Bursa'da dört yılda 6 bin aileye yardım ulaştırdılar

Bursa'da dört yılda 6 bin aileye yardım ulaştırdılar

Bursa'da, ihtiyaç sahibi bazı ailelere destek sağlamak için kurulan Yetiş-Tim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 4 yılda aralarında Suriyeli sığınmacıların da bulunduğu 6 binin üzerinde aileye yardım ulaştırdı.

Herhangi bir kurum ve kuruluşa veya vakfa bağlı olmayan, 5 üyesi dışında yeni üye kabul etmeyen dernek, 100 metrekarelik depodan binlerce ihtiyaç sahibine ulaşmaya çalışıyor. 

Dernek üyelerinden Şerife Sağlam, yaptığı açıklamada, derneği, 2014 yılında 3-5 aileye yardım edebilmek amacıyla  kurduklarını hatırlattı.

Sağlam, herhangi bir kurum ve kuruluşa veya vakfa bağlı olmadıklarını, bunun için ayrıca özen gösterdiklerini ifade ederek, aileye parmağın ucuyla dokunmayı değil kucaklamayı amaçladıklarını belirtti.  

Derneğe bağış toplamadıklarını ve üye yapmadıklarını vurgulayan Sağlam, "Bizim iki tane gizli bağışçımız var. Allah onlardan razı olsun. Kazançlarını bereketli eylesin. Onların sayesinde bu kadar insana yetişiyoruz ve yetişmeye çalışıyoruz. Benimle birlikte 3 kişi de dernek için gönüllü çalışıyor. Arkadaşlarım ve ben başka yerlerde çalışıyoruz. Mesailerden arta kalan vakitlerde dernek için koşturuyoruz. Hiç kimseden bağış istemiyoruz ve beklemiyoruz." diye konuştu.

- "6 binden fazla aileye yardımda bulunduk"

Sağlam, içinde dernek binasının da bulunduğu 100 metrekarelik bir depodan ihtiyaç sahiplerine yetişmeye çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar yaklaşık 6 binden fazla aileye, yani 10 binden fazla kişiye yardımda bulunduk. Yardıma muhtaç ailelerin veya kişilerin her türlü ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Ailelerle irtibat kurduğumuzda okula başlayacak çocuklara kırtasiye malzemeleriyle dolu okul çantaları veriyoruz. Ailede hasta varsa o kişinin sağlık problemlerini gidermeye çalışıyoruz, ilaç ihtiyacı varsa ilaçlarını alıyoruz. Evin eşyaları eksikse yeni alarak ve ikinci el eşya bularak onları gidermeye çalışıyoruz. Bu şekilde hem evin hem de aile bireylerinin ihtiyaçlarını gideriyoruz." 

Sağlam, aralarında Suriyelilerin de bulunduğu ailelere gıda yardımının yanında, evde bebek varsa bebek bezi ve bebek maması, çocuklara oyuncak, ayakkabı, çanta, deterjan, halı, battaniye, kış aylarında odun, kömür ve soba yardımında bulunduklarını anlattı.

Çocuklara özel küçük koliler yaptırdıklarını aktaran Sağlam, "İçinde bisküvi, çikolata, meyve suyu, kalem, boyama kitabı gibi hediyelerin bulunduğu kutuları çocuklar aldıklarında çok mutlu oluyorlar. Çocukların gönlüne de dokunmuş oluyoruz. O da bize ayrı bir mutluluk veriyor." ifadelerini kullandı.

- "Gerçekten isimsiz kahramanlar"

Yapılan yardımları başka iyiliklere vesile olabilmek ve diğer insanlara örnek olması amacıyla sosyal medya hesaplarında paylaştıklarını belirten Sağlam, "Sosyal medya sayesinde Türkiye'nin birçok şehrinden takipçimiz var. Bu paylaşımları gören ve samimi olduğumuza inanan insanlar, bize isimsiz yardım kolileri, kıyafetler, çocuk bezleri, bakliyat ürünleri gönderiyor. Gönderenlerin kim olduğu belli değil. Hatta bazı kişiler, alışveriş sitelerinden elbise veya kıyafet alıp direkt bizim adresimize gönderiyor. Allah onlardan razı olsun. Gerçekten isimsiz kahramanlar." şeklinde konuştu.

- "Küçücük bir depodan 10 binlerce insana yetişiyoruz"

Sağlam, derneklerini örnek alarak diğer kentlerde de benzer derneklerin kurulduğunu ifade ederek, şunları dile getirdi: 

"Bazı şehirlerden derneği nasıl açtığımızı ve ne gibi yardımlar yaptığımızı soranlar oluyor. Bizi örnek alıp başka illerde de bu tarzda çeşitli dernekler kuruldu. İnşallah bu dernekteki samimiyet Türkiye'nin bütün illerine yayılır. Küçücük bir depodan on binlerce insana yetişiyoruz. Diğer insanlar da isterse bunu yapabilir. Bazı dernekler yardım yapacak aile bulamıyor. Biz de daha çok aileye ulaşmaya çalışıyoruz. İnsanlık adına daha çok insana yetişmemiz lazım. O kadar çok yardım derneği var ki onlar muhtaç ailelere ulaşsa şu anda ihtiyaç sahibi aile kalmazdı."

Bursa'da ''Mavi Balina'' intiharını çocukların telefonu ve bilgisayarı aydınlatacak Bursa'da "Mavi Balina" intiharını çocukların telefonu ve bilgisayarı aydınlatacak

Korkutan uyarı! Avrupa buz kesecek Korkutan uyarı! Avrupa buz kesecek

Her daireye otopark geliyor! Her daireye otopark geliyor!

Konya'da lise öğrencisine cinsel istismar iddiası Konya'da lise öğrencisine cinsel istismar iddiası

Doğranmış soğandaki ölümcül tehlike! Doğranmış soğandaki ölümcül tehlike!

Bursa Mudanya'da minibüs yangını Bursa Mudanya'da minibüs yangını

Bursa'da hırsızları güvenlik kamerası ele verdi Bursa'da hırsızları güvenlik kamerası ele verdi

Bursa'da otomobillerde beyaz ve siyah renge ilgi azalıyor Bursa'da otomobillerde beyaz ve siyah renge ilgi azalıyor

Bursa'da kahraman doktor kalbinden bıçaklanan adamı böyle hayata döndürdü Bursa'da kahraman doktor kalbinden bıçaklanan adamı böyle hayata döndürdü

Bursa'da S plaka probleminin çözümünde ilk adım! Bursa'da S plaka probleminin çözümünde ilk adım!

Bursa'da polis memuru emekli olduğu gün yaşamını yitirdi Bursa'da polis memuru emekli olduğu gün yaşamını yitirdi

Okulda fenalaşan Ecrin'in sır ölümü! Okulda fenalaşan Ecrin'in sır ölümü!

CHP otobüsündeki taciz skandalında flaş gelişme CHP otobüsündeki taciz skandalında flaş gelişme

Adana'da 3 yaşındaki çocuğun ölümüne film gibi takip Adana'da 3 yaşındaki çocuğun ölümüne film gibi takip

İğrenç taciz oteldeki stajda başladı, üniversitede de sürdü! İğrenç taciz oteldeki stajda başladı, üniversitede de sürdü!

Profesörden şaşırtan iddia: Google'ı Sultan Abdülhamid buldu Profesörden şaşırtan iddia: Google'ı Sultan Abdülhamid buldu

19 yaşındaki gence arkadaşından 35 bıçak darbesi! 19 yaşındaki gence arkadaşından 35 bıçak darbesi!

Sahte kimlikle onlarca mağazanın kabusu oldu! Sahte kimlikle onlarca mağazanın kabusu oldu!