Bursa'da "bin lojman"la doktoralı sayısını artırmayı hedefliyorlar

Bursa'da ''bin lojman''la doktoralı sayısını artırmayı hedefliyorlar

Uludağ Üniversitesinde (UÜ) oluşturulacak Akademik Yaşam Merkezi ile doktoralı öğrenci sayısının artırılması hedefleniyor.

Projesi tamamlanan, tüm onayları alınan Akademik Yaşam Merkezi'nde doktora öğrencilerinin aileleriyle kalabileceği bin lojman yer alacak.

UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, 3 yıl önce göreve geldiklerinde yaklaşık 3 bin yüksek lisans ve doktora öğrencisinin olduğunu belirterek şu an bu sayının 9 bine yükseldiğini söyledi.

Ulcay, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin önceden yılda bir kez alındığını vurgulayarak, "Şimdi yılda 3 kez öğrenci alıyoruz. Bundan dolayı öğrenci sayımız 3 yılda 3 kat arttı. Yaklaşık 2 bin doktora, 7 bin de yüksek lisans öğrencimiz var. Hedefimiz 10 binin altına düşmemek." dedi.

Türkiye'de 7,5 milyon üniversite öğrencisi içinde 400 bin yüksek lisans, 100 bin doktora öğrencisinin bulunduğuna işaret eden Ulcay, şöyle konuştu:

"7,5 milyonun içinde 100 bin rakamı çok az. Türkiye'de yıllık doktora mezunu sayısı 2 bin 500. Bu rakam Almanya'da 28 bin, ABD'de 57 bin, Çin'de 75 bin. Bin kişilik nüfusa karşılık Çin'de 2,2 doktoralı var. ABD'de 1,7, AB'de 1,5, Japonya ve Güney Kore'de 1,1, Türkiye'de ise 0,4. Dolayısıyla bu rakamlar bizim araştırmada ne kadar eksik olduğumuzun göstergesidir. İşte biz de bu nedenle yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin üniversitede daha çok zaman geçirmeleri ve laboratuvarlarımızı daha çok kullanmaları için lojman yapma kararı verdik. Bununla ilgili Başbakanlık'tan iznimizi aldık, projemizi hazırlattık. Yap-işlet-devret modeliyle yerleşkede bin lojman olacak."

- "24 saat kampüste yaşam olacak"

Ulcay, lojmanlardan 500'ünün bekarlar için stüdyo şeklinde, 350'nin evli ve bir çocuklular için 1+1, 140'ının evli ve 2 çocuklular için 2+1,10'unun ise evli ve çok çocuklular için 3+1 şeklinde planlandığını söyledi.

Lojman kiralarının Nilüfer ilçesinde Özlüce Mahallesi'ndeki kira ücretlerinin yüzde 75'ini geçmeyeceğini vurgulayan Ulcay, şöyle devam etti:

"Üniversitede yaşam alanı olmasını, laboratuvarların gece de kullanılmasını istiyoruz. Bir yatırımcı fabrikasını kurduğu zaman 24 saat çalıştırıyor. Çünkü teknoloji belli bir müddet sonra eskimeye başlıyor. Biz üniversitede sadece tek vardiya çalışırsak teknolojimiz eskiyecek. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin geceleri de kampüste yaşamasını ve laboratuvarları kullanmasını istiyoruz. Gece laboratuvarda çalışan öğrencileri servis alacak ve lojmanına bırakacak. Doktora öğrencilerinin istedikleri saatte ulaşımları ücretsiz sağlanacak. 24 saat kampüste yaşam olacak. Başka üniversitede böyle bir uygulama yok."

Yakayı ele verdiler! 'Sende büyü var' diyerek... Yakayı ele verdiler! 'Sende büyü var' diyerek...

Polise öyle bir şey söyledi ki... 'Yapamadan duramıyorum' Polise öyle bir şey söyledi ki... 'Yapamadan duramıyorum'

MHP Bursa milletvekili Koçdemir İYİ Parti'ye geçti MHP Bursa milletvekili Koçdemir İYİ Parti'ye geçti

Çekirgeler ilçeyi istila etti! Çekirgeler ilçeyi istila etti!

Bursa İznik'te tır devrildi: 1 yaralı Bursa İznik'te tır devrildi: 1 yaralı

ABD'li televizyon yıldızı Bill Cosby'ye cinsel saldırıdan ceza ABD'li televizyon yıldızı Bill Cosby'ye cinsel saldırıdan ceza

Haydarpaşa Limanı'nda 10 çuvalda 120 adet tilki kürkü ele geçirildi Haydarpaşa Limanı'nda 10 çuvalda 120 adet tilki kürkü ele geçirildi

Otomobil işçilere çarptı: 3 kişi can verdi Otomobil işçilere çarptı: 3 kişi can verdi

Denizli'de 70 anaokulu öğrencisi hastaneye kaldırıldı Denizli'de 70 anaokulu öğrencisi hastaneye kaldırıldı

Trafik kavgasında silahlar çekildi! Trafik kavgasında silahlar çekildi!

CHP'li Özel: En çıldırtacak zamanda, en çıldırtacak adayı açıklayacağız CHP'li Özel: En çıldırtacak zamanda, en çıldırtacak adayı açıklayacağız

Kan donduran ölümde yeni detaylar: Seni seviyorum Kan donduran ölümde yeni detaylar: Seni seviyorum

Dünyanın sonu mu geliyor? Dünyanın sonu mu geliyor?

Afyon Şeker ihalesini kazanan belli oldu! Afyon Şeker ihalesini kazanan belli oldu!

Bursa Uluabat Gölü'nde kontrol yetkisi Karacabey'e verildi Bursa Uluabat Gölü'nde kontrol yetkisi Karacabey'e verildi

Bursa'da su kesintisi yapılacak Bursa'da su kesintisi yapılacak

Yardım bahanesiyle Bursa dahil 9 ilde 9 iş adamını dolandırdı! Yardım bahanesiyle Bursa dahil 9 ilde 9 iş adamını dolandırdı!

Yunanistan'dan skandal karar! FETÖ asker serbest kaldı Yunanistan'dan skandal karar! FETÖ asker serbest kaldı