Bedelli askerin ihtiyaç tutarı belli oldu

Bedelli askerin ihtiyaç tutarı belli oldu

Bedelli askerlik yapacak gençlerin sevk tarihlerinin belli olması, asker malzemesi satan esnafın yüzünü güldürdü. Esnaf, bedelli askerlik yapan bir askerin ortalama 400 TL ya da 500 TL civarında bir alışveriş yapması gerektiğine dikkat çekti.

Bedelli askerlik yasasının kabul edilmesinin ardından birçok kişi başvuruda bulundu. Başvurusunu tamamlayan ve kabul edilen vatandaşlar için ilk 3 döneme ait celp dönemleri belirlendi. Buna göre ilk 12 bin bedelli asker 15 Eylül'de birliklerine sevk edilecek. Sevk tarihinin yaklaşmasıyla birlikte askeri malzeme satışlarında da artış görüldü. Maltepe Anadolu Kapalı Çarşısında askeri malzeme satışı yapan esnaf Serpil Karataş, ''Askerlerin alacakları malzemelere kışın ve yazın değişiyor. İlk iki devrede gidecekler biraz daha şanslılar. Daha az maliyetle gitmiş olacaklar. Kışın gidecek olanların maliyeti biraz daha yüksek olacak. Kazak, içlik, çorapları biraz daha kalın olacak. Alacakları malzemeye ve sayılara göre değişiyor. Kendilerini idare edebilecek şekilde çamaşırlarını seçiyorlar. Genelde çorap, çamaşır, boyun cüzdanı, tıraş malzemeleri, bot boyası, sabunlukları gibi malzemeleri bizden temin ediyorlar'' ifadelerini kullandı. 

''MİNİMUM BEŞER TAKIM ALANLAR 100-150 TL CİVARI TUTUYOR'' 
Bedelli bir askerin kıyafetleri için ortalama ne kadar bir harcama yapacağını açıklayan Karataş, ''Minimum beşer takım alanlar 100-150 TL civarı tutuyor. Tıraş malzemelerini kendileri gün sayısı az olduğu için kendileri götürmeyi tercih ederlerse bu rakam biraz daha düşüyor. Genelde bizden tercihleri çorap, çamaşır, kazak, içlik ve tıraş malzemeleri oluyor. Kullanabilecekleri malzemeleri alıyorlar daha çok. Diğer takımları, kamuflajları, botları zaten askeriye temin ediyor. Bizden alacakları iç giyim ve dolaplarında kullanabilecekleri ürünler'' şeklinde konuştu. 
Askeri malzeme satışı yapan Fatma Aysoy isimli esnaf da, ''Askerlerimiz ihtiyaçları için bizlere geliyorlar. Şu sıralara zaten bedelli askerler geliyorlar. Bir askere lazım olabilecek şeyler kirli temiz çamaşır torbası, filesi ve iç çamaşırları, şafak saati, tıraş takımları bu tür şeyler. Eğer özel kullanmak istediği tıraş takımları varsa kendisi götürebilir. Orada zaten askeriye de verecek bir takım şeylerini ama terden rahatsız olup daha sık kullanırım diye düşünürlerse çorabını, çamaşırını buradan götürmesi gerekiyor'' açıklamalarında bulundu. 

''KIŞIN FİYAT DAHA YÜKSELİR. 400 TL YA DA 500 TL'YE KADAR ÇIKABİLİR'' 
Bedelli askerlerin yapacağı harcamaya ilişkin değerlendirmede bulunan Aysoy, ''100 TL'ye de çıkar. Ama 10 tane takım, 20 tane çorap istiyorum derse ona göre maliyeti 200 TL ya da 300 TL'yi de bulur. Ama bu kışın olsa kışın kazağı, çorabı, kar maskeleridir, polar derken fiyat daha yükselir. 400 TL ya da 500 TL'ye kadar çıkabilir. Bu tamamen insanların kendi tercihine bağlı bir şey. Almaları gereken en önemli şey dolap düzenleri için kirli temiz çamaşır torbaları, fileleri, çamaşırları ve çorapları .Bunun dışında askeriye zaten her şeyi veriyor'' dedi. 

Bedelli askerliğin açıklamasından sonra satışlarda bir artış meydana geldiğini kaydeden Aysoy, 21 gün de olsa insanların askerlik kültürünü alması gerektiğini düşündüğünü ifade etti. 

Bursa'da kaçak sigara ve tütün operasyonu Bursa'da kaçak sigara ve tütün operasyonu

Vincin üzerinde yaptığı görenleri şaşkına çevirdi! Vincin üzerinde yaptığı görenleri şaşkına çevirdi!

Bebeğinin susması için öyle bir şey yaptı ki! Bebeğinin susması için öyle bir şey yaptı ki!

Ünlü sunucu Dilette Leotta'nın çıplak fotoğrafları internete sızdı
Ünlü sunucu Dilette Leotta'nın çıplak fotoğrafları internete sızdı

Oyak Renault'a, Bursa'daki fabrikasının modernizasyonu için 3,7 milyar lira teşvik verildi Oyak Renault'a, Bursa'daki fabrikasının modernizasyonu için 3,7 milyar lira teşvik verildi

Bursa'da döner ustası cinayetinde 2 sanığa beraat, 2 sanığa ceza Bursa'da döner ustası cinayetinde 2 sanığa beraat, 2 sanığa ceza

Bursa'da buzlanma nedeniyle meydana gelen kaza kameraya yansıdı Bursa'da buzlanma nedeniyle meydana gelen kaza kameraya yansıdı

Bursa'da Uludağ'ın karlı eteklerinde atla gezinti turizmi Bursa'da Uludağ'ın karlı eteklerinde atla gezinti turizmi

Üzerinden servet çıkan dilenciyle ilgili Anayasa Mahkemesi kararını verdi Üzerinden servet çıkan dilenciyle ilgili Anayasa Mahkemesi kararını verdi

Bursalıların 'bilim' aşkı Bursalıların 'bilim' aşkı

Bursa'da karda yiyecek bulamayan domuz ilçeye indi Bursa'da karda yiyecek bulamayan domuz ilçeye indi

Bu kadarına da pes! Bursa'da kamyonetle drift yaptı! (ÖZEL HABER) Bu kadarına da pes! Bursa'da kamyonetle drift yaptı! (ÖZEL HABER)

Bursa'nın tarihi çarşı ve hanları için yeni proje Bursa'nın tarihi çarşı ve hanları için yeni proje

Nilüfer'de 20 yıl sonra ilk yaşanacak (ÖZEL HABER) Nilüfer'de 20 yıl sonra ilk yaşanacak (ÖZEL HABER)

Bursa'da imamın cübbesini çaldı Bursa'da imamın cübbesini çaldı