Anayasa Mahkemesi'nden CHP milletvekillerinin başvurusuna ret

Anayasa Mahkemesi'nden CHP milletvekillerinin başvurusuna ret

Anayasa Mahkemesi, CHP milletvekillerinin "Anayasa'da Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Çeşitli Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılması Konusunda Yetki Kanunu"nun iptali ve bazı maddelerinin yürürlüklerinin durdurulması istemiyle yaptığı başvuruyu reddetti.

Resmi Gazete'de yayımlanan Yüksek Mahkeme kararında, CHP'li Engin  Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç ile 127 milletvekili tarafından "10 Mayıs 2018  tarihli 7142 sayılı 6771 sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Yapılan  Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Çeşitli Kanun ve KHK'larda Değişiklik  Yapılması Konusunda Yetki Kanunu"nun tümünün Anayasa'ya esas bakımından  aykırılığı nedeniyle iptaline, bu talebin kabul edilmemesi halinde bazı  maddelerde yer alan ibare ve bölümlerin iptal ve yürürlüklerinin durdurulması  konusunda başvuruda bulunulduğu hatırlatıldı.

İlk incelemede, "İptal davalarında, Anayasa'ya aykırılıkları ileri  sürülen hükümlerin Anayasa'nın hangi maddelerine aykırı olduğunun ve  gerekçelerinin belirtilmiş olması zorunludur." kuralı hatırlatılarak, hangi  nedenlerle aykırı olduğunun ayrı ayrı ve gerekçeleriyle birlikte açıkça  gösterilmesi gerektiğinin dava dilekçesinde yer alması gerektiği vurgulandı.

Ayrıca dava dilekçesinin "Dava Konusu" ile "Sonuç ve İstem" başlıklı  bölümlerinde talep edilen hususlar arasında farklılık bulunduğu ve dava konusunun  açık ve net bir şekilde ortaya konulmadığı, bu nedenlerle başvuruda bulunan CHP milletvekillerine belirtilen eksikliklerin giderilmesi için 15 gün süre verildiği  ve eksikliklerin belirtilen süre içinde verilen ek dava dilekçesi ile giderildiği  kaydedildi.

Yüksek Mahkeme esasa ilişkin yaptığı değerlendirmenin ardından verdiği  kararda, söz konusu kanunun tümünün Anayasa'ya aykırı olmadığına ve iptal  talebinin reddine oy birliğiyle; 1. maddesinin (2) numaralı fıkrasında yer alan  "... ile diğer kanun ve kanun hükmünde kararnamelerin..." ibaresinin Anayasa'ya  aykırı olmadığına ve iptal talebinin reddine, Osman Alifeyyaz Paksüt'ün karşı oyu  ve oy çokluğuyla; 2. maddesinin (2) numaralı fıkrasının birinci cümlesindeki  "TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda Cumhurbaşkanının and içerek göreve  başladığı tarihe kadar" bölümünün de Anayasa'ya aykırı olmadığına ve iptal  talebinin reddine oy birliğiyle hükmetti.

Kararda, ayrıca yasanın tümü ile söz konusu bölümlere ilişkin  yürürlüğün durdurulması talebinin de oy birliğiyle reddedildiği belirtildi.

Çin'den ABD'ye sert yanıt Çin'den ABD'ye sert yanıt

13 yaşındaki çocuğa cinsel istismara tutuklama 13 yaşındaki çocuğa cinsel istismara tutuklama

Sedat'ın hayatına mal olan anlaşmadan Filistin'e tam özerklik Sedat'ın hayatına mal olan anlaşmadan Filistin'e tam özerklik

Erdoğan'dan sürpriz ziyaret Erdoğan'dan sürpriz ziyaret

Kazıklı tedavi yapan 'Kara Hekim' yakalandı! Kazıklı tedavi yapan 'Kara Hekim' yakalandı!

Kargo ile kendisine uyuşturucu yolladı Kargo ile kendisine uyuşturucu yolladı

112'yi arayıp cesedinin adresini verdi! 112'yi arayıp cesedinin adresini verdi!

48 yıllık sırrı kargocu ortaya çıkardı 48 yıllık sırrı kargocu ortaya çıkardı

Üniversite otobüsünde kabusu yaşadı! Üniversite otobüsünde kabusu yaşadı!

71 yaşındaki bekçi aşık olduğu kadını öldürdü sonra da... 71 yaşındaki bekçi aşık olduğu kadını öldürdü sonra da...

MHP'nin af teklifi açıklandı MHP'nin af teklifi açıklandı

Kars'ta bir çocuk daha kayboldu, korkulan olmadı Kars'ta bir çocuk daha kayboldu, korkulan olmadı

Bursa'da motosiklet otomobille çarpıştı: 1 ağır yaralı Bursa'da motosiklet otomobille çarpıştı: 1 ağır yaralı

Taksim Meydanı'nda fuhuş rezaleti Taksim Meydanı'nda fuhuş rezaleti

Doğumdan sonra ölen Ayfer'in mezarı açıldı Doğumdan sonra ölen Ayfer'in mezarı açıldı

Demet Özdemir ve Can Yaman'la ilgili flaş iddia! Demet Özdemir ve Can Yaman'la ilgili flaş iddia!

Ölüm tehdidi alan işadamı bu halde bulundu Ölüm tehdidi alan işadamı bu halde bulundu

Diyarbakır'da iki genç tırın altınca can verdi Diyarbakır'da iki genç tırın altınca can verdi