Bursa'da enerji tasarrufu semineri

Bursa'da enerji tasarrufu semineri

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) ile Uludağ Üniversitesi arasında 2010 yılından beri üniversite-sanayi işbirliği kapsamında devam eden seminerler dizisinin 2019 ayağı başladı.

Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz  Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen seminerlerin ilkinin konuşmacısı BUSİAD Enerji Uzmanlık Grubu Başkanı İsmail Önol oldu.

Önol, enerji verimliliğine ilişkin konuşmasında, enerji çevre ilişkisinin son yıllarda yaşanan doğal afetlerle kendisini iyiden iyiye gösterdiğini söyledi. Önol, enerjinin hesapsızca harcanabilecek bir şey olmadığını belirtirken, "Hepimizin bir karbon ayak izi var. Fazladan harcanacak enerji, küresel ısınmaya katkı demektir" şeklinde konuştu.

Herkesin, gereksiz enerji kullanımına karşı duyarlı olması gerektiğini belirten Önol, mühendislik öğrencilerine yaptığı sunumda, tasarımı öne koymaları gerektiğini söyledi.

Enerji tasarrufunda, tasarımın öne alınmasıyla ciddi tasarrufların sağlanabileceğini kaydeden Önol, şunları kaydetti:

"Enerji tüketim ve israflarını önlemek için mutlaka simülasyon programları kullanın. Isı yalıtımı yapın ve mümkünse doğal malzemelerle. Aydınlatmalarda led kullanın. Güneş ışığından faydalanın. Şiddeti ayarlanabilir aydınlatma cihazları kullanın. Gerektiğinde aydınlatan sitemleri tercih edin. Ekonomik olmayan tasarımlar yapmayın. Gerekli gördüğünüz yerlerde ölçmeler yapın."

Enerjinin çok pahalı ve stratejik bir şey olduğunu kaydeden  Önol, "Bunun için açık ve gizli savaşlar yaşanıyor ve yaşanmaya da devam edecek" dedi.

Önol, mühendis adaylarını son olarak enerjiyle ilgili işlerle uğraşırken iş güvenliğine uymaları konusunda da uyardı.

Bursa'da motor sürerken küp çözen sürücüye şok haber Bursa'da motor sürerken küp çözen sürücüye şok haber

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2019 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2019 Salı)

5 yıldan sonra nafakayı devlet üstlenecek 5 yıldan sonra nafakayı devlet üstlenecek

67 yıl istismar cezası, 30 yıla düştü 67 yıl istismar cezası, 30 yıla düştü

Bursa'da engelli gibi davranan dilencileri zabıta ekipleri yakaladı Bursa'da engelli gibi davranan dilencileri zabıta ekipleri yakaladı

Mesut Demir; <br /> Söz konusu 'vatanın bekası' ise gerisi.. Mesut Demir;
Söz konusu 'vatanın bekası' ise gerisi..

Milyonlarca aileyi ilgilendiriyor! Bu yıl... Milyonlarca aileyi ilgilendiriyor! Bu yıl...

Gece yarısı korku dolu anlar! Apartman önünde... Gece yarısı korku dolu anlar! Apartman önünde...

AK Partili Özmen: Bayrağı delinin biri gece yarısı minareye asmış AK Partili Özmen: Bayrağı delinin biri gece yarısı minareye asmış

Athena Gökhan'dan Bakan Soylu'nun sözlerine tepki Athena Gökhan'dan Bakan Soylu'nun sözlerine tepki

Polisten kaçan sürücü, ''Pişman değilim'' diyerek kendini savundu Polisten kaçan sürücü, "Pişman değilim" diyerek kendini savundu

Seyir halindeki arabanın yanma anı kameralara yansıdı Seyir halindeki arabanın yanma anı kameralara yansıdı

Alkollü şahıs ağabeyini defalarca bıçaklayarak ağır yaraladı Alkollü şahıs ağabeyini defalarca bıçaklayarak ağır yaraladı

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> Fobi mi, lobi mi? Serkan Yetişmişoğlu;
Fobi mi, lobi mi?