ABD'deki şiddet olayları sonrası hedefte Trump var

ABD'deki şiddet olayları sonrası hedefte Trump var

ABD Charlottesville'de ırkçılık karşıtı eylemcilerin arasına aracıyla dalan sürücü, 1 kişinin ölmesine yol açtı. Şiddet olaylarının tüm taraflarını kınayan Trump, hem Cumhuriyetçiler'in hem de beyaz milliyetçilerin eleştirisine hedef oldu

ABD'nin Virginia Eyaleti'ne bağlı Charlottesville kentinde aşırı sağcı ve ırkçı grupları protesto gösterisi, kanlı bitti. Kent yönetiminin Amerikan İç Savaşı sırasında konfederasyon ordusunun komutanı olan General Robert E. Lee'nin Virginia Üniversitesi'ndeki heykelinin kaldırılması planı üzerine Charlottesville'de toplanan aşırı sağcı göstericiler ile karşıt göstericiler arasında şiddet olayları yaşandı. Bu plan sebebiyle nisan ve mayıs aylarında da şiddetli gösteriler gerçekleşmişti. Cumartesi günü beyaz milliyetçi, aşırı sağcı Ku Klux Klan (KKK) grubu üyeleri ve Neo-Nazilerden oluşan yüzlerce eylemci, silahları, biber gazlarıyla birlikte Charlottesville sokaklarına döküldü.

Demokrat seçmenin yoğunlukta bulunduğu bölgedeki sola eğilimli gruplar da karşılarında saf aldı. Polis, karşı karşıya gelen gruplar arasında arbede çıkınca eyalet çapında olağanüstü hal ilan etti ancak önlemler yeterli olmadı. Gruplar arasında yaşanan çatışmalarda 16 kişi yaralandı. Eylemlerin şiddetlenmesinden saatler sonra bir sürücü, ırkçı grubu protesto eden göstericilerin arasına daldı ve 1 kadının ölümüne, bazıları ağır olmak üzere 19 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Daha sonra gözaltına alınan zanlının kimliği, 20 yaşındaki Amerikan vatandaşı James Alex Fields Jr. olarak açıklandı. FBI tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan zanlıyla ilgili "ikinci dereceden cinayet, kasten yaralama, ölümlü kazada durmama" şüphesi bulunduğu açıklandı. Ancak Texas Senatörü Ted Cruz, Fields'ın "yurtiçi terör saldırısı yapmak" suçundan yargılanmasını savundu.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Yaşananların ardından açıklama yapan Virginia Valisi Terry McAuliffe, "beyaz ırkçılar ve Nazilerin" kentte "nefret, düşmanlık ve şiddet" yaydığını ifade etti. Kentte cumartesi günü bir helikopterin düşmesi sonucu da en az 2 polis memuru hayatını kaybetti. Helikopterin düşüş sebebi ve kentte yaşanan olaylarla bağlantısıyla ilgili inceleme başlatıldı. Charlottesville Kent Konseyi, polise gereklilik halinde sokağa çıkma yasağı uygulama yetkisi verdi.

HİTLER SELAMINA YUMRUK

BAZI aşırı sağcı göstericilerin Hitler selamı verdiği, ırkçılığın ve köleliğin sembolü olarak görülen konfederasyon bayrağı taşıdığı, bazı göstericilerin ise Trump'ın seçim sloganı olan "Amerika'yı yeniden güçlü yapalım" sloganını kullandığı görüldü. Nazi selamı veren bir aşırı sağcı, yumruk yedi.

KINAMA MESAJINDA IRKÇILIKTAN BAHSETMEDİ

ABD Başkanı Donald Trump, olay sonrası yaptığı konuşmada, "tüm tarafların çoğunun sergilediği nefret, bağnazlık ve şiddeti en güçlü biçimde kınadığını" söyledi. Başkan Trump, "Amerika'da bu tür şiddet hareketlerine yer yok" diye konuştu. Beyaz Saray'dan daha sonra yapılan yazılı açıklamada, "Başkan Trump, 'şiddet, bağnazlık ve nefreti' kınarken KKK, Beyaz Milliyetçiler, Neo-Naziler de dahil tüm radikal grupları kınamıştır" ifadesi kullanıldı. Aralarında Cumhuriyetçi Partililerin de bulunduğu birçok kişi ise Trump'ın açıklamasında yaşananlardan aşırı sağcıları açık bir şekilde sorumlu tutmuş olmamasını eleştirdi. Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, "Başkanın olayları oldukları şekilde, yani beyaz ırkçı terör olarak tanımlaması çok önemli" dedi.

Utah Senatörü Orrin Hatch de "Şeytana ismiyle hitap etmeliyiz. Benim ağabeyim 2. Dünya Savaşı'nda, 'vatanında Nazi fikirleri yayılsın diye' ölmedi" sözleriyle Trump'ın tavrını eleştirdi. Eski Başkan Barack Obama da Twitter üzerinden Güney Afrika lideri Nelson Mandela'nın "Sevmek, nefret etmekten kolay" sözlerini paylaştı. Eski Başkan Yardımcısı Joe Biden da "Burada tek taraf var" sözleriyle ırkçıların kınanması gerektiğini savundu.

KKK'nın eski lideri David Duke, Twitter'dan Trump'a mesajında "Seni oraya getirenler Beyaz Amerikalılar. Radikal solcular getirmedi" yazdı. Uzmanlarsa, Trump'ın tavrının altında yatan sebebi "Kendisine oy veren beyaz milliyetçileri küstürmek istememesi" olarak yorumladı.

AŞIRI SAĞ YÜKSELİŞTE

ABD'de konfederasyona üye generalin heykelinin kaldırılması planı üzerine, Ku Klux Klan ve benzeri gruplar, 3'üncü kez miting düzenledi. ABD'de Başkan Trump'ın seçilmesiyle yükselen aşırı sağ grup sayısı, ülke çapında bin 600. Bu gruplardan öne çıkanlar şunlar:

ALTERNATİF SAĞ: Siyasi doğruluğu savunmayan ve Trump'ı bu sebeple çok seven aktivistler, antisemitist ve anti-İslam görüşleri savunuyor. Grup, beyaz kimliğin yüceltilmesinden yana.

KU KLUX KLAN: ABD'nin en eski aşırı sağcı grubu ve toplumun önemli bir bölümü tarafından "bölücü ırkçı örgüt" olarak kabul ediliyor. Amerikan İç Savaşı döneminde köle ticaretini savunan, siyahileri ezen üyeler, bugün de Yahudileri, Müslümanları, eşcinselleri aşağılıyor. Ülke çapında 6 bin ila 8 bin üyesi olduğu sanılıyor.

NEO-NAZİLER: Zanlı Fields'ın da üye olduğu Vanguard America'nın dahil olduğu Neo-Naziler, Yahudilere olan düşmanlıklarıyla biliniyor. Grubun 2 bin 500 aktif üyesi var.

Yasin Öztekin, Bursaspor'la anlaştı Yasin Öztekin, Bursaspor'la anlaştı

Dakikalarca acı içinde kıvrandı! Böyle kurtarıldı Dakikalarca acı içinde kıvrandı! Böyle kurtarıldı

Lahitin içindeki sıvı lağım suyu çıktı Lahitin içindeki sıvı lağım suyu çıktı

O anları gözyaşlarıyla izlediler O anları gözyaşlarıyla izlediler

Spor kulübünde cinsel istismar iddiası: Antrenör tutuklandı Spor kulübünde cinsel istismar iddiası: Antrenör tutuklandı

Zincirleme kazayı saniye saniye kaydetti Zincirleme kazayı saniye saniye kaydetti

Sahile vurdu... Ekipler harekete geçti Sahile vurdu... Ekipler harekete geçti

Almanya'dan Türkiye hamlesi! Almanya'dan Türkiye hamlesi!

Uçakta korku dolu anlar! Yolcular tahliye edildi Uçakta korku dolu anlar! Yolcular tahliye edildi

Katliamda ölen anne ve babası için gözyaşı döktü Katliamda ölen anne ve babası için gözyaşı döktü

Bursa'nın ilk su oyunları parkı açıldı Bursa'nın ilk su oyunları parkı açıldı

Otel ve restoranlara operasyon: 15 gözaltı Otel ve restoranlara operasyon: 15 gözaltı

Şehit edilmişti: Dikkat çeken detay Şehit edilmişti: Dikkat çeken detay

Otel odasında ölü bulundu Otel odasında ölü bulundu

Bursa'da otobüs alev alev yandı Bursa'da otobüs alev alev yandı

Şüpheli ölümde soruşturma başlatıldı! Şüpheli ölümde soruşturma başlatıldı!

4 yaşındaki Muhammed feci şekilde can verdi 4 yaşındaki Muhammed feci şekilde can verdi

Lüks cipiyle gelip saksı çaldı! Lüks cipiyle gelip saksı çaldı!