Avustralya'dan Huawei'nin 5G ağına izin çıkmadı

Avustralya'dan Huawei'nin 5G ağına izin çıkmadı

Avustralya hükümeti, Çin telekomünikasyon devi Huawei`nin ülkede kurmak istediği 5G altyapı ağına güvenlik gerekçesi ile yasak koydu.

Federal hükümet tarafından yapılan açıklamada yasağa gerekçe olarak "Yabancı bir hükümetin yargı kararı olmadan direktiflerine maruz kalması muhtemel" bir şirketin ağa katılımının çok fazla risk taşıması gösterildi.

Avustralyalı müşterilerinin bilgilerini Çin istihbaratı ile paylaşmayacağını açıklayan Huawei'nin güvencesini yeterli bulmayan hükümet yetkilileri, söz konusu riskleri azaltacak bir güvenlik kombinasyonunun bulunmadığını düşünüyor.

Avustralya'nın 5G ağlarını korumaya kararlı olduğunu belirten İçişleri Bakan Vekili Scott Morrison, "Hükümetin önceliği her zaman Avustralyalıların emniyet ve güvenliğini sağlamak olacak." dedi.

Öte yandan Çin'in 2017'de çıkardığı ulusal istihbarat yasasının, "Herhangi bir organizasyon veya vatandaşın devlet istihbaratına destek, yardım ve iş birliği yapmasını" öngördüğünü belirten Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nün Uluslararası Siber Politika Merkezi analisti Danielle Cave, hükümetin doğru karar aldığını söyledi.

Cave, Çin'in dünya çapında gelişen internet teknolojileri ve telekomünikasyon şirketlerinin, batı hükümetlerinin ihtiyatlı davranmalarını zorlaştırdığını dile getirdi.

"HAYAL KIRIKLIĞI YARATAN BİR SONUÇ" 

Yasağa karşı Avustralya Huawei'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise "Huawei ve ZTE'nin Avustralya'ya 5G teknolojisi vermekten men edildiği bildirildi. Bu, tüketiciler açışından hayal kırıklığı yaratan bir sonuçtur. Huawei 5G'de bir dünya lideridir. Avustralya'da yaklaşık 15 yıldır kablosuz teknolojiyi hızlı ve güvenli bir şekilde sağlamıştır." ifadesi kullanıldı.

Gelecek yıl 5G teknolojisini kullanmaya başlayacak Avustralya, Huawei'nin 2011'de başlayan Ulusal Geniş Bant Ağı (NBN) projesine teklif vermesini de kabul etmemişti.

Huawei, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanları sağlayıcısı ve dünyanın üçüncü büyük akıllı telefon üreticisi konumunda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Bursa'da işlenen cinayetin şüphelileri, 2.5 yıl sonra olay yerinde Bursa'da işlenen cinayetin şüphelileri, 2.5 yıl sonra olay yerinde

Bursa'da 8 metrelik su kuyusuna düşen 400 kiloluk inek böyle kurtarıldı Bursa'da 8 metrelik su kuyusuna düşen 400 kiloluk inek böyle kurtarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bursa'nın yeni projelerine tam destek Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bursa'nın yeni projelerine tam destek

Cumhurbaşkanı'nın Bursa mitinginde yerli ve milli koruma çemberi Cumhurbaşkanı'nın Bursa mitinginde yerli ve milli koruma çemberi

PKK'ya ait 25 kilo patlayıcı ile mühimmat ele geçirildi PKK'ya ait 25 kilo patlayıcı ile mühimmat ele geçirildi

Başkan Bozbey'den Bursa'nın dağ ilçelerine destek sözü
Başkan Bozbey'den Bursa'nın dağ ilçelerine destek sözü

Kaşıkçı cinayetinde 'çiğ et' sırrı! Kaşıkçı cinayetinde 'çiğ et' sırrı!

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka CHP'den istifa etti Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka CHP'den istifa etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa Fetih Müzesi'ni ziyaret etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa Fetih Müzesi'ni ziyaret etti

Bursa'da tanzim satışı başladı, ürünler kapışıldı Bursa'da tanzim satışı başladı, ürünler kapışıldı

Annesini döven babasını öldüren 16 yaşındaki S.S. gözaltında Annesini döven babasını öldüren 16 yaşındaki S.S. gözaltında

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'da vatandaşlara seslendi! Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'da vatandaşlara seslendi!

Bursa Ulucami'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgi seli Bursa Ulucami'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgi seli

Bursa'da dozerli kaçak kazıya çifte tutuklama Bursa'da dozerli kaçak kazıya çifte tutuklama

Cinnet getiren damat dehşet saçtı: 3 ölü Cinnet getiren damat dehşet saçtı: 3 ölü