BM: Hol kampındaki durum son derece vahim

BM: Hol kampındaki durum son derece vahim

BM, YPG/PKK'nın Suriye'de işgal ettiği Hol kampındaki yaşam koşullarının "son derece vahim" olduğunu duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM), terör örgütü YPG/PKK'nın zorla getirdiği sivilleri insanlık dışı şartlarda barındırdığı Hol kampındaki insani durumun "son derece vahim" olduğunu bildirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Babor Baloch, Cenevre'de düzenlenen basın toplantısında, YPG/PKK'nın işgalindeki Hol kampında yapmaya çalıştıkları insani yardım faaliyetleriyle ilgili "feci derecede zor bir durum" değerlendirmesinde bulundu.

"Kamptaki durum buraya gelen 65 bin kişi açısından son derece vahim." diyen Baloch, diğer kuruluşlarla birlikte kampa insani yardımda bulunmak için çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.

BM Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarık Jasareviç de Hol kampındaki sağlık durumundan endişe duyduklarının altını çizerek, "Aralık 2018'den bu yana çoğu çocuk 106 kişi ya kampa gelirken ya da geldikten hemen sonra öldü." diye konuştu.

Jasareviç, ölümlerinin ana nedenlerinin hipotermi (vücut ısısının düşmesi), sıvı kaybı ve yetersiz beslenmeye bağlı komplikasyonlar olduğunu bildirdi. Sözcü, söz konusu zaman diliminde Haseke sınırları içinde 2 bin 21 çocuğun hastanelere kaldırıldığını ifade etti.

Kampa gelen sivillerin bitkin olduğunu belirten Jasareviç, bölgede hastane ve sağlık kuruluşu yetersizliğinden dolayı sivillerin tedavilerinde büyük zorluklar yaşandığına dikkati çekti.

WFP de endişeli

BM Dünya Gıda Programı (WFP) Sözcüsü Herve Verhoosel de Hol kampına son dönemde gelen 10 binlerce kişinin refahından kaygı duyduklarının altını çizdi.

Verhoosel, pazar gecesi kampa çoğunluğu çocuk ve kadından oluşan 3 binden fazla sivilin geldiğini ve kamptaki sivil sayısının 65 bine ulaşarak, maksimum kapasiteye ulaştığını aktardı.

Kamptaki sivil ölümlerden haberdar olduklarını ifade eden Verhoosel, kesin ölü sayısını tam olarak bilmediklerini kaydetti.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Joel Millman ise kamptaki sivil kayıplar ve YPG/PKK'nın sivillere yönelik tutumuna ilişkin bir yorum yapmadı.

YPG/PKK, DEAŞ ile çatışmalarından kaçan siviller ile teslim olan DEAŞ'lıların ailelerini, nisan 2017'de kurduğu Hol kampında topluyor.

YPG/PKK, sığınmacıları kampa kabul ederken birçok aşağılayıcı uygulamaya tabi tutuyor. Kamptaki kötü koşullar ve YPG/PKK'nın uygulamaları nedeniyle şimdiye kadar yaklaşık 100 çocuk ve 10 kadın öldü. Sığınmacılar, yırtık çadırlardan, tarihi geçmiş gıdalardan, ilaçsızlıktan ve hijyen eksikliğinden şikayet ediyor.

Gençler tıp dünyasında iddialı Gençler tıp dünyasında iddialı

7 kez Türkiye şampiyonu olan milli kick-boksçu Bursa'da muhtar adayı 7 kez Türkiye şampiyonu olan milli kick-boksçu Bursa'da muhtar adayı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Mart 2019 Cumartesi)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Mart 2019 Cumartesi)

Bursa'da başka hastalıkları taklit eden bakteri yüzünden MS olduğu sanıldı Bursa'da başka hastalıkları taklit eden bakteri yüzünden MS olduğu sanıldı

Bursa'da turizmde tanıtım atağı Bursa'da turizmde tanıtım atağı

Bursa Milletvekili Çavuşoğlu: ''Türkiye üzerinde oynanan oyunları vatandaşımızla birlikte bozacağız'' Bursa Milletvekili Çavuşoğlu: "Türkiye üzerinde oynanan oyunları vatandaşımızla birlikte bozacağız"

 3 kişiyi ezen ve 12 araca çarpan halk otobüsünün sürücüsü serbest! 3 kişiyi ezen ve 12 araca çarpan halk otobüsünün sürücüsü serbest!

Ebru'nun son mesajı ortaya çıktı! ''Gel beni buradan al'' Ebru'nun son mesajı ortaya çıktı! "Gel beni buradan al"

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: ''Ey güzelim Çarşamba dilin olsa da bir haykırsan'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: "Ey güzelim Çarşamba dilin olsa da bir haykırsan"

Bursalı Mehmet Aydın meğer bir gün bile hapis yatmamış Bursalı Mehmet Aydın meğer bir gün bile hapis yatmamış

Ucuz konutta sıra emeklide Ucuz konutta sıra emeklide

12 saat uçuş yok 12 saat uçuş yok

Deprem haritası değişti! Deprem haritası değişti!

TikTok Türkiye için iş ilanı verdi TikTok Türkiye için iş ilanı verdi

''Birden büyük bir gürültü oldu'' Saniyelerle kurtuldular "Birden büyük bir gürültü oldu" Saniyelerle kurtuldular