Bursa'da tarımda farkındalık artıyor

Bursa'da tarımda farkındalık artıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Tarım A.Ş. tarafından hazırlanan ve tarımda hasat sonrası yaşanan ürün kayıplarını azaltmak için yenilikçi yaklaşımlar ortaya koyan 'Meyvelerin Pazarlama Olanakları Eğitim Materyali' isimli kitap, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde (Merinos AKKM) yapılan toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yüksek nitelikli sanayi ile turizmin ardından tarımı da öncelikli konular arasına aldıklarını ve bu anlamda Bursa'yı dünyaya tanıtmayı amaç edindiklerini belirterek, yayımlanan kitabın şehir ekonomisi ile sektör temsilcilerine olumlu ciddi yansımalarının olacağını söyledi.

Bursa Tarım A.Ş. tarafından bastırılan 'Meyvelerin Pazarlama Olanakları Eğitim Materyali' başlıklı kitap için Merinos AKKM Hüdavendigar Salonu'nda lansman toplantısı düzenlendi. Toplantıya Başkan Aktaş'ın yanı sıra AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Genel Müdürü Özkan Kayacan, Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın, Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yıldıray İstanbullu ve davetliler katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaptığı konuşmada, tarımda yaşanan problemlerin bertaraf edilmesi için oluşturulan çözümlerin Bursa'nın tarım alanındaki lokomotif görüntüsünü güçlendireceğini kaydetti. Bu yılın başlarında hayata geçirilen 'Gıda Zincirindeki Hasat Sonrası Kayıpları Azaltmak İçin Yenilikçi Yaklaşımlar' projesinin de bu anlamda gerçekleştirilen çalışmalardan biri olduğunu vurgulayan Başkan Aktaş, dünyada milyonlarca insanın gıdaya ulaşmakta gücük çektiği bir dönemde kayıp ve israfın önlenmesinin de çok önemli olduğunu dile getirdi. Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ortakları arasında bulunduğu hasat sonrası ürün kaybı projesinin sektörde çalışan kişilerin yeterliliklerini artırmayı ve kayıpları en aza indirmeyi hedeflediğini söyleyen Başkan Aktaş, "24 ay sürmesi beklenen proje doğrultusunda farklı başlıklarda çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bugün tanıtımını gerçekleştirdiğimiz 'Meyvelerin Pazarlama Olanakları Eğitim Materyali' isimli kitabımız da bu faaliyetler çerçevesinde hazırlandı. Kitapta; yaş sebze ve meyve pazarlama sistemlerinden stratejilere, iyi tarım uygulamalarından hijyen çeşitliliğine kadar birçok konuda okuyucular bilgilendiriliyor" dedi.

Başkan Aktaş, hazırlanan kitabın pazarlama konusunda sektör temsilcilerine sağlayacağı katkılara da değindi. Satışı doğru yapılamayan ürünlerde fire vermenin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Başkan Aktaş, pazarı olmayan ürünlerinin hiçbir kıymetinin bulunmadığını kaydetti. Tarımda üretici kazancının düşük olmasının en büyük sebeplerinden birisinin bu olduğunu anlatan Başkan Aktaş, "Çiftçi ürün satışında tereddüt yaşamasa, düşük fiyatla çalışmayacak. Toplayacak, işleyecek ve oluşturduğu artı değerle birlikte hem kendisine hem şehir hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak. İşte tam da bu noktada dünya standartlarında kaliteli ürünler üretmek ve bunları değerinde pazarlamak durumundayız. Burada fiziki şartlar önemli ama en önemlisi de eğitim. Yayınladığımız kitap da eğitim alanındaki eksiklikleri gideriyor" diye konuştu.

TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın ve Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yıldıray İstanbullu da toplantıda söz alarak, uygulaması geçen yıl başlatılan 'Gıda Zincirindeki Hasat Sonrası Kayıpları Azaltmak İçin Yenilikçi Yaklaşımlar' projesinin gerekliliğine ve bu konuda yaptıkları çalışmalara değindi. Bursa Tarım A.Ş. Genel Müdürü Fetullah Bingül, lansman öncesi konuşma yaparak katılımcıları selamladı. Bingül, yaptığı konuşmada, 'Meyvelerin Pazarlama Olanakları Eğitim Materyali' isimli kitabın hazırlık safhası ve içerik konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Anadolu Ateşi Bursa'da sahne aldı Anadolu Ateşi Bursa'da sahne aldı

9 araca çarptı! ''Viski yok mu?'' dedi 9 araca çarptı! "Viski yok mu?" dedi

Bursa'da ''Türkiye-Kazakistan Dostluk Gecesi'' Bursa'da "Türkiye-Kazakistan Dostluk Gecesi"

Bursa'da köylülerden biyokütle termik santral tepkisi Bursa'da köylülerden biyokütle termik santral tepkisi

Meclis'te sokağa çıkma tartışması Meclis'te sokağa çıkma tartışması

Eğlenmek için eve götürdüler! Sonrası korkunç Eğlenmek için eve götürdüler! Sonrası korkunç

Tramvay devrildi: Çok sayıda yaralı Tramvay devrildi: Çok sayıda yaralı

Bursa'da ticari araçla çarpışan otomobil iş yerine daldı: 2 yaralı Bursa'da ticari araçla çarpışan otomobil iş yerine daldı: 2 yaralı

Genç kadının arka cebinden telefonu çalmaya çalışınca.... Genç kadının arka cebinden telefonu çalmaya çalışınca....

İş makinesinin üzerine çöktü! Saniye saniye kaydedildi İş makinesinin üzerine çöktü! Saniye saniye kaydedildi

3 mühendis cinayetinden aranan Figen Yıldırım yakalandı 3 mühendis cinayetinden aranan Figen Yıldırım yakalandı

Galericilerin borç kavgası: 2 ölü, 1 yaralı Galericilerin borç kavgası: 2 ölü, 1 yaralı

Bursa'da tomrukların altında kalan kişi ağır yaralandı Bursa'da tomrukların altında kalan kişi ağır yaralandı

Bursa'da motosiklette tehlikeli yolculuk Bursa'da motosiklette tehlikeli yolculuk

Kebapçıda korkunç olay! Kebapçıda korkunç olay!

İnce, seçim çalışmalarına Orhangazi'den başladı İnce, seçim çalışmalarına Orhangazi'den başladı