3 boyutlu yazıcılar ile enerji gerektirmeyen WiFi geliştirildi

3 boyutlu yazıcılar ile enerji gerektirmeyen WiFi geliştirildi

Araştırmacılar enerji kaynağına gereksinim duymadan ortamdaki WiFi sinyallerini dağıtmayı başaran bir takip cihazı geliştirdi. Bu cihaz sayesinde ev ortamında bile WiFi cihazı yapılabilecek.

Washington Üniversitesi araştırmacıları, 3 boyutlu yazıcı ile üretilmiş nesnelere enerji kaynağına ihtiyaç duymadan WiFi sinyali dağıtabilme özelliği kazandırdı.

Proje için 3 boyutlu yazıcılar, yaylar, çarklar ve anahtarlar kullanıldı. Bu parçalardan farklı nesneler oluşturarak en sonunda sinyal yansıtıcı cihazlar oluşturmayı başarıldı. 

Yapılan bir projede, rüzgarın hızını ölçmeye yarayan anemometre bir çarka bağlandı. Çark dönmeye başlayınca dişler cihazın içinde bağlı olduğu anteni hareket ettirerek Wifi sinyallerini dağıttı.

Araştırmacılar bu mantıkla iki tanede ev ortamında kullanabilecek akıllı ürün geliştirdi. Bunlardan bir tanesi, deterjan bidonunun kapağına bağlanan bir test tüpü sayesinde bidonda ne kadar deterjan kaldığını gösteriyor ve deterjan seviyesi azaldığında en yakın markete sipariş verebiliyor. 

Ekip, Asya'daki SIGGRAPH konferasında sundukları projelerinden bahsederken, daha önce başarılamamış bir projeye imza attıklarını belirtti ve oldukça beğeni topladı.

Sivas'ta av tüfeğiyle dehşet! 3 kişi hayatını kaybetti Sivas'ta av tüfeğiyle dehşet! 3 kişi hayatını kaybetti

Kırmızıtaş Holding'in patronları tutuklandı Kırmızıtaş Holding'in patronları tutuklandı

Hurda teşviki yasalaştı Hurda teşviki yasalaştı

Facebook'un kurucusu Zuckerberg'den skandal sonrası ilk açıklama Facebook'un kurucusu Zuckerberg'den skandal sonrası ilk açıklama

İnternete RTÜK denetimi getirildi İnternete RTÜK denetimi getirildi

Hastane inşaatından tarihi eser fışkırdı! Hastane inşaatından tarihi eser fışkırdı!

Anadolu Farm'dan açıklama: ''İnsanların anaparasını ödeyecek güçteyiz'' Anadolu Farm'dan açıklama: "İnsanların anaparasını ödeyecek güçteyiz"

Ünlü ismin annesi ilaç verilerek öldürüldü iddiası Ünlü ismin annesi ilaç verilerek öldürüldü iddiası

Bursa'daki patlama güvenlik kamerasına yansıdı Bursa'daki patlama güvenlik kamerasına yansıdı

Bursagaz'dan Bahar Mahallesi'ndeki patlamayla ilgili açıklama Bursagaz'dan Bahar Mahallesi'ndeki patlamayla ilgili açıklama

10 ay önce kazayla başından vurmuştu, evlendiler 10 ay önce kazayla başından vurmuştu, evlendiler

Bursa'da pizza götüren gence otomobil çarptı Bursa'da pizza götüren gence otomobil çarptı

Bursa Orhangazi'de  eski muhtar Ahmet Altın zeytinlikte ölü bulundu Bursa Orhangazi'de eski muhtar Ahmet Altın zeytinlikte ölü bulundu

Bursa'da doğalgaz patlamasında hayatını kaybeden genç kıza son görev Bursa'da doğalgaz patlamasında hayatını kaybeden genç kıza son görev

Bursa'da otopark kaosu! Bursa'da otopark kaosu!

Altının gram fiyatı rekor kırdı Altının gram fiyatı rekor kırdı

Benzin fiyatının 6 lirayı geçtiği ilk şehir Hakkari oldu! Benzin fiyatının 6 lirayı geçtiği ilk şehir Hakkari oldu!