Afganistan'ın minik Messi'si savaş mağduru

Afganistan'ın minik Messi'si savaş mağduru

Lionel Messi'ye sevgisiyle dünyanın tanıdığı ancak bu yüzden Taliban'dan ölüm tehditleri alan Afgan çocuk Murtaza Ahmedi, ailesiyle birlikte evini terk etmek zorunda kaldı.

İki yıl önce mavi beyaz çizgili naylon torbadan Messi forması giymesinin görüntüleriyle tüm dünyanın kalbini kazanan ve Messi ile Katar'da buluşup tanışma fırsatına kavuşan Ahmedi, artık Afganistan'daki çatışmalardan kaçmak içim göçmek zorunda kalan binlerce kişi arasına katıldı.

Taliban'ın kasım ayında güneydoğudaki Gazni vilayetine başlattığı taarruzdan canlarını kurtarmak için Ahmadi ailesi başka yüzlerce kişiyle birlikte başkent Kabil'e sığındı.

Artık yaşam mücadelesi daha da zorlaşan aile 7 yaşındaki oğullarının peşine düşen Taliban'ın korkusunu da üzerinden atamıyor.

2016'da medyanın yoğun ilgisi gösterdiği Murtaza'dan aynı zamanda UNICEF İyi Niyet Elçisi olan Messi de haberdar olmuştu. Messi, küçük çocuğun Barcelona'nın Katar'daki dostluk maçında maskot olarak sahaya çıkmasını sağlamış, onunla el sıkışıp imzalı forma ve futbol topu hediye etmişti.

Fransız haber ajansı AFP, Kabil'de küçücük bir oda içinde kalabalık şekilde yaşayan aileyle görüştü. Anne Şefika kaçarkan yanlarına hiçbir şey alamadıklarınını, sadece canlarını kurtarabildiklerini belirtti. Dolayısıyla Messi'nin hediyeleri de geride kaldı. BM, Gazni'den 4000 ailenin kaçtığını rapor etti. Çatışmalarda yüzlerce sivil, asker ve militan öldü. Kaçanlar 'mutlak terörden' söz etti.

Şii Hazara kökenli olduğundan zaten Taliban'ın hedefi olan Ahmad ailesi, Taliban'ın Murtaza'yı ismini vererek aradığını, bu yüzden çok korktuklarını belirtti.

"Ellerine geçirirlerse kıtır kıtır kesip parçalayacaklarını söylüyorlarmış" diyen Şefika, ağalarla beylerin de kendilerini "Artık zengin oldunuz, ya Messi'den aldığınız parayı bize verirsiniz ya da oğlunuzu kaçırırız" diye tehdit ettiğini belirtti.

Geceleri evi gözetleyen adamlar gördüklerini, tehdit telefonları aldıklarını, bu ortamda Murtaza'yı gündüz oyun oynaması için tek başına dışarı çıkaramadıklarını kaydeden anne, Gazni'den kaçarken tanınmasın diye Murtaza'nın yüzünü eşarpla örttüğünü aktardı.

Afgan güvenlik güçlerinin Gazni'nin Caguri kentindeki Taliban saldırısını püskürtmesine karşın aile artık kendini orada güvende hissedemeyeceği görüşünde. Şefika "Taliban'ın geri dönmesi yüksek ihtimal. Geri dönmek diye bir seçenek yok" ded.

Afganistan'ı 1996-2001 arasında yönetmiş Taliban, spor ve sanata izin vermiyordu, Kabil futbol stadyumunu da recm ve idam sahasına çevirmişti.

Bursa'da otomobil zeytin ağacına çarptı: 1 yaralı Bursa'da otomobil zeytin ağacına çarptı: 1 yaralı

Gece yarısı ilginç görüntü! Otomobili kadının üzerine sürdü Gece yarısı ilginç görüntü! Otomobili kadının üzerine sürdü

ABD Dışişleri'nden Türkiye'ye Patriot satışına onay ABD Dışişleri'nden Türkiye'ye Patriot satışına onay

Beyaz Saray'dan FETÖ açıklaması Beyaz Saray'dan FETÖ açıklaması

Tartıştığı arkadaşı tarafından öldürüldü Tartıştığı arkadaşı tarafından öldürüldü

18 yıldır heyelan tehlikesiyle yaşıyorlar 18 yıldır heyelan tehlikesiyle yaşıyorlar

Çantadan deste deste dolar çıktı! Çantadan deste deste dolar çıktı!

Kırıkkale-Kayseri kara yolunda göçük Kırıkkale-Kayseri kara yolunda göçük

Uyuşturucu satıcıları suçüstü yakalandı Uyuşturucu satıcıları suçüstü yakalandı

Belçika Başbakanı istifa ediyor Belçika Başbakanı istifa ediyor

Kaza sonrası küçük çocuk annesinin kucağında ağladı Kaza sonrası küçük çocuk annesinin kucağında ağladı

Beklenen kar yağışı Balkanlar'dan geldi Beklenen kar yağışı Balkanlar'dan geldi

Öğrenci servisi ile kamyon çarpıştı: 13'ü öğrenci, 15 yaralı Öğrenci servisi ile kamyon çarpıştı: 13'ü öğrenci, 15 yaralı

Ve kuruluyor! Trump resmen imzaladı Ve kuruluyor! Trump resmen imzaladı