50 maddelik torba yasa teklifinde: Çakmak gazı yasağı ve koruculara erken emeklilik

50 maddelik torba yasa teklifinde: Çakmak gazı yasağı ve koruculara erken emeklilik

AK Parti'nin; trafik cezalarının artırılması, kolluk personelinin TSK'daki muadilleriyle eşit haklara sahip olması, uyuşturucu ile mücadelede ek önlemler alınması gibi düzenlemelerin de bulunduğu kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. 50 maddelik torba yasa teklifiyle birlikte çakmak gazının çocuklara satılması veya verilmesi de yasaklanıyor. 15 yıllık hizmet süresini tamamlamış güvenlik korucuları da başvurmaları halinde erken emeklilik imkanından yararlanabilecek.

AK Parti, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik öngören 50 maddelik torba yasa teklifini, dün TBMM Başkanlığı'na sundu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklifin cuma günü komisyonda ele alınıp önümüzdeki hafta da Genel Kurul'dan geçirilmesini planladıklarını bildirdi. 

BAŞPOLİSLER KOMİSER YARDIMCISI OLACAK: Başpolis alımı sonlandırılacak. 45 yaşından gün almamış mevcut başpolis ve kıdemli başpolisler yapılacak sınavlarda başarılı olmak ve Polis Akademisi Başkanlığı'nca düzenlenecek eğitimlerini tamamlamak şartıyla komiser yardımcısı rütbesine atanacak. 

POLİS, JANDARMANIN GEÇİCİ GÖREV GÜNDELİĞİ: Kalkınmada öncelikli illerde terörle mücadele kapsamında operasyonel faaliyetlerde takviye kuvvet olarak geçici görevlendirilen Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli de Harcırah Kanunu'nun, "geçici görev gündeliğinin verilebileceği azami süre" hükmünden istisna tutulacak.

SAHİL GÜVENLİK VE JANDARMANIN HAK KAYBI GİDERİLECEK

GÜVENLİK SORUŞTURMASI YAPAN PERSONELE GENİŞ YETKİ

DİSİPİN KURULLARI: Bu çerçevede, disiplin soruşturması açılmasında ve disiplin amiri veya disiplin kurulunun saptanmaında ilgili personelin fiilin işlediği tarihte çalıştığı yer esas alınacak. Disiplin kurulları artık soruşturma konusunun karara bağlanmasına yer olmadığı kararı da verebilecek. Bu düzenleme 682 sayılı KHK'nın yürürlüğe girdiği 23 Ocak 2017 tarihte devam etmekte olan disiplin soruşturmalarına da uygulanacak.

ÇAKMAK GAZI YASAĞI: Hangi amaçla olursa olsun çakmak gazının da çocuklara satılması veya verilmesi yasak olacak.

DERECİK İLÇESİ KURULUYOR: Hakkari'de Şemdinli ilçesine bağlı Derecik beldesi ilçe yapılacak. 

KORUCULARA ERKEN EMEKLİLİK: 15 yıllık hizmet süresini tamamlamış güvenlik korucuları da başvurmaları halinde erken emeklilik imkanından yarararlanabilecek.

EMEKLİ OLANIN YERİNE ÇOCUK YA DA KARDEŞİ ALINACAK: Halen görevde bulunan güvenlik korucularından 49 yaşını dolduranların 6 ay içerisinde ilişiği kesilecek. Bunların yerine aynı yerleşim biriminde görev yapmak ve 30 yaşını doldurmamış olmak şartıya öncelikle çocuklarından yoksa kardeşlerinden birisi güvenlik korucusu olarak görevlendirilebilecek. 

İHBARCIYA VE MUHBİRE ÖDÜL: Terörle Mücadele Kanunu kapsamında suçun ortaya çıkarılmasına, delillerin ele geçirilmesine, faillerin yakalanmasına yardım edenlere para ödülü verilecek. UYUMAK DİSİPLİN SUÇU: Genel kolluk personeline disiplin cezası verilme gerekçesi sayılan fiillerin kapsamı genişletildi. Bu çerçevede, "aynı rütbedeki meslektaşlarını ve diğer mesai arkadaşlarını tehdit etmek, görev sırasında uyumak ve uyuklamak, kanunun verdiği yetkiye dayalı olmaksızın bahis ya da şans oyunları oynamak, uyuşturucu madde kullanılmasını kolaylaştırmak ya da özendirmek, fuhuşu için aracılık eden veya yer temin eden kişilerle ilişki kurmak" için disiplin cezası öngörüldü.

Bursa'da yüksek gerilim hattına değerek ağır yaralanan inşaat işçisi kurtarılamadı Bursa'da yüksek gerilim hattına değerek ağır yaralanan inşaat işçisi kurtarılamadı

Bursa'da 4 yılda tamamladığı teknesiyle dünya turuna çıkacak Bursa'da 4 yılda tamamladığı teknesiyle dünya turuna çıkacak

Bursa'da PKK/KCK operasyonunda 15 kişiye gözaltı! Bursa'da PKK/KCK operasyonunda 15 kişiye gözaltı!

Safranın kilosu 30 ile 70 bin TL arasında satılıyor Safranın kilosu 30 ile 70 bin TL arasında satılıyor

Bursa'da sular kesilecek!	Bursa'da sular kesilecek!

Bursa'da denetimli serbestlikle cezaevinden çıktı, yine uyuşturucu ticaretinden tutuklandı Bursa'da denetimli serbestlikle cezaevinden çıktı, yine uyuşturucu ticaretinden tutuklandı

Bursa'da kedi ve köpek maması getirene portre çizim bedava Bursa'da kedi ve köpek maması getirene portre çizim bedava

Mesut Demir; <br /> Söz konusu 'vatanın bekası' ise gerisi.. Mesut Demir;
Söz konusu 'vatanın bekası' ise gerisi..

Bursa'da 4 kişinin öldüğü kazaya neden olan TIR şoförüne 15 yıl hapis istemi Bursa'da 4 kişinin öldüğü kazaya neden olan TIR şoförüne 15 yıl hapis istemi

Bursa'da motor sürerken küp çözen sürücüye şok haber Bursa'da motor sürerken küp çözen sürücüye şok haber

Yaşlı adam çocuktan düşen 100 lirayı alıp kaçtı Yaşlı adam çocuktan düşen 100 lirayı alıp kaçtı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2019 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2019 Salı)

5 yıldan sonra nafakayı devlet üstlenecek 5 yıldan sonra nafakayı devlet üstlenecek

67 yıl istismar cezası, 30 yıla düştü 67 yıl istismar cezası, 30 yıla düştü

Bursa'da engelli gibi davranan dilencileri zabıta ekipleri yakaladı Bursa'da engelli gibi davranan dilencileri zabıta ekipleri yakaladı