Avustralya'dan Huawei'nin 5G ağına izin çıkmadı

Avustralya'dan Huawei'nin 5G ağına izin çıkmadı

Avustralya hükümeti, Çin telekomünikasyon devi Huawei`nin ülkede kurmak istediği 5G altyapı ağına güvenlik gerekçesi ile yasak koydu.

Federal hükümet tarafından yapılan açıklamada yasağa gerekçe olarak "Yabancı bir hükümetin yargı kararı olmadan direktiflerine maruz kalması muhtemel" bir şirketin ağa katılımının çok fazla risk taşıması gösterildi.

Avustralyalı müşterilerinin bilgilerini Çin istihbaratı ile paylaşmayacağını açıklayan Huawei'nin güvencesini yeterli bulmayan hükümet yetkilileri, söz konusu riskleri azaltacak bir güvenlik kombinasyonunun bulunmadığını düşünüyor.

Avustralya'nın 5G ağlarını korumaya kararlı olduğunu belirten İçişleri Bakan Vekili Scott Morrison, "Hükümetin önceliği her zaman Avustralyalıların emniyet ve güvenliğini sağlamak olacak." dedi.

Öte yandan Çin'in 2017'de çıkardığı ulusal istihbarat yasasının, "Herhangi bir organizasyon veya vatandaşın devlet istihbaratına destek, yardım ve iş birliği yapmasını" öngördüğünü belirten Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nün Uluslararası Siber Politika Merkezi analisti Danielle Cave, hükümetin doğru karar aldığını söyledi.

Cave, Çin'in dünya çapında gelişen internet teknolojileri ve telekomünikasyon şirketlerinin, batı hükümetlerinin ihtiyatlı davranmalarını zorlaştırdığını dile getirdi.

"HAYAL KIRIKLIĞI YARATAN BİR SONUÇ" 

Yasağa karşı Avustralya Huawei'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise "Huawei ve ZTE'nin Avustralya'ya 5G teknolojisi vermekten men edildiği bildirildi. Bu, tüketiciler açışından hayal kırıklığı yaratan bir sonuçtur. Huawei 5G'de bir dünya lideridir. Avustralya'da yaklaşık 15 yıldır kablosuz teknolojiyi hızlı ve güvenli bir şekilde sağlamıştır." ifadesi kullanıldı.

Gelecek yıl 5G teknolojisini kullanmaya başlayacak Avustralya, Huawei'nin 2011'de başlayan Ulusal Geniş Bant Ağı (NBN) projesine teklif vermesini de kabul etmemişti.

Huawei, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanları sağlayıcısı ve dünyanın üçüncü büyük akıllı telefon üreticisi konumunda.

Bursa'da genç kadına, evden sonra adliyede cinayet keşfi Bursa'da genç kadına, evden sonra adliyede cinayet keşfi

Neslişah'tan müjdeli haber gelmişti ama... Neslişah'tan müjdeli haber gelmişti ama...

Özel güvenlikçiyi öldüren 'seri katil'in cezası belli oldu Özel güvenlikçiyi öldüren 'seri katil'in cezası belli oldu

Uçakta bir anda onlarca yolcunun burnu kanadı ve... Uçakta bir anda onlarca yolcunun burnu kanadı ve...

Türkiye'nin iade ettiği DEAŞ liderlerinden El İtavi'ye idam kararı Türkiye'nin iade ettiği DEAŞ liderlerinden El İtavi'ye idam kararı

Bursa'da FETÖ'nün hücre evlerine operasyon Bursa'da FETÖ'nün hücre evlerine operasyon

Bursa'da silahlı kavganın nedeninin miras olduğu ortaya çıktı Bursa'da silahlı kavganın nedeninin miras olduğu ortaya çıktı

Bursa'da müdür ve muhtar okulu boyadı Bursa'da müdür ve muhtar okulu boyadı

Sedanur Güzel'in kaybolması olayında flaş gelişme! Sedanur Güzel'in kaybolması olayında flaş gelişme!

Bursa'da domates doları solladı Bursa'da domates doları solladı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (20 Eylül 2018 Perşembe) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (20 Eylül 2018 Perşembe)

Kredi kartlarındaki yeni faiz kararı yürürlüğe girdi Kredi kartlarındaki yeni faiz kararı yürürlüğe girdi

Odadaki düzenek pes dedirtti! ''Çilek yetiştirecektim'' deyip... Odadaki düzenek pes dedirtti! "Çilek yetiştirecektim" deyip...

Amazon Türkiye'ye ilk günden şikayet yağdı Amazon Türkiye'ye ilk günden şikayet yağdı

İtalya'da Sivas Kangal çağrısı yapıldı! İtalya'da Sivas Kangal çağrısı yapıldı!

Bunu tekrar çiz akımı sosyal medyayı sallıyor Bunu tekrar çiz akımı sosyal medyayı sallıyor

MEB'den liseler için yeni yaş düzenlemesi MEB'den liseler için yeni yaş düzenlemesi

O rektör konuştu: Evlenmeyin mi diyeyim O rektör konuştu: Evlenmeyin mi diyeyim