Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri mülakatları başlıyor

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri mülakatları başlıyor

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri mülakatları 16-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

17 Mart'ta 10 bin aday öğrencinin katılımıyla Türkiye genelindeki Bahçeşehir Koleji kampüslerinde online olarak düzenlenen sınavın sonucu 13 Nisan Cuma günü açıklandı. Sınavda başarılı olarak mülakata girmeye hak kazanan adaylar, 16-22 Nisan tarihleri arasında Bahçeşehir Koleji Akademik Kurulu tarafından gerçekleştirilecek mülakata katılacak. Türkiye'nin ilk lise kabul modeli olan Apply Fentek'le çok aşamalı bir değerlendirmenin ardından öğrencilerin Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde okumaya hak kazanacağı bildirildi. Ayrıca Fen ve Teknoloji Liselerine giriş için son aşama olarak merkezi geçiş ortak sınavına da girilmesinin zorunlu olduğu kaydedildi. 

"Geleceğin liderlerini ve geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Bahçeşehir Koleji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan, "İlki 2006 yılında kurulan Fen ve Teknoloji Liselerimiz için öğrencilerimizi farklı bir yolla seçmemiz gerektiğini düşündük. Öğrencilerimizi 21. yüzyıl becerilerini temel alarak, fark oluşturan, hayal edebilen, üretebilen bireyler olarak yetiştiriyoruz. Bu noktada da öğrencilerimizi seçmek için yapacağımız sınavın da fark oluşturacak, farklı düşünmeyi sağlayacak bir sınav olmasını istedik. Ve 17 Mart tarihinde tüm kampüslerimizde Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi kabul sınavını gerçekleştirdik. Bu sınav Türkiye'de bir ilk. Çünkü bu sınavı bilgisayar üzerinden online olarak gerçekleştirdik. Bu sınavda öğrencilerin yalnızca okuma ve yorumlama becerilerini değil aynı zamanda üst düzey düşünme ve analiz yapma becerilerini de ölçtük" dedi. 

"Dört aşamalı bir sınav uyguluyoruz" 

Sınavın dört farklı aşamada gerçekleşeceğini ifade eden Aslan, "Bu sınav dört aşamadan oluşuyor. İlk aşamayı 17 Mart tarihinde tamamladık. Daha sonra öğrencilerden okulumuzun internet sitesine portfolyolarını yüklemelerini istedik. Bu portfolyoların değerlendirmesini de dün tamamlandık. Amacımız öğrencilerin sadece sınav puanıyla değil, sekizinci sınıfın sonuna kadar yapmış oldukları tüm çalışmaları incelemekti. Öğrencilerden sanatta, sporda, bilimde ve herhangi bir yarışmada aldığı ödülleri belgelendirmelerini istedik. Sertifikası varsa bize sunmasını, kariyer hedefini yazmasını istedik. Yani öğrenci; Neyi planlıyor? Neden Fen ve Teknoloji Lisesinde okumak istiyor? Türkiye'ye, dünyaya nasıl katkı sağlayacak? Bunları öğrenmek istedik. Bunun yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri varsa bunları anlatmalarını istedik" şeklinde konuştu. 

Son aşamada merkezi sınava girilecek 

Sınavın ikinci aşaması tamamladıktan sonra 16 Nisan Pazartesi günü mülakatlara başlayacaklarını da hatırlatan Dr. Özge Aslan, "Sınava giren bütün öğrencilerimizin sınav sonuçlarını 13 Nisan Cuma günü açıkladık. Sınav sonuçları öğrencilerimize kabul mektubu şeklinde gönderildi. 16 Nisan Pazartesi günü de kabul alan öğrencilerimizle mülakat sürecimiz başlayacak. Mülakat süremiz bir hafta sürecek. Okulumuzun akademik kurulu tarafından oluşturulan bir komiteyle öğrencilerle bire bir mülakat gerçekleştireceğiz. Yine mülakatlarda da onların yaptıkları çalışmaları, projeleri, hedeflerini ve hayata dair yapmak istedikleri çalışmaları anlatmalarını isteyeceğiz. Öğrencilerle mülakat sürecini tamamladıktan sonrada 24 Mayıs tarihinde onlara kabul koşullarını, burs oranlarını açıklayacağız ve kayıt işlemlerine başlayacağız. Dördüncü aşamada ise öğrencilerimizden 2 Haziran tarihinde merkezi sınava girmelerini bekliyoruz. Çünkü Fen ve Teknoloji Lisesinde okumak için merkezi sınava girme zorunluluğu var. Bu sınavın sonucu da 22 Haziran tarihinde açıklanacak. Öğrenciler 22 Haziran'da açıklanacak merkezi sınav sonucu belgesini bize getirdiklerinde, kazanmış oldukları burslarını artırmak için merkezi sınav sonuçlarını kullanabilecekler" ifadelerini kullandı. 

Zincirleme kazayı saniye saniye kaydetti Zincirleme kazayı saniye saniye kaydetti

Sahile vurdu... Ekipler harekete geçti Sahile vurdu... Ekipler harekete geçti

Almanya'dan Türkiye hamlesi! Almanya'dan Türkiye hamlesi!

Uçakta korku dolu anlar! Yolcular tahliye edildi Uçakta korku dolu anlar! Yolcular tahliye edildi

Katliamda ölen anne ve babası için gözyaşı döktü Katliamda ölen anne ve babası için gözyaşı döktü

Bursa'nın ilk su oyunları parkı açıldı Bursa'nın ilk su oyunları parkı açıldı

Otel ve restoranlara operasyon: 15 gözaltı Otel ve restoranlara operasyon: 15 gözaltı

Şehit edilmişti: Dikkat çeken detay Şehit edilmişti: Dikkat çeken detay

Otel odasında ölü bulundu Otel odasında ölü bulundu

Bursa'da otobüs alev alev yandı Bursa'da otobüs alev alev yandı

Şüpheli ölümde soruşturma başlatıldı! Şüpheli ölümde soruşturma başlatıldı!

4 yaşındaki Muhammed feci şekilde can verdi 4 yaşındaki Muhammed feci şekilde can verdi

Lüks cipiyle gelip saksı çaldı! Lüks cipiyle gelip saksı çaldı!

Bursa'da gaz betondan tarihi kalyon inşa ediyorlar Bursa'da gaz betondan tarihi kalyon inşa ediyorlar

Doktoru tehdit edip tekmeyle saldırdı Doktoru tehdit edip tekmeyle saldırdı

Evden kaçan 14 yaşındaki kızı taksici ailesine teslim etti Evden kaçan 14 yaşındaki kızı taksici ailesine teslim etti

Akın İpek İngiltere'de gözaltına alındı Akın İpek İngiltere'de gözaltına alındı

Rizeli usta 100 kiloluk dev silah yaptı Rizeli usta 100 kiloluk dev silah yaptı