Amerikan ilişkileri Washington'da masaya yatırıldı

Amerikan ilişkileri Washington'da masaya yatırıldı

Washington'da Türk Miras Vakfı (THO) tarafından düzenlenen panele katılan uzmanlar, Türk-Amerikan ilişkilerinin bu yıl olduğu gibi 2019 yılında da zorlu bir süreçten geçeceği değerlendirmesini yaptı.

Washington merkezli olarak faaliyet gösteren düşünce kuruluşu THO  tarafından düzenlenen "2019'da ABD-Türkiye Güvenlik İş Birliği" konulu panelde  ikili ilişkiler güvenlik boyutuyla ele alındı.

Panele Türkiye'den emekli Tuğgeneral Naim Babüroğlu, Amerikalı emekli  Korgeneral Daniel Christman ve güvenlik uzmanı Dov Zakheim konuşmacı olarak  katıldı.

Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda atmak istediği veya atacağı adımları  ABD'nin desteklemeyeceğini belirten Babüroğlu, YPG/PKK ve S-400'ler konuları  dolayısıyla 2019 yılında tansiyonun artabileceği değerlendirmesini yaptı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Akdeniz'in doğusundaki doğal gaz  adımlarının da yakın gelecekte daha önemli bir sorun alanı olacağını dile getiren  Babüroğlu, "ABD, terör örgütü YPG'yi desteklemeyi bırakmalı. Eğer bu konu  çözülürse diğer konuların çözümü için de olumlu adımlar atılabilir." yorumunu  yaptı.

Türk-Amerikan ilişkilerinde özellikle S-400'lerin temel sorunlardan  biri haline geldiğini kaydeden Zakheim, Kongrenin bu noktadaki tutumunun Donald  Trump yönetiminden farklı ve daha sert olabileceğini savundu. Zakheim ayrıca,  F-35 konusunun Ankara ile Trump yönetimi arasında bir şekilde çözüleceğine  inandığını ifade etti.

ABD Kongresinin Suudi Arabistan'dan gerçek anlamda hiç hoşlanmadığını  kaydeden Zakheim, bununla birlikte ABD-Suudi Arabistan ilişkilerinin hem İsrail  bağlamında hem de İran bağlamında çok önemsendiğini ve esasen Cemal Kaşıkçı  cinayeti bağlamında ABD'nin bir çıkış yolu aradığını aktardı.

Daniel Christman ise tüm sorunlara rağmen iki ülke arasındaki ekonomik  ve ticari ilişkilerin hala iyi durumda olduğunu ve bunun çok önemli bir unsur olarak sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Bursa Uluabat Gölü artık daha temiz Bursa Uluabat Gölü artık daha temiz

Bursa'da ayakkabı hırsızlığı güvenlik kamerasına takıldı Bursa'da ayakkabı hırsızlığı güvenlik kamerasına takıldı

''Milyonlarca kişi muaf ama kimse bilmiyor'' "Milyonlarca kişi muaf ama kimse bilmiyor"

Mehmet Özhseki: İlçe adayları önümüzdeki günlerde açıklanacak Mehmet Özhseki: İlçe adayları önümüzdeki günlerde açıklanacak

Bursa'daki yeşil alanlara ne oluyor? (ÖZEL HABER) Bursa'daki yeşil alanlara ne oluyor? (ÖZEL HABER)

Bursa'da kumar operasyonu! 3 iş yeri mühürlendi Bursa'da kumar operasyonu! 3 iş yeri mühürlendi

Türk Telekom kotasız internet tarifelerini açıkladı! Fiyatlar şaşırttı
Türk Telekom kotasız internet tarifelerini açıkladı! Fiyatlar şaşırttı

Bursaspor'un yıkılan eski stadyumu 'Millet Bahçesi' yapılacak Bursaspor'un yıkılan eski stadyumu 'Millet Bahçesi' yapılacak

Adriana Lima ile Metin Hara ayrıldı mı? Adriana Lima ile Metin Hara ayrıldı mı?

25 bin personel ataması yapılacak 25 bin personel ataması yapılacak

Şehit Emniyet Müdürü için Rize'de tören düzenlendi Şehit Emniyet Müdürü için Rize'de tören düzenlendi

Piramidin tepesinde cinsel ilişkiye girdiği iddia edilen fotoğrafçı konuştu Piramidin tepesinde cinsel ilişkiye girdiği iddia edilen fotoğrafçı konuştu

Gece yarısı Bursa Uludağ'da eksi 15 derecede şok evlilik teklifi Gece yarısı Bursa Uludağ'da eksi 15 derecede şok evlilik teklifi

Aysın Komitgan; <br /> Gemlik'in başına UĞURLU gelecek mi? Aysın Komitgan;
Gemlik'in başına UĞURLU gelecek mi?

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (12 Aralık 2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (12 Aralık 2018 Çarşamba)

İşte illere göre trafik sigortası fiyat tarifesi İşte illere göre trafik sigortası fiyat tarifesi