Bursa'da dört yılda 6 bin aileye yardım ulaştırdılar

Bursa'da dört yılda 6 bin aileye yardım ulaştırdılar

Bursa'da, ihtiyaç sahibi bazı ailelere destek sağlamak için kurulan Yetiş-Tim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 4 yılda aralarında Suriyeli sığınmacıların da bulunduğu 6 binin üzerinde aileye yardım ulaştırdı.

Herhangi bir kurum ve kuruluşa veya vakfa bağlı olmayan, 5 üyesi dışında yeni üye kabul etmeyen dernek, 100 metrekarelik depodan binlerce ihtiyaç sahibine ulaşmaya çalışıyor. 

Dernek üyelerinden Şerife Sağlam, yaptığı açıklamada, derneği, 2014 yılında 3-5 aileye yardım edebilmek amacıyla  kurduklarını hatırlattı.

Sağlam, herhangi bir kurum ve kuruluşa veya vakfa bağlı olmadıklarını, bunun için ayrıca özen gösterdiklerini ifade ederek, aileye parmağın ucuyla dokunmayı değil kucaklamayı amaçladıklarını belirtti.  

Derneğe bağış toplamadıklarını ve üye yapmadıklarını vurgulayan Sağlam, "Bizim iki tane gizli bağışçımız var. Allah onlardan razı olsun. Kazançlarını bereketli eylesin. Onların sayesinde bu kadar insana yetişiyoruz ve yetişmeye çalışıyoruz. Benimle birlikte 3 kişi de dernek için gönüllü çalışıyor. Arkadaşlarım ve ben başka yerlerde çalışıyoruz. Mesailerden arta kalan vakitlerde dernek için koşturuyoruz. Hiç kimseden bağış istemiyoruz ve beklemiyoruz." diye konuştu.

- "6 binden fazla aileye yardımda bulunduk"

Sağlam, içinde dernek binasının da bulunduğu 100 metrekarelik bir depodan ihtiyaç sahiplerine yetişmeye çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar yaklaşık 6 binden fazla aileye, yani 10 binden fazla kişiye yardımda bulunduk. Yardıma muhtaç ailelerin veya kişilerin her türlü ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Ailelerle irtibat kurduğumuzda okula başlayacak çocuklara kırtasiye malzemeleriyle dolu okul çantaları veriyoruz. Ailede hasta varsa o kişinin sağlık problemlerini gidermeye çalışıyoruz, ilaç ihtiyacı varsa ilaçlarını alıyoruz. Evin eşyaları eksikse yeni alarak ve ikinci el eşya bularak onları gidermeye çalışıyoruz. Bu şekilde hem evin hem de aile bireylerinin ihtiyaçlarını gideriyoruz." 

Sağlam, aralarında Suriyelilerin de bulunduğu ailelere gıda yardımının yanında, evde bebek varsa bebek bezi ve bebek maması, çocuklara oyuncak, ayakkabı, çanta, deterjan, halı, battaniye, kış aylarında odun, kömür ve soba yardımında bulunduklarını anlattı.

Çocuklara özel küçük koliler yaptırdıklarını aktaran Sağlam, "İçinde bisküvi, çikolata, meyve suyu, kalem, boyama kitabı gibi hediyelerin bulunduğu kutuları çocuklar aldıklarında çok mutlu oluyorlar. Çocukların gönlüne de dokunmuş oluyoruz. O da bize ayrı bir mutluluk veriyor." ifadelerini kullandı.

- "Gerçekten isimsiz kahramanlar"

Yapılan yardımları başka iyiliklere vesile olabilmek ve diğer insanlara örnek olması amacıyla sosyal medya hesaplarında paylaştıklarını belirten Sağlam, "Sosyal medya sayesinde Türkiye'nin birçok şehrinden takipçimiz var. Bu paylaşımları gören ve samimi olduğumuza inanan insanlar, bize isimsiz yardım kolileri, kıyafetler, çocuk bezleri, bakliyat ürünleri gönderiyor. Gönderenlerin kim olduğu belli değil. Hatta bazı kişiler, alışveriş sitelerinden elbise veya kıyafet alıp direkt bizim adresimize gönderiyor. Allah onlardan razı olsun. Gerçekten isimsiz kahramanlar." şeklinde konuştu.

- "Küçücük bir depodan 10 binlerce insana yetişiyoruz"

Sağlam, derneklerini örnek alarak diğer kentlerde de benzer derneklerin kurulduğunu ifade ederek, şunları dile getirdi: 

"Bazı şehirlerden derneği nasıl açtığımızı ve ne gibi yardımlar yaptığımızı soranlar oluyor. Bizi örnek alıp başka illerde de bu tarzda çeşitli dernekler kuruldu. İnşallah bu dernekteki samimiyet Türkiye'nin bütün illerine yayılır. Küçücük bir depodan on binlerce insana yetişiyoruz. Diğer insanlar da isterse bunu yapabilir. Bazı dernekler yardım yapacak aile bulamıyor. Biz de daha çok aileye ulaşmaya çalışıyoruz. İnsanlık adına daha çok insana yetişmemiz lazım. O kadar çok yardım derneği var ki onlar muhtaç ailelere ulaşsa şu anda ihtiyaç sahibi aile kalmazdı."

Bursa'da sahur vaktinde rehine kurtarma operasyonu! Bursa'da sahur vaktinde rehine kurtarma operasyonu!

Kazada hurdaya dönen tır kabininden sağ çıktı! Kazada hurdaya dönen tır kabininden sağ çıktı!

Erdoğan: Prensiplerimize dikkat etmeyenleri listeye almadık Erdoğan: Prensiplerimize dikkat etmeyenleri listeye almadık

Pompalı tüfekle dehşet saçtı: 3'ü çocuk 8 yaralı Pompalı tüfekle dehşet saçtı: 3'ü çocuk 8 yaralı

Türk firmanın kiraladığı yolcu uçağı Cidde'de burun üstü indi Türk firmanın kiraladığı yolcu uçağı Cidde'de burun üstü indi

TSK'dan kahreden açıklama: 2 şehit, 2 yaralı TSK'dan kahreden açıklama: 2 şehit, 2 yaralı

Ankara'da tır ile otomobil çarpıştı: 3 ölü, 1 yaralı Ankara'da tır ile otomobil çarpıştı: 3 ölü, 1 yaralı

Valilik izin verdi, o müdür hakkında soruşturma açıldı! Valilik izin verdi, o müdür hakkında soruşturma açıldı!

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi: ''3. havalimanı bilet fiyatlarını düşürecek'' THY Genel Müdürü Bilal Ekşi: "3. havalimanı bilet fiyatlarını düşürecek"

Hatay'da askeri araç devrildi: Yaralı askerler var Hatay'da askeri araç devrildi: Yaralı askerler var

Korkunç gerçek yanık kokusuyla ortaya çıktı! Korkunç gerçek yanık kokusuyla ortaya çıktı!

Havuza düşerek ölen işitme engelli anneanne ve torununa veda Havuza düşerek ölen işitme engelli anneanne ve torununa veda

Niğde'de iki kardeş yardım bekliyor! Ayda 3 kilo alıyorlar Niğde'de iki kardeş yardım bekliyor! Ayda 3 kilo alıyorlar

BBP'den AK Parti listesine 18 isim girdi BBP'den AK Parti listesine 18 isim girdi

Bursa'da su kesintisi ertelendi Bursa'da su kesintisi ertelendi

CHP'nin Bursa milletvekili adayı listesi kesinleşti CHP'nin Bursa milletvekili adayı listesi kesinleşti

İYİ Parti Bursa milletvekili adayları belli oldu İYİ Parti Bursa milletvekili adayları belli oldu

Saadet Partisi Bursa aday listesi belli oldu! Saadet Partisi Bursa aday listesi belli oldu!