Arjantin IMF ile anlaştı

Arjantin IMF ile anlaştı

Arjantin'in IMF'den borç almaya karar vermesinden sonra ABD Başkanı Donald Trump, Devlet Başkanı Mauriccio Macri'yi arayarak tebrik etti.

Güney Amerika'nın en büyük ikinci ekonomisi olarak kabul edilen Arjantin, ABD'nin agresif para politikalarına teslim oldu, IMF'den borç almak zorunda kaldı. Arjantin'in IMF'den borç almaya karar vermesinden sonra ABD Başkanı Donald Trump, Devlet Başkanı Mauriccio Macri'yi aradı. 15 dakika süren telefon görüşmesi sonrasında Beyaz Saray'dan, Trump'ın konuşmasında "Mauricio Macri, ekonomik zorluklar karşısında mükemmel bir iş yapıyor. Arjantin, ABD'nin stratejik ortağıdır. Macri'nin liderliğine güveniyor ve Arjantin'in mali ve parasal politikalarını güçlendirmek ve ülkenin ekonomik sorunlarını ele almak için IMF'yle olan bağlılığını kuvvetle destekliyorum" sözlerini kullandığı açıklandı. 

IMF yetkilileri de; Arjantin Ekonomi Bakanı Nicolas Dujovne Başkanlığında süren görüşmelerle ilgili olarak dünyanın önde gelen ekonomilerinden Arjantin'e güçlü bir şekilde destek verdiklerini duyurdu. Görüşmelerde, Arjantin hükümetinin hedefi çok taraflı kredi kuruluşlarının, 2019 mali programını garanti altına almak ve piyasalara huzur getirmesi için imzalanmış olan anlaşmanın ödemelerinin ertelenmesi gündeme getirildi. 

POMPEO DA DESTEK VERDİ 
ABD Başkanı Trump'ın desteğini sunmasının yanı sıra, Buenos Aires'te düzenlenecek G20 Zirvesi'ne de katılacağı doğrulandı. Trump ve Macri'nin Eylül ayı sonunda New York'ta yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda şahsen buluşması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, "Başkan Macri liderliğinde, Arjantin uzun vadeli başarı ve refah için doğru yatırımları yapıyor" ifadelerini kullandı. 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise Arjantin Cumhurbaşkanı Mauriccio Macri için, "O en karanlık, en berbat ve suçlu karakterlerden biri. Arjantin'de neler olup bittiğine bir bakın. 10 bakanlığı ortadan kaldırmaya ve tüm işçileri kovmaya bir anda karar verdiler, 10 bin işçiyi attılar. Hiçbir hakları olmadığı halde. Sağlık, Kültür, Tarım, Bilim ve Teknoloji Bakanlıklarını yok ettiler. Arjantin'i bir sömürge haline çevirdiler" tepkisini verdi. 

IMF Başkanı Christine Lagarde ise, Arjantin Ekonomi Bakanı Nicolas Dujovne ve Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Gustavo Canonero ile yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini dile getirdi. Lagarde, "IMF destekli programı güçlendirmek için birlikte çalışmayı sürdüreceğiz" ifadesini kullandı. 

Bursa'da polisi metrelerce sürükledi Bursa'da polisi metrelerce sürükledi

Bursa'da tartıştığı abisini vurmuştu, adliyeye sevk edildi Bursa'da tartıştığı abisini vurmuştu, adliyeye sevk edildi

Günde 2 bardak idrar içiyor! Günde 2 bardak idrar içiyor!

Çalıştığı bankayı milyonlarca lira dolandırdı Çalıştığı bankayı milyonlarca lira dolandırdı

Bursa'da oto farelerini yakalamak için 60 güvenlik kamerasını incelediler Bursa'da oto farelerini yakalamak için 60 güvenlik kamerasını incelediler

İşitme engelli kadına saldırdı İşitme engelli kadına saldırdı

Bursa'da kamyonet çalan şahıslar yakayı ele verdi Bursa'da kamyonet çalan şahıslar yakayı ele verdi

Bursa'ya yeni şehitlik anıtı Bursa'ya yeni şehitlik anıtı

Böyle ifşa ettiler! Kendini çocuk doktoruyum diye tanıtıp... Böyle ifşa ettiler! Kendini çocuk doktoruyum diye tanıtıp...

Talat Bulut'a dava açan kostümcüyle ilgili şoke eden belge! Talat Bulut'a dava açan kostümcüyle ilgili şoke eden belge!

'Hz. Ali'nin torunuyum' diyerek koyunlarını çaldılar! 'Hz. Ali'nin torunuyum' diyerek koyunlarını çaldılar!

Akıncı Üssü davasında şok ifadeler:  Bu çocukları yormayın, akşama yorulacaklar Akıncı Üssü davasında şok ifadeler: Bu çocukları yormayın, akşama yorulacaklar

Organlarıyla 4 kişiye hayat verecek Organlarıyla 4 kişiye hayat verecek

Korkunç! Polisin elinden kaçıp katibin saç derisini kopardı Korkunç! Polisin elinden kaçıp katibin saç derisini kopardı

Bursa'da inek kurtarma operasyonu Bursa'da inek kurtarma operasyonu

Kılıçdaroğlu, tazminat bedelini icraya yatırdı Kılıçdaroğlu, tazminat bedelini icraya yatırdı

MHP, yerel seçimde İstanbul adayı çıkarmayacak MHP, yerel seçimde İstanbul adayı çıkarmayacak

Bursa'da kayıp Muhammed ile annesinin duygulandıran buluşması Bursa'da kayıp Muhammed ile annesinin duygulandıran buluşması