4 kıtaya organik sirke ihracatı

4 kıtaya organik sirke ihracatı

Niğde'de faliyet gösteren bir firmanın geleneksel yöntemlerle ürettiği organik elma, alıç, üzüm ve incir başta olmak üzere 17 çeşit sirke, pek çok ülkede sofraları lezzetlendiriyor.

Niğde'de bir firma tarafından geleneksel yöntemlerle organik meyvelerden üretilen 17 çeşit sirke, 4 kıtada 18 ülkeye ihraç ediliyor.

Erkan ve Cemal Tekgündüz kardeşlerin, dede yadigarı mesleklerini sürdürmek amacıyla 1990'lı yıllarda kurdukları firma, İçmeli köyünde organik sirke üretiyor.

Firmanın ürettiği elma, üzüm, armut, alıç, ceviz, enginar, keçiboynuzu, nar, böğürtlen, kuşburnu, limon, kayısı, hünnap, bal, sarımsak, balzamik ve incir sirkesi için bölgeden kaliteli ürünler toplanıyor.

Gerekli işlemlerden geçirilerek eski sirkelerle mayalanan ve taş odalarda fermantasyona bırakılan sirkeler yaklaşık bir yıl bekletildikten sonra gıda mühendislerince incelemeden geçiriliyor. Standartlara uygunluğu onaylanan sirkeler paketlenerek sevkiyata hazır hale getiriliyor.

Organik sirkeler, iç piyasanın yanı sıra ABD, İngiltere, Finlandiya, Moldova, Cezayir, Çin, Katar, Fas ve İsviçre'nin de aralarında bulunduğu 4 kıtadaki 18 ülkeye ihraç ediliyor.

Nahita Sirke yetkilisi Erkan Tekgündüz, yaptığı açıklamada, firmanın temelinin 1930'lu yılların sonunda büyük dedeleri Mustafa Tekgündüz'ün geleneksel doğal fermantasyonla ürettiği sirkeleri pazar ve lokantalara satmasına dayandığını söyledi.

Doğal ürünlere talebin artmasının sirkeye ilgiyi de arttığına dikkati çeken Tekgündüz, şöyle devam etti:

"İçmeli köyünde tekrar üretime başladık. Şu anda İçmeli köyü Sazlıca beldesi ve Nevşehir'de üretim ve kurulum tesisimiz mevcut. Biz organik sertifikalı sağlık sirkesi üretiyoruz. Dolayısıyla yaptığımız her sirkenin bir kullanım amacı var. Bunun haricinde de farklı tatlar arayanlara doğal bir seçim sunuyoruz. Alıç sirkesini Türkiye'nin vazgeçilmez bir ürünü haline getirdik. Enginar sirkesini Türkiye'ye biz tanıttık. Bunların yanında keçiboynuzundan hünnapa, armuttan ceviz sirkesine kadar 17 çeşit sirke yapmaktayız."

"Hedefimiz 50 ülkeye 500 ton ihracat"

Tekgündüz, 4 kıtaya organik sirke ihracatı yaptıklarını belirterek, "Avrupa Birliği ve ABD'den organik sertifikası alınan sirkelerimizle Katar'dan Finlandiya'ya, Moldova'dan ABD'ye kadar dünya çapında 18 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bin ton üretim kapasitemiz var. Bunun 100 tonunu bu ülkelere ihraç ettik. Hedefimiz 2 yıl sonra 50 ülkeye 500 ton ihracata ulaşmak. Niğde'yi Türkiye'de ve dünyada organik sertifikalı sirkelerin üretim üssü haline getirmek istiyoruz." dedi.

Tüketicilere, su fiyatına satılan, etil alkol ve asitik asitin sirkeye dünüştürülmesiyle elde edilen ürünlerden uzak durmalarını tavsiye eden Tekgündüz, organik sertifikalı ürünlerin tercih edilmesini istedi.

Sirkesini yaptıkları ürünlerin önemli bir kısmını bölgedeki çiftçilerden temin ettiklerini dile getiren Tekgündüz, şunları kaydetti:

"Üretim alanımıza gelen sağlam meyveler yıkanıp seçildikten sonra suları alınıp taş havuzlara aktarılır. Burada mayalama işlemi eski sirkeyle yapılır. Hamur, nohut, mısır gibi malzemeler kullanılmaz. Yaklaşık bir yıllık fermantasyon süreci sonucunda laboratuvarda yaptığımız ölçümler neticesinde standardı sağlanan ürünler, paketleme ve ambalaj işlemlerinden sonra sevkiyata hazır hale gelir. Ürünlerin geleneksel yöntemlerle üretilmesi, bekletme süresinin uzun olması, fermantasyon işleminin hava şartlarına bağlı olması gibi nedenlerle üretim kapasitemiz sınırlı."

Bursa'da fırtına çıkınca yüzerek yardım istemeye gitti cesedi bulundu Bursa'da fırtına çıkınca yüzerek yardım istemeye gitti cesedi bulundu

Türkiye'nin uzay temalı ilk eğitim merkezi Gökmen Bursa'da açılış için gün sayıyor Türkiye'nin uzay temalı ilk eğitim merkezi Gökmen Bursa'da açılış için gün sayıyor

Bursa'da yaşlı adam otobüste kalp krizi geçirdi, şoför acile çekti Bursa'da yaşlı adam otobüste kalp krizi geçirdi, şoför acile çekti

Yatağın baş ucuna koydukları cep telefonu bomba gibi patladı Yatağın baş ucuna koydukları cep telefonu bomba gibi patladı

Yeni askerlik sistemi Meclis'e sunuldu Yeni askerlik sistemi Meclis'e sunuldu

Bursa'da 14 yaşındaki gencin göğsünden bıçaklandığı kavga kamerada Bursa'da 14 yaşındaki gencin göğsünden bıçaklandığı kavga kamerada

Çiftlik Bank vurguncularının özel yazışmaları ortaya çıktı! Çiftlik Bank vurguncularının özel yazışmaları ortaya çıktı!

Bursa'da sapık şoku! Lisenin önündeki otobüs durağında... (ÖZEL HABER) Bursa'da sapık şoku! Lisenin önündeki otobüs durağında... (ÖZEL HABER)

Bursa'da Suriyeli kadını 24 bıçak darbesiyle öldüren baba ve oğula ceza yağdı Bursa'da Suriyeli kadını 24 bıçak darbesiyle öldüren baba ve oğula ceza yağdı

Bursa'da ölen herkesin fotoğrafını panoya yapıştırdı, 40 yıllık hayalim dedi (ÖZEL HABER) Bursa'da ölen herkesin fotoğrafını panoya yapıştırdı, 40 yıllık hayalim dedi (ÖZEL HABER)

Bursa'da tırnakçılık anı güvenlik kamerasında! Bursa'da tırnakçılık anı güvenlik kamerasında!

Eğitim İş'ten yeni eğitim modeline şok eleştiri (ÖZEL HABER) Eğitim İş'ten yeni eğitim modeline şok eleştiri (ÖZEL HABER)

Bursa'da 55 yıllık hayat arkadaşının katilini arıyor Bursa'da 55 yıllık hayat arkadaşının katilini arıyor

Duvara çarpan otomobilde, boynuna ip bağlı halde ölü bulundu Duvara çarpan otomobilde, boynuna ip bağlı halde ölü bulundu

Bursa'da  trafik kurallarında farkındalık oluşturmak için kaplumbağa kostümü giydi Bursa'da trafik kurallarında farkındalık oluşturmak için kaplumbağa kostümü giydi