Bu gene sahip olan kadınlar doğum kontrol hapına rağmen hamile kalıyor

Bu gene sahip olan kadınlar doğum kontrol hapına rağmen hamile kalıyor

Yeni bir çalışmaya göre bazı kadınlarda doğum kontrol haplarının etkisini devre dışı bırakan bir gen bulunuyor. Çalışmanın sonuçları doğum kontrol hapı kullandığı halde hamile kalan her 20 kadından birinin genetik sebeplerle hamile kalmış olduğunu ortaya koyuyor.

İlk kez ABD'nin Colorado Tıp Fakültesi'nde yürütülen ve Journal Obstetrics ve Jinekoloji'de yayınlanan bu araştırma, doktorları kadınlara yönelik 'hapı doğru şekilde kullanmadıkları' önyargısını gözden geçirmeye zorluyor.

Fakülte doktoru Aaron Lazorwitz bu tip durumlarda daima sorumluluğun hatalı kullanım denerek kadınlara yüklendiğini söylüyor. The Independent gazetesine konuşan Lazorwitz "çalışmada elde ettiğimiz sonuçlar bu durumda olan kişilerle ilgili erken yargılarda bulunmadan önce genetik yapılarına bakılmalı" diyor.

Kadınların yüzde 5'inde aktif

350 kadın üzerinde yapılan incelemelerde yumurtlamayı engelleyen progesteron salgılayan doğum önleyici deri altı implant yerleştirildi. DNA kodları incelenen bu kadınlarda hormon düzenlemesinden sorumlu genetik kısım mercek altına alındı. Kadınların yüzde 5'inde CYP3A7 adlı bir gene rastlandı.

Bu gen yalnızca doğum öncesinde işlevini durdurdu, ne var ki bazı kadınlarda doğum öncesinde de aktif olmaya devam ediyor. İşte bu gen sekansının aktif olduğu kadınlarda doğum kontrol haplarının oldukça etkisiz kaldığı anlaşıldı. CYP3A7 geninin doğum kontrol haplarındaki hormonları ayrıştırarak neredeyse işe yaramaz hale getirdiği tespit edildi.

Araştırmacılar yüzde 5'lik oranın oldukça yüksek olduğunu ve toplam dünya nüfusu düşünüldüğünde bunun ciddi bir nüfus artışına denk geldiğini kaydediyor.

Bursa Gemlik'te gece bekçiliği uygulaması başladı Bursa Gemlik'te gece bekçiliği uygulaması başladı

Bursa Kestel'e modern otopark ve pazar alanı geliyor Bursa Kestel'e modern otopark ve pazar alanı geliyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'den Karacabey'de tarım ve üretim vurgusu Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'den Karacabey'de tarım ve üretim vurgusu

Bursa'da defineciler kazdıkları çukurda yakalandı Bursa'da defineciler kazdıkları çukurda yakalandı

Bursa'da metroda ulaşım rayında Bursa'da metroda ulaşım rayında

FETÖ elebaşı Gülen'in kardeşi ölü bulundu FETÖ elebaşı Gülen'in kardeşi ölü bulundu

Ünlü eğlence mekanındaki kadınları tekme tokat dövdüler Ünlü eğlence mekanındaki kadınları tekme tokat dövdüler

İşte sosyal medyada fenomen olan kedi! İşte sosyal medyada fenomen olan kedi!

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: ''Hisar hak ettiği değere kavuşacak'' Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: "Hisar hak ettiği değere kavuşacak"

Masaj salonlarından rüşvet alan biri emniyet amiri 3 polis tutuklandı Masaj salonlarından rüşvet alan biri emniyet amiri 3 polis tutuklandı

Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar

Bursa dahil 8 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı Bursa dahil 8 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

5 yıldızlı otelde korkunç ölüm! 5 yıldızlı otelde korkunç ölüm!

Necati Şahin'den Türkiye'nin  ilk ve tek 'sanal seçim ofisi' Necati Şahin'den Türkiye'nin ilk ve tek 'sanal seçim ofisi'