmasını temenni ederek, "Toprağa iyi davranmalıyız ve küstürmemeliyiz. Fuarın tarım için önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin meyvesinin yüzde 30'unu Bursa karşılıyor. İnegöl'ün de buna katkısı çok ciddi" dedi.

BOL KAZANÇLI BİR FUAR OLMASINI NİYAZ EDİYORUM

Törende kürsüye çıkan son isim ise TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili, önceki dönem Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu oldu. Çavuşoğlu, fuarda katkısı olanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Sözlerimin başında bu organizasyonun başlamasında emek veren MODEF Başkanımıza, Belediye Başkanımıza, Tarım Bakanlığımıza, Ziraat Odamıza teşekkür ediyorum. Bir tarafta tarım sanayicileri, bir tarafta üreticilerimiz inşallah hayırlara vesile olur. Bol kazançlı bir fuar olmasını niyaz ediyorum."

TÜRKİYE TARIMSAL HASILA KONUSUNDA AVRUPA'DA 1'İNCİ

"Tabi belediyecilik anlamında tarım fuarı, hakikaten yerel yönetimler anlamında ulaştığımız noktayı gösteriyor. Büyükşehir Belediye Başkanımızın söylediği gibi belediyecilik dendiğinde, kaldırım taşları yapan belediyecilik anlayışı ile büyüdük. Bugün geldiğimiz noktada sosyal belediyecilikle karşı karşıyayız. İnşallah bu noktada, bundan sonraki süreçlerde yerel idaremizde tarım sektörüne daha fazla hizmet sunmaya devam edeceğiz. Bizler sahada siyaset yapan arkadaşlarınız olarak emin olun ki bir yıl Başbakan Yardımcılığı yaptım; katıldığım her Bakanlar Kurulu toplantısında olmazsa olmaz dediklerimizden biri tarımdır. Çünkü Türkiye bir taraftan tarımsal hasılasını arttırmak, diğer taraftan küçük işletmeleri desteklemek ve rekabet etmek zorundadır. Bir tarafta büyük, bir tarafta küçük işletmeler. Belli bir plan dairesinde muhkem hale getirmek zorunludur. Şunu unutmayın 2005 yılından bu yana Türkiye tarımsal hasıla konusunda Avrupa'da birincidir. Türkiye son 16 yılda destekleme gördüyse Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın fikirleri iledir. Çiftçimizin ve üreticimizin diğer taraftan tüketicinin de hakkını ve hukukunu korumakla mükellefiz. Her şey de olduğu gibi tarımsal alanda da yerli ve milli üretime güçlü bir şekilde destek vermemiz gerekiyor ve bunu yapıyoruz."

ERDOĞAN'I YIKMAK İÇİN ÜLKEYİ YIKMAYI GÖZE ALMAK SİYASET DEĞİLDİR

"Değerli kardeşlerim 16 Nisan'da ülke bir referandum, 24 Haziran'da ise genel seçim yaşadı. Biraz evvel ki arkadaşımız konuştu burada, keşke kalsaydı da burada istişare etseydik. Yapıcı eleştiri ile ilk defa böyle gördüm kendisini. Eğer bir vatanınız varsa, bayrağınızda vardır, bahçenizde vardır. Bir vatanımız yoksa ne bayrağımız ne bahçemiz vardır. Bir kere siyaset yapanlar şunu bilecekler. Yerli ve millilik konusunda ben nerede duruyorum diye bakacaklar. Sadece eleştirisel bir yaklaşımla, sadece Recep Tayyip Erdoğan'a bakarak iyi ya da kötü ayrımı yapmadan, sadece ondan çıktı diye eleştir yapmak değil. Elbette konuşmamız lazım ama önce yerli ve milli olmamız lazım. Burayı siyasete boğmak istemiyorum. Bizim öncelikle bu vatanı bölmeye çalışanlara, üzerinde sopa sallayanlara karşı birlik ve beraberlik ruhu içerisinde olmamız lazım. Sadece Tayyip Erdoğan'ı yıkmak için ülkeyi yıkmayı göze almak siyaset değildir. Siz istediğiniz kadar bu ülkenin renklerini meclise taşıyın. O renkli çiçekler Eren Bülbül'ün katilinin cenaze törenine gidiyor haberiniz var mı?  Arife günü şehit yakınları şehit mezarlığına giderken, HDP'li milletvekilleri PKK'lı teröristlerin mezarlığına gidiyordu. Önce siyaset yerli ve milli olacak."

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile 7'nci İnegöl Tarım Fuarı'nın (İNYTARF) açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrası protokol üyeleri stantları gezerek İnegöl'de yetiştirilen ürünleri inceleyip tadına baktı.

Erdoğan'dan canlı yayında önemli açıklamalar Erdoğan'dan canlı yayında önemli açıklamalar

Bursa'da yasak bölgede avlanan 7 kişiye suçüstü Bursa'da yasak bölgede avlanan 7 kişiye suçüstü

Komşu aileler arasında 'taşlı-sopalı-bıçaklı' kavga! Komşu aileler arasında 'taşlı-sopalı-bıçaklı' kavga!

Samet Aybaba'dan hakemlere gönderme! Samet Aybaba'dan hakemlere gönderme!

Bahçeli'den Mustafa Şentop açıklaması: MHP eksiksiz destekleyecektir Bahçeli'den Mustafa Şentop açıklaması: MHP eksiksiz destekleyecektir

Bursa'da sazlık alev alev yandı! Bursa'da sazlık alev alev yandı!

Bursa'da feci kazada ''Tabelalar şaşırtıyor'' iddiası Bursa'da feci kazada "Tabelalar şaşırtıyor" iddiası

Bursaspor'a kar engeli Bursaspor'a kar engeli

Hastanede skandal! Hemşirelere taciz iddiası Hastanede skandal! Hemşirelere taciz iddiası

Bursa'da otomobil bariyere çarptı: 1'i bebek 3 yaralı Bursa'da otomobil bariyere çarptı: 1'i bebek 3 yaralı

Bursa'da fabrikanın menfezine düşen işçi ölümden döndü Bursa'da fabrikanın menfezine düşen işçi ölümden döndü

Bursa Büyükşehir'den Kızılay'a 'kan' aracı Bursa Büyükşehir'den Kızılay'a 'kan' aracı

Bursa'da korkunç kaza! 100 metreden uçan araçtan böyle kurtuldular Bursa'da korkunç kaza! 100 metreden uçan araçtan böyle kurtuldular

Sokak ortasında dehşet! Tacizle suçladı, öldürdü Sokak ortasında dehşet! Tacizle suçladı, öldürdü