Bursa'da "bin lojman"la doktoralı sayısını artırmayı hedefliyorlar

Bursa'da ''bin lojman''la doktoralı sayısını artırmayı hedefliyorlar

Uludağ Üniversitesinde (UÜ) oluşturulacak Akademik Yaşam Merkezi ile doktoralı öğrenci sayısının artırılması hedefleniyor.

Projesi tamamlanan, tüm onayları alınan Akademik Yaşam Merkezi'nde doktora öğrencilerinin aileleriyle kalabileceği bin lojman yer alacak.

UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, 3 yıl önce göreve geldiklerinde yaklaşık 3 bin yüksek lisans ve doktora öğrencisinin olduğunu belirterek şu an bu sayının 9 bine yükseldiğini söyledi.

Ulcay, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin önceden yılda bir kez alındığını vurgulayarak, "Şimdi yılda 3 kez öğrenci alıyoruz. Bundan dolayı öğrenci sayımız 3 yılda 3 kat arttı. Yaklaşık 2 bin doktora, 7 bin de yüksek lisans öğrencimiz var. Hedefimiz 10 binin altına düşmemek." dedi.

Türkiye'de 7,5 milyon üniversite öğrencisi içinde 400 bin yüksek lisans, 100 bin doktora öğrencisinin bulunduğuna işaret eden Ulcay, şöyle konuştu:

"7,5 milyonun içinde 100 bin rakamı çok az. Türkiye'de yıllık doktora mezunu sayısı 2 bin 500. Bu rakam Almanya'da 28 bin, ABD'de 57 bin, Çin'de 75 bin. Bin kişilik nüfusa karşılık Çin'de 2,2 doktoralı var. ABD'de 1,7, AB'de 1,5, Japonya ve Güney Kore'de 1,1, Türkiye'de ise 0,4. Dolayısıyla bu rakamlar bizim araştırmada ne kadar eksik olduğumuzun göstergesidir. İşte biz de bu nedenle yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin üniversitede daha çok zaman geçirmeleri ve laboratuvarlarımızı daha çok kullanmaları için lojman yapma kararı verdik. Bununla ilgili Başbakanlık'tan iznimizi aldık, projemizi hazırlattık. Yap-işlet-devret modeliyle yerleşkede bin lojman olacak."

- "24 saat kampüste yaşam olacak"

Ulcay, lojmanlardan 500'ünün bekarlar için stüdyo şeklinde, 350'nin evli ve bir çocuklular için 1+1, 140'ının evli ve 2 çocuklular için 2+1,10'unun ise evli ve çok çocuklular için 3+1 şeklinde planlandığını söyledi.

Lojman kiralarının Nilüfer ilçesinde Özlüce Mahallesi'ndeki kira ücretlerinin yüzde 75'ini geçmeyeceğini vurgulayan Ulcay, şöyle devam etti:

"Üniversitede yaşam alanı olmasını, laboratuvarların gece de kullanılmasını istiyoruz. Bir yatırımcı fabrikasını kurduğu zaman 24 saat çalıştırıyor. Çünkü teknoloji belli bir müddet sonra eskimeye başlıyor. Biz üniversitede sadece tek vardiya çalışırsak teknolojimiz eskiyecek. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin geceleri de kampüste yaşamasını ve laboratuvarları kullanmasını istiyoruz. Gece laboratuvarda çalışan öğrencileri servis alacak ve lojmanına bırakacak. Doktora öğrencilerinin istedikleri saatte ulaşımları ücretsiz sağlanacak. 24 saat kampüste yaşam olacak. Başka üniversitede böyle bir uygulama yok."

İstanbul-Bursa seferini yapan otobüs faciadan döndü: 3 yaralı İstanbul-Bursa seferini yapan otobüs faciadan döndü: 3 yaralı

Yine go-kart dehşeti! Saçları dolandı, derisi yüzüldü... Yine go-kart dehşeti! Saçları dolandı, derisi yüzüldü...

Vahşet kameraya yansıdı! Öldürdükten sonra bacaklarını kesip... Vahşet kameraya yansıdı! Öldürdükten sonra bacaklarını kesip...

Adnan Oktar nezarethanede böyle görüntülendi Adnan Oktar nezarethanede böyle görüntülendi

Süper Loto sonuçları açıklandı! İkramiye 27 milyonu aştı Süper Loto sonuçları açıklandı! İkramiye 27 milyonu aştı

Miraslara böyle el koymuşlar! İş hanı ve dükkanlar... Miraslara böyle el koymuşlar! İş hanı ve dükkanlar...

Bursa'da Melike'nin cenazesi toprağa verildi Bursa'da Melike'nin cenazesi toprağa verildi

Serviste unutulan Alperen'in ölümü davasında karar verildi Serviste unutulan Alperen'in ölümü davasında karar verildi

Nejat İşler ile kavga eden işadamı, o gece yaşananları anlattı! Nejat İşler ile kavga eden işadamı, o gece yaşananları anlattı!

Milli futbolcu Serdar Gürler trafik kazası geçirdi Milli futbolcu Serdar Gürler trafik kazası geçirdi

Bursa'daki maganda sağdıca 1989 lira trafik cezası Bursa'daki maganda sağdıca 1989 lira trafik cezası

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan Mudanya ve S plaka açıklaması Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan Mudanya ve S plaka açıklaması

Kırkpınar pehlivanı ölü bulundu Kırkpınar pehlivanı ölü bulundu

Feray Şahin davasında savcı mütalaasını okudu, anne baygınlık geçirdi Feray Şahin davasında savcı mütalaasını okudu, anne baygınlık geçirdi

Bursa'daki cinayetin zanlısı baba ve oğlu yakalandı! Bursa'daki cinayetin zanlısı baba ve oğlu yakalandı!

 Çeçenistan'ın 'prensesi' İstanbul'da yakalandı! Çeçenistan'ın 'prensesi' İstanbul'da yakalandı!