Bursa'da "bin lojman"la doktoralı sayısını artırmayı hedefliyorlar

Bursa'da ''bin lojman''la doktoralı sayısını artırmayı hedefliyorlar

Uludağ Üniversitesinde (UÜ) oluşturulacak Akademik Yaşam Merkezi ile doktoralı öğrenci sayısının artırılması hedefleniyor.

Projesi tamamlanan, tüm onayları alınan Akademik Yaşam Merkezi'nde doktora öğrencilerinin aileleriyle kalabileceği bin lojman yer alacak.

UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, 3 yıl önce göreve geldiklerinde yaklaşık 3 bin yüksek lisans ve doktora öğrencisinin olduğunu belirterek şu an bu sayının 9 bine yükseldiğini söyledi.

Ulcay, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin önceden yılda bir kez alındığını vurgulayarak, "Şimdi yılda 3 kez öğrenci alıyoruz. Bundan dolayı öğrenci sayımız 3 yılda 3 kat arttı. Yaklaşık 2 bin doktora, 7 bin de yüksek lisans öğrencimiz var. Hedefimiz 10 binin altına düşmemek." dedi.

Türkiye'de 7,5 milyon üniversite öğrencisi içinde 400 bin yüksek lisans, 100 bin doktora öğrencisinin bulunduğuna işaret eden Ulcay, şöyle konuştu:

"7,5 milyonun içinde 100 bin rakamı çok az. Türkiye'de yıllık doktora mezunu sayısı 2 bin 500. Bu rakam Almanya'da 28 bin, ABD'de 57 bin, Çin'de 75 bin. Bin kişilik nüfusa karşılık Çin'de 2,2 doktoralı var. ABD'de 1,7, AB'de 1,5, Japonya ve Güney Kore'de 1,1, Türkiye'de ise 0,4. Dolayısıyla bu rakamlar bizim araştırmada ne kadar eksik olduğumuzun göstergesidir. İşte biz de bu nedenle yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin üniversitede daha çok zaman geçirmeleri ve laboratuvarlarımızı daha çok kullanmaları için lojman yapma kararı verdik. Bununla ilgili Başbakanlık'tan iznimizi aldık, projemizi hazırlattık. Yap-işlet-devret modeliyle yerleşkede bin lojman olacak."

- "24 saat kampüste yaşam olacak"

Ulcay, lojmanlardan 500'ünün bekarlar için stüdyo şeklinde, 350'nin evli ve bir çocuklular için 1+1, 140'ının evli ve 2 çocuklular için 2+1,10'unun ise evli ve çok çocuklular için 3+1 şeklinde planlandığını söyledi.

Lojman kiralarının Nilüfer ilçesinde Özlüce Mahallesi'ndeki kira ücretlerinin yüzde 75'ini geçmeyeceğini vurgulayan Ulcay, şöyle devam etti:

"Üniversitede yaşam alanı olmasını, laboratuvarların gece de kullanılmasını istiyoruz. Bir yatırımcı fabrikasını kurduğu zaman 24 saat çalıştırıyor. Çünkü teknoloji belli bir müddet sonra eskimeye başlıyor. Biz üniversitede sadece tek vardiya çalışırsak teknolojimiz eskiyecek. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin geceleri de kampüste yaşamasını ve laboratuvarları kullanmasını istiyoruz. Gece laboratuvarda çalışan öğrencileri servis alacak ve lojmanına bırakacak. Doktora öğrencilerinin istedikleri saatte ulaşımları ücretsiz sağlanacak. 24 saat kampüste yaşam olacak. Başka üniversitede böyle bir uygulama yok."

Bursa'da eşine sinirlendi, iki kızını rehin aldı Bursa'da eşine sinirlendi, iki kızını rehin aldı

Roketli saldırıyı gerçekleştiren mevziler imha edildi! Roketli saldırıyı gerçekleştiren mevziler imha edildi!

İlker Başbuğ: Akdeniz'e Kürt koridoru kırılacak İlker Başbuğ: Akdeniz'e Kürt koridoru kırılacak

ABD'den flaş Afrin açıklaması: Türkiye bizi uyardı ABD'den flaş Afrin açıklaması: Türkiye bizi uyardı

İşçi servisi eve daldı: 4 ölü, 2 yaralı İşçi servisi eve daldı: 4 ölü, 2 yaralı

PKK/PYD propagandasına 18 gözaltı kararı PKK/PYD propagandasına 18 gözaltı kararı

3 yönden Afrin'e girildi! TSK, obüslerle bombardımana tutuyor 3 yönden Afrin'e girildi! TSK, obüslerle bombardımana tutuyor

BMGK'dan Afrin için toplanma kararı çıktı BMGK'dan Afrin için toplanma kararı çıktı

Milli İHA'lar Afrin'de ilk kez görev başında! Milli İHA'lar Afrin'de ilk kez görev başında!

Otobüsün buzdolabından 64 kilo altın çıktı Otobüsün buzdolabından 64 kilo altın çıktı

Reyhanlı'dan sonra Kilis'e de roket saldırısı Reyhanlı'dan sonra Kilis'e de roket saldırısı

Sosyal medyada kara propaganda! Sosyal medyada kara propaganda!

Afrin'de 9 köy terör örgütünden alındı Afrin'de 9 köy terör örgütünden alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'dan tepki göstermişti, işte o gazete! Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'dan tepki göstermişti, işte o gazete!

 Bursa'da iki otomobil alev alev yandı: 8 yaralı Bursa'da iki otomobil alev alev yandı: 8 yaralı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursaspor'un stadyumunu inceledi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursaspor'un stadyumunu inceledi

Yayaların arasına daldı, dehşet saçtı! Ölüler ve yaralılar var Yayaların arasına daldı, dehşet saçtı! Ölüler ve yaralılar var

Bursa yolundaki faciada şoför tutuklandı! Bursa yolundaki faciada şoför tutuklandı!