50 maddelik torba yasa teklifinde: Çakmak gazı yasağı ve koruculara erken emeklilik

50 maddelik torba yasa teklifinde: Çakmak gazı yasağı ve koruculara erken emeklilik

AK Parti'nin; trafik cezalarının artırılması, kolluk personelinin TSK'daki muadilleriyle eşit haklara sahip olması, uyuşturucu ile mücadelede ek önlemler alınması gibi düzenlemelerin de bulunduğu kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. 50 maddelik torba yasa teklifiyle birlikte çakmak gazının çocuklara satılması veya verilmesi de yasaklanıyor. 15 yıllık hizmet süresini tamamlamış güvenlik korucuları da başvurmaları halinde erken emeklilik imkanından yararlanabilecek.

AK Parti, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik öngören 50 maddelik torba yasa teklifini, dün TBMM Başkanlığı'na sundu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklifin cuma günü komisyonda ele alınıp önümüzdeki hafta da Genel Kurul'dan geçirilmesini planladıklarını bildirdi. 

BAŞPOLİSLER KOMİSER YARDIMCISI OLACAK: Başpolis alımı sonlandırılacak. 45 yaşından gün almamış mevcut başpolis ve kıdemli başpolisler yapılacak sınavlarda başarılı olmak ve Polis Akademisi Başkanlığı'nca düzenlenecek eğitimlerini tamamlamak şartıyla komiser yardımcısı rütbesine atanacak. 

POLİS, JANDARMANIN GEÇİCİ GÖREV GÜNDELİĞİ: Kalkınmada öncelikli illerde terörle mücadele kapsamında operasyonel faaliyetlerde takviye kuvvet olarak geçici görevlendirilen Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli de Harcırah Kanunu'nun, "geçici görev gündeliğinin verilebileceği azami süre" hükmünden istisna tutulacak.

SAHİL GÜVENLİK VE JANDARMANIN HAK KAYBI GİDERİLECEK

GÜVENLİK SORUŞTURMASI YAPAN PERSONELE GENİŞ YETKİ

DİSİPİN KURULLARI: Bu çerçevede, disiplin soruşturması açılmasında ve disiplin amiri veya disiplin kurulunun saptanmaında ilgili personelin fiilin işlediği tarihte çalıştığı yer esas alınacak. Disiplin kurulları artık soruşturma konusunun karara bağlanmasına yer olmadığı kararı da verebilecek. Bu düzenleme 682 sayılı KHK'nın yürürlüğe girdiği 23 Ocak 2017 tarihte devam etmekte olan disiplin soruşturmalarına da uygulanacak.

ÇAKMAK GAZI YASAĞI: Hangi amaçla olursa olsun çakmak gazının da çocuklara satılması veya verilmesi yasak olacak.

DERECİK İLÇESİ KURULUYOR: Hakkari'de Şemdinli ilçesine bağlı Derecik beldesi ilçe yapılacak. 

KORUCULARA ERKEN EMEKLİLİK: 15 yıllık hizmet süresini tamamlamış güvenlik korucuları da başvurmaları halinde erken emeklilik imkanından yarararlanabilecek.

EMEKLİ OLANIN YERİNE ÇOCUK YA DA KARDEŞİ ALINACAK: Halen görevde bulunan güvenlik korucularından 49 yaşını dolduranların 6 ay içerisinde ilişiği kesilecek. Bunların yerine aynı yerleşim biriminde görev yapmak ve 30 yaşını doldurmamış olmak şartıya öncelikle çocuklarından yoksa kardeşlerinden birisi güvenlik korucusu olarak görevlendirilebilecek. 

İHBARCIYA VE MUHBİRE ÖDÜL: Terörle Mücadele Kanunu kapsamında suçun ortaya çıkarılmasına, delillerin ele geçirilmesine, faillerin yakalanmasına yardım edenlere para ödülü verilecek. UYUMAK DİSİPLİN SUÇU: Genel kolluk personeline disiplin cezası verilme gerekçesi sayılan fiillerin kapsamı genişletildi. Bu çerçevede, "aynı rütbedeki meslektaşlarını ve diğer mesai arkadaşlarını tehdit etmek, görev sırasında uyumak ve uyuklamak, kanunun verdiği yetkiye dayalı olmaksızın bahis ya da şans oyunları oynamak, uyuşturucu madde kullanılmasını kolaylaştırmak ya da özendirmek, fuhuşu için aracılık eden veya yer temin eden kişilerle ilişki kurmak" için disiplin cezası öngörüldü.

Bursa'da deprem oldu! Bursa'da deprem oldu!

Bursa'da inşaatta 9'uncu kattan düşüp ölen Erkan'ın ailesinden 283 bin liralık dava Bursa'da inşaatta 9'uncu kattan düşüp ölen Erkan'ın ailesinden 283 bin liralık dava

Bursa İnegöl'de göz gözü görmüyor Bursa İnegöl'de göz gözü görmüyor

Bursa'da 'Cağ pizza' ile Erzurum ve İtalyan yemek kültürlerini harmanladı Bursa'da 'Cağ pizza' ile Erzurum ve İtalyan yemek kültürlerini harmanladı

Bursa'da 2 bin 500 yıllık Roma dönemi mezar odaları talan ediliyor Bursa'da 2 bin 500 yıllık Roma dönemi mezar odaları talan ediliyor

Bursa'da öğrenciler kale direği üretip okullara gönderiyor Bursa'da öğrenciler kale direği üretip okullara gönderiyor

Mesut Demir; <br /> Gündemimiz neden turizm değil çöpler! Mesut Demir;
Gündemimiz neden turizm değil çöpler!

Aysın Komitgan; <br /> Bursa'nın lobisi yok diyenler kimdi? Aysın Komitgan;
Bursa'nın lobisi yok diyenler kimdi?

Bursa'da siste zincirleme kaza: 7 yaralı var... Bursa'da siste zincirleme kaza: 7 yaralı var...

Bursa'da narkotikçilerden uyarı: 'Benim çocuğum uyuşturucu kullanmaz' demeyin! Bursa'da narkotikçilerden uyarı: 'Benim çocuğum uyuşturucu kullanmaz' demeyin!

Bursa'da zam oranlarını ifşa etti, işinden oldu Bursa'da zam oranlarını ifşa etti, işinden oldu

Bursa'da mühendisliği bırakıp hayallerinin peşinden gitti, 2 altın madalya kazandı Bursa'da mühendisliği bırakıp hayallerinin peşinden gitti, 2 altın madalya kazandı

Bursa Uludağ'da pistlerdeki kar kalınlığı suni kar ile yükseltildi Bursa Uludağ'da pistlerdeki kar kalınlığı suni kar ile yükseltildi

İşte hacklenen hesapları kurtarma yolları! İşte hacklenen hesapları kurtarma yolları!

Bursa'da kayıp alarmı! 4 gündür haber yok... Bursa'da kayıp alarmı! 4 gündür haber yok...

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (15 Aralık 2018 Cumartesi)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (15 Aralık 2018 Cumartesi)